Hirdetés
Hirdetés

Két ügyben is tiltakozik az SZMVSZ, az egyikből per lesz

Jakab Áron Csaba és Ambrus Sándor •  Fotó: Bencze Emese

Jakab Áron Csaba és Ambrus Sándor

Fotó: Bencze Emese

A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége határozottan ellenzi azt a törvénymódosítás-tervezetet, amelynek révén arra köteleznék a vállalkozókat, hogy kompetenciabizonylatot váltsanak ki, és egy jelképes összeggel hozzájárulást fizessenek az országos kereskedelmi kamarának.

Bencze Emese

2022. május 25., 13:592022. május 25., 13:59

2022. május 25., 15:132022. május 25., 15:13

A 2007-ből származó 334-es számú törvény módosításának tervezetét még május elején ismertette Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki szerint a módosítás a gazdasági szféra kifehérítéséhez járulhat hozzá.

A javaslat alapján kötelező módon kompetenciabizonylatot kellene kiváltsanak a vállalkozók, ugyanakkor éves díj befizetésére is köteleznék őket a kereskedelmi kamarának.

A vállalkozói szervezetek egyöntetű véleménye szerint ez a tervezet a vállalkozás szabadságát veszélyezteti, és tulajdonképpen a vállalkozók nagy többsége által figyelmen kívül hagyott kamarák mesterséges fenntartását szolgálja. Mindezeken kívül azt is nehezményezik, hogy a módosítási javaslat megalkotásakor nem egyeztettek velük.

korábban írtuk

Kötelezővé tennék a gazdasági szereplőknek, hogy feliratkozzanak az országos cégkatalógusba
Kötelezővé tennék a gazdasági szereplőknek, hogy feliratkozzanak az országos cégkatalógusba

Naprakész tájékoztatást és egyéb szolgáltatásokat kapnának a gazdasági szereplők cserébe azért, hogy jelképes összeggel hozzájárulnak az Országos Kereskedelmi és Iparkamarához. 

„Gazdasági szereplőket érintő kérdésben, őket mellőzve, megkerülve hozták meg a döntést.

Idézet
Úgy néz ki azonban, hogy bakot lőttek, mert több szervezet is tiltakozik,

tudtunk szerint még a románok is. Nem látjuk sem időszerűnek, sem megfelelőnek ezt a módosítást” – hangzott el a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) szerdai sajtótájékoztatóján, amelyen a szervezet elnöke, Jakab Áron Csaba és alelnöke, Ambrus Sándor fogalmazta meg a vállalkozói szervezetek kifogásait a törvényjavaslattal szemben.

Hirdetés

Úgy vélik, a kezdeményezőknek egy fórumot kellett volna biztosítaniuk, amelyen megvitathatták volna a módosítási javaslat végső formáját.

Idézet
Azt, hogy van egy igény egy alig működő szervezet részéről a döntéshozók irányába, és ők azt mondják, hogy a vállalkozókkal kifizetettjük a működési költséget, nem tudjuk elfogadni

– jelentette ki Ambrus Sándor.

Cégek szűnhetnek meg a hatalmas összegű számlák miatt

A sajtótájékoztatón tudatták, egy 23 vállalkozásból álló csoport perbe lép az Electrica Furnizare energiaszolgáltatóval a hatalmas összegű számlák miatt az SZMVSZ ügyvédjének támogatásával.

A bonyodalom akkor kezdődött, amikor a Hargaz Harghita Kft. 2021 őszén lemondott a földgázkereskedői engedélyéről, és szerződéseinek jelentős részét az Electrica Furnizare kapta meg

mint az illetékes hatóság által az egyetemes ellátási szolgáltatás nyújtására kijelölt szolgáltató. Az Electrica az első számlákat azonban idén küldte ki, több hónapos késéssel, jelentős áremelkedéssel, amelyről előzetesen nem egyeztetett az ügyfelekkel – mondták el az SZMVSZ vezetői, hozzátéve, hogy esetenként a szeptemberi árnál 20–30-szor magasabb áron számláztak.

A szolgáltató azt állítja, hogy az árait, amely alapján kiállította a számlákat, engedélyeztette az Országos Energiaszabályozó Hatósággal (ANRE), eljárása pedig törvényes és engedélyezett volt, így nem módosítanak a kiállított számlákon.

A drasztikusan megnövekedett számlák kifizetése azonban számos céget a megszűnés veszélyével fenyeget,

ezek közül sokan megkeresték az SZMVSZ-t, hogy együtt találjanak megoldást a problémára.

„Jelenleg a bírósági folyamatokat készítjük elő, és nemsokára be fogjuk perelni az Electricát csoportosan. Úgy gondoljuk, hogy ezekről az árakról értesíteni kellett volna a cégeket, és azt reméljük, hogy jóvátételt kaphatnak” – fejtette ki Jakab Áron Csaba. Mint mondta, első körben 26-an keresték meg őket – egy önkormányzat, két szövetkezet, a többi pedig vállalkozás –, a csoportos bírósági ügyben részt vevők száma pedig egy hete 23 volt.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 12., kedd

Jócskán lehűl az idő, megjelölték a leghidegebb napokat a kéthetes előrejelzésben

Általában meleg időre, de ingadozó hőmérsékleti értékekre lehet számítani a következő két hétben, és ezen a héten esők is várhatók – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 11–24. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Jócskán lehűl az idő, megjelölték a leghidegebb napokat a kéthetes előrejelzésben
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Két városban is medvét láttak hétfőn Hargita megyében

Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Két városban is medvét láttak hétfőn Hargita megyében
2026. május 11., hétfő

Az RMDSZ támogatóinak listája címmel hozták nyilvánosságra a Szövetség tavalyi bevételét

Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.

Az RMDSZ támogatóinak listája címmel hozták nyilvánosságra a Szövetség tavalyi bevételét
2026. május 11., hétfő

Megdöbbentő dolgot közölt az ügyészség a fiatal lányt kegyetlenül meggyilkoló gyanúsítottról

Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.

Megdöbbentő dolgot közölt az ügyészség a fiatal lányt kegyetlenül meggyilkoló gyanúsítottról
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Tarr Zoltán: rendszerváltásra van szükség a magyarságpolitikában

Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.

Tarr Zoltán: rendszerváltásra van szükség a magyarságpolitikában
2026. május 11., hétfő

Kelemen Hunor szerint kisebbségi kormánnyal nem lehetne eredményesen kormányozni

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.

Kelemen Hunor szerint kisebbségi kormánnyal nem lehetne eredményesen kormányozni
2026. május 11., hétfő

Politikai források: csütörtökön kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások

Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.

Politikai források: csütörtökön kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Gyorshajtás, alkohol és hamis jogosítvány miatt intézkedtek a közlekedésrendészek

Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.

Gyorshajtás, alkohol és hamis jogosítvány miatt intézkedtek a közlekedésrendészek
2026. május 11., hétfő

PSD-RMDSZ kisebbségi kormány is szóba jöhet Sorin Grindeanu szerint

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.

PSD-RMDSZ kisebbségi kormány is szóba jöhet Sorin Grindeanu szerint
2026. május 11., hétfő

Politikusa szerint a PSD elfogadna egy technokrata miniszterelnököt is

Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.

Politikusa szerint a PSD elfogadna egy technokrata miniszterelnököt is
Hirdetés