
Eddig csupán öten kérték Marosvásárhelyen a kétezer lej értékű egyszeri támogatást
Fotó: Pixabay
Kétezer lej értékű utalványra jogosultak azok a hátrányos helyzetben élő kismamák, akik az idei év április 12-e után szültek. A kéréseket már június óta fogadják, elektronikus átutalással történik majd a kifizetés, akárcsak az étkezési jegyek esetében. Marosvásárhelyen ezen kívül minden újszülött után jogosultak a szülők – nem csak a hátrányos helyzetűek – egy ezer lej értékű támogatásra.
2024. augusztus 10., 21:302024. augusztus 10., 21:30
Kétezer lej értékű utalványt kapnak azok a hátrányos helyzetű kismamák, akik 2024. április 12-e után szültek – közölte az Agerpres hírügynökség a munkaügyi minisztériumra hivatkozva.
A kétezer lejes utalványt az újszülöttek ellátásához szükséges termékek (pelenka, tisztálkodószerek, ruhák, baba-mama egészségügyi termékek) vásárlására lehet felhasználni.
Az egyszeri támogatásra azok a kismamák jogosultak, akik
beilleszkedési minimáljövedelemben részesülnek, továbbá
a fogyatékkal élő,
a valamilyen okból (például családon belüli erőszak miatt) válságos helyzetben lévő kismamák,
a kiskorú anyák,
a személyazonossági iratokkal nem rendelkező,
a hontalan és a háborús övezetekből származó kismamák.
Segítenek a személyazonossági iratok megszerzésében is
A négy évre szóló program költségvetése több mint 119 millió lej (24 millió euró), és a 2021–2027-es Társadalmi Befogadás és Méltóság Operatív Program keretében finanszírozzák.
Az utalványokat a helyi hatóságok osztják ki. Már adhattak le kéréseket az arra jogosultak, amióta a szociális hivatalok megkapták a törvény munkamódszertanát – tudtuk meg Andrea Morarutól, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetőjétől. Marosvásárhelyen június óta öt kérést tettek le a hátrányos helyzetű édesanyáknak járó utalványokért. Ezek nem papíralapon lesznek kiosztva, hanem
Tehát a jogosultak egy kártyát kapnak, és azon lesz az összeg. A támogatásra le kell adniuk a kérést a helyi önkormányzat szociális osztályán.
Az elmúlt évben is volt ilyen támogatás egy másik jogszabály alapján, amelyet a kiskorú édesanyák kérhettek, és európai uniós támogatásból fedeztek. Marosvásárhelyen csupán két kiskorú anya kérte ezt a támogatást tavaly. Ezen kívül a helyi tanács döntésének értelmében
Ezt 2023-ban 662 szülő kérte, idén eddig 290 kérést iktattak az ezer lejes támogatásra, amelyet a helyi költségvetésből fedeznek – tudtuk meg az adatokat Andrea Morarutól.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!