
Fotó: Sándor Csilla
Az alcsíki fúvószenekarok találkozója volt az egyik kiemelkedő programpontja a hétvégén tartott csíkkozmási falunapoknak. Vasárnap délután a falu különböző pontjairól menetzenével érkező nyolc fúvószenekar a labdarúgópálya mellett felállított színpadon mutatta meg tudását.
2017. július 30., 20:012017. július 30., 20:01
Csíkszentimre, Csíkszentgyörgy, Újtusnád, Csíkszentkirály, Csíkkozmás, Csíkbánkfalva, Csíkszentsimon és Csíkszentmárton fúvószenekarai léptek egymás után színpadra vasárnap délután, miután közösen zenélték el Figdy Sándor Magyar lovassági indulóját és Dávid Péter Szent László indulóját, ezáltal is tisztelegve a nagy király emléke előtt, ráhangolva a közönséget az emlékévre.
ekkor gondolták úgy az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás munkatársai, hogy szükség van egy olyan fórumra, ahol a zenekarok megismerhetik egymást. Így azóta minden évben más-más településen tartják meg a találkozót, a kistérségi társulás szervezésében, támogatásával.
Fotó: Sándor Csilla
A fúvószenei mozgalomnak a kétezres évek elején kezdődött a reneszánsza, egyre több vezető jött rá arra, hogy ez egy nagyon jó eleme a közösségszervezésnek, és egyre több településen alapítottak zenekart.
– mutatott rá Gergely András, az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás elnöke, Csíkszentmárton polgármestere, az alcsíki fúvós mozgalom lelkes támogatója.
Fotó: Sándor Csilla
„A nyolc zenekarban kétszázötven zenész, köztük sok fiatal van. Ez reménnyel tölt el, mert ebben a nagyon különleges, egyre inkább értékvesztő világban egy értékszigetnek tartom a fúvószenét. Hiszem és vallom, hogy azok a fiatalok, akik találkoznak a zenével, akik művelik, azokból jobb lelkű, teljesebb értékű emberek lesznek. A társadalomban, az adott közösségben jobban megállják a helyüket, emberileg közelítik meg a problémákat, és ha ez így van, akkor mindenképp elértük a célunkat” – hangsúlyozta lapunknak.
Hozzátette, olyan szempontból is fontos egy zenekar, hogy idősek és fiatalok találkozási helye, de olyan szempontból is, hogy valahová tartoznak.
Fotó: Sándor Csilla
A találkozó megnyitó ünnepségén felszólaló Csige Sándor Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja kiemelte, hogy szereti a fúvószenét, ezért számára nem munka, hanem kitüntetés, felüdülés, hogy jelen lehet a találkozón és hallgathatja ezt a szép muzsikát. Ugyanakkor kérte a jelenlevőket, hogy jövő tavasszal a magyarországi országgyűlési választásokon mondják el a véleményüket, legyenek aktív részesei a nemzetnek, nyilvánítsák ki akaratukat, hogy a nemzet sorsa merre és hogyan haladjon tovább.
Fotó: Sándor Csilla
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
Tavaly a legalább tíz embert foglalkoztató európai uniós vállalkozások közel kétharmada (63,6 százaléka) használt valamilyen közösségi oldalt; Románia a sereghajtók közé tartozik e tekintetben.
Több mint háromszáz éves tölgy terebélyesedik a székelyudvarhelyi szovjet síremlék közelében, amely a város legidősebb élő fájának számít. Szakemberek vizsgálatokat végeznek, majd tervet dolgoznak ki a fa életének meghosszabbítására.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert. A magashegyi úton 7 és 21 óra között lehet közlekedni.
A bukaresti ügyészség pénteken 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte Makaveli néven ismert Alexandru Zidarut.
Az idei első negyedévben 11 876 lakást adtak használatba Romániában, 914-gyel kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători) péntektől szeptember elejéig közvetlen összeköttetést biztosít a tengerpart és az ország főbb régiói között.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!