Hirdetés
Hirdetés

Kétmillió lej jutott a pályázatok támogatására Csíkszeredában

A csíkszeredai városháza ezúttal kétmillió lejt biztosított pályázatokra •  Fotó: Gecse Noémi

A csíkszeredai városháza ezúttal kétmillió lejt biztosított pályázatokra

Fotó: Gecse Noémi

Közel 700 ezer lejjel kevesebb keretösszeget pályázhattak meg idén a csíkszeredai civil szervezetek az önkormányzattól. A költségvetési megszorítások miatt a tavalyi 2,7 millió lejes keret helyett 2 millió állt rendelkezésre. A városháza honlapján nemrég tették közzé az elbírált pályázatokat.

Barabás Hajnal

2018. március 27., 10:462018. március 27., 10:46

Sportesemények megszervezésére, kulturális programok lebonyolítására, kápolnaépítésre, idősek és fogyatékos személyek támogatására lehetett többek között finanszírozást nyerni a csíkszeredai önkormányzat pályázati kiírásán.

A polgármesteri hivatal erre az évre mintegy két millió lejt szánt a kulturális, sport, szociális, valamint egyházi projektek támogatására.

Hirdetés

György Piroska, a csíkszeredai városháza kulturális, ifjúsági, sport és turisztikai programok osztályának vezetője elmondta, idén összesen 120 pályázatot fogadtak el. Ebben az évben egyébként

szigorú feltétel volt, hogy a helyi szervezetek programjaikat kizárólag Csíkszeredában kell lebonyolítsák. Korábban ugyanis volt rá példa, hogy a megyeszékhelyen bejegyzett egyesület más településen valósította meg projektjét.

Kulturális pályázatok

385 ezer lejt szánt kulturális pályázatokra az önkormányzat, ebből

a legnagyobb összeget, 100 ezer lejt a Csíki Kamarazenekar kapja a várostól.

Mint megtudtuk, a kulturális pályázatok címszó alatt hagyományápolás, kortárs zene, képző-és fotóművészet, környezeti nevelés és helytörténeti programok, tanórán kívüli iskolai programok, testvérvárosokkal együttműködésben megvalósuló programok, gyermek-és ifjúsági programok, valamint kiemelt kulturális rendezvények fejezetekre lehetett pályázni. Egy civil szervezet akár több fejezetre is beadhatta a pályázatát.

Sporttámogatások

A csíkszeredai önkormányzat 1,3 millió lejt biztosít a sporttevékenységek támogatására, tavaly valamivel több keret állt a sportegyesületek rendelkezésére, akkor ugyanis több mint 1,7 millió lejt pályázhattak meg a várostól. Ebben az évben eddig 10 egyesület pályázott, akik közül kilencnek hagyták jóvá a kérését.

A Futball Klub Csíkszereda 800 ezer lejt, az Imperial Wet sportklub pedig 200 ezer lejt pályázott meg sikeresen a polgármesteri hivatal pályázati kiírásán. Továbbá a kerékpározás népszerűsítésére 158 ezer lejt kap az Intersport Tusnad Cycling Team, a Caissa Sakk Klub számára pedig 68 ezer lejt hagytak jóvá.

Újdonság, hogy idén a Transylvanian Tenis&Squash sportegyesület is kért támogatást, ez az egyesület többek között a fallabdázás lehetőségét biztosítja a megyeszékhelyen

Szociális pályázatok

Tavaly a csíkszeredai önkormányzat 240 ezer lejes keretet szánt szociális pályázatokra. Ehhez képest

idén a költségvetési megszorítások miatt jóval kevesebb támogatáshoz juthattak a civil szervezetek, a megpályázható keretösszeg 110 ezer lejt volt.

Bíró Edit, a csíkszeredai városháza szociális osztályának vezetője elmondta, négy szervezet pályázott, de kettőt vissza kellett utasítaniuk a hiányos dokumentáció miatt. Ezek a szervezetek fellebbezésüket március 31-ig nyújthatják be a hivatalhoz.

A keretösszegből így 55 800 lejre pályáztak sikeresen, ennek az összegnek a felét a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete kapja a fogyatékkal élőket foglalkoztató védett műhelyének működtetésére, anyagbeszerzésre; az összeg másik felét a Riehen Egyesület nyerte idősek számára szervezendő programok lebonyolítására.

Egyházi támogatások

A csíkszeredai önkormányzat 250 ezer lejjel támogatja az egyházakat. György Piroska elmondása szerint minden kérvényező pályázatát pozitívan bírálták el. A Szent Kereszt római katolikus plébánia 70 ezer lejt pályázott meg sikeresen beltéri meszelésekre.

A zsögödi római katolikus plébánia 42 ezer lej támogatást kap a várostól fűtés- és szellőztető rendszer szerelésére, a harangok automatizálására, valamint a zsögödfürdői színpad felújítási és egy kápolna építési terveire.

A taplocai katolikus plébániát 50 ezer lejjel támogatja az önkormányzat, amelyet különböző festési és javítási munkálatokra költhetnek. A református lelkészi hivatal 40 500 lejt kap a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő épület felújításra, valamint az imaház udvarának leaszfaltozására. Az evangélikus lelkészi hivatal hőszigetelésre kért támogatást, a város 7500 lejjel járul hozzá a munkálathoz. Az unitárius lelkészi hivatal számára 30 ezer lejt hagytak jóvá kéményjavításra, meszelésre, valamint esővízcsatorna felújításra.

Hargita és Kovászna megye ortodox püspöksége kápolnaépítésre kért támogatást, ehhez a város 10 ezer lejjel járulnak hozzá.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 09., kedd

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben

Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat

Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat
2026. június 09., kedd

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram, fontos újdonságot jelentettek be

Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram,  fontos újdonságot jelentettek be
2026. június 09., kedd

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket

Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik

Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik
2026. június 09., kedd

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat

Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat
2026. június 09., kedd

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat

Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Egyelőre nem tudja megígérni az RMDSZ, hogy bizalmat szavaznak a leendő Tomac-kormánynak

Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.

Egyelőre nem tudja megígérni az RMDSZ, hogy bizalmat szavaznak a leendő Tomac-kormánynak
2026. június 09., kedd

Több kúton is „benézett” 9,5 lej alá a benzin ára

Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.

Több kúton is „benézett” 9,5 lej alá a benzin ára
2026. június 09., kedd

Azért tiltakoznak az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben, hogy ne csökkenjen a bérük

Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.

Azért tiltakoznak az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben, hogy ne csökkenjen a bérük
Hirdetés