
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Rangsorolták az okos falvakat egy országos felmérésben, amelyben azt vizsgálták, hogy a vidéki települések mennyire használják a digitális lehetőségeket a polgármesteri hivatalban, az iskolákban és a köztereken. Maros megyében két község is bekerült az okos falvak sorába.
2022. szeptember 07., 18:292022. szeptember 07., 18:29
2022. szeptember 07., 19:002022. szeptember 07., 19:00
Miután évekig az okos városokat térképezték fel, idén az okos falvakat vették górcső alá egy digitális fejlesztéssel foglalkozó cég szakemberei. A felmérés során arra voltak kíváncsiak, hogy a vidéki települések mennyire használják a digitális lehetőségeket a polgármesteri hivatalban, az iskolákban és a köztereken. A hivataloktól lekérték, hogy milyen pályázataik, megvalósításaik vannak, amelyek a digitalizálással kapcsolatosak, és ezek alapján rangsorolták őket.
Az országban az okos falu jegyzéken az első a Fehér megyei Maroscsüged, ahol a polgármesteri hivatalban a lakosság-nyilvántartástól az ügyintézésig mindent digitálisan oldanak meg, de a szelektív hulladékgyűjtést is számítógépes rendszeren keresztül figyelik. Mi több, azok a gyermekek, akik így gyűjtik a hulladékot, pénzt is kapnak érte, helyi virtuális pénznemben, amelyet osztálykirándulásokra és más tevékenységekre válthatnak.
A másik, a tízes ranglistára felkerülő Maros megyei település Magyaró. Kristóf József polgármester érdeklődésünkre elmondta, hogy több olyan pályázatuk van, amely a digitalizálást célozza meg. A község egy részében már energiahatékonnyá alakították a közvilágítást, jelenleg bírálják el egy másik pályázatukat, amelyből befejezik a kimaradt részeket.
Varga József alpolgármestertől azt is megtudtuk, hogy a digitalizálás az egész hivatalbeli ügyintézésre vonatkozik, ennek érdekében pályázati pénzből kicserélik a számítógépeket és a programokat. Két elektromosautó-töltőállomás is lesz, egyik a községközpontban, a másik Holtmaroson. A Magyaró és a Holtmaros közötti kerékpárútról szóló pályázatuk tovább erősíti, hogy okossá váljon a település. Országos szinten 147 község pályázott vagy valósított meg olyan tervet, amely a digitalizálást szolgálja.
Nem szabad a határidő miatt elhamarkodottan elfogadni a közalkalmazotti bértörvényt Kelemen Hunor szerint. Az RMDSZ elnöke úgy véli, a jelenlegi tervezet több ágazat problémáira sem ad megfelelő választ.
Brassóban fogtak el a rendőrök egy 20 éves román állampolgárt, akit Németországban elkövetett súlyos, szervezett vagy fegyveres rablással, illetve annak kísérletével gyanúsítanak. Európai elfogatóparancs volt érvényben ellene.
Csütörtöktől forgalomkorlátozásra kell számítani a Vársétányon, mivel kezdődik a Vásárhelyi Forgatag, amelynek fő helyszíne a hétvégén a marosvásárárhelyi Várudvar lesz.
80 éves korában elhunyt Tim Curry színészlegenda, a Rocky Horror Picture Show és az It sztárja, aki közel 250 filmben szerepelt pályafutása során.
A képviselőház szerdán döntő házként elfogadta a helyreállítási terv (PNRR) operatív és pénzügyi lezárását szabályozó törvénytervezetet.
Az elmúlt időszakban kormányzó pártokat terheli a teljes felelősség azért, ahogyan az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében vállalt bérreformot kezelték – közölte szerdán az öt országos szakszervezeti szövetség.
Százak vettek részt a szemerkélő esőben tartott úzvölgyi megemlékezésen szerdán.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) tudatosan akadályozza az új egységes bértörvény elfogadását, a szociáldemokraták viszont a liberálisokat teszik felelőssé a jogszabálytervezet kudarcáért.
A Tónidob perkúció tábor augusztus 31. és szeptember 3. között várja a dobolás és az ütőhangszerek iránt érdeklődő gyerekeket és fiatalokat. Péntekig lehet még jelentkezni.
Legalább 95 ember életét vesztette, és több mint 380-an eltűntek Himalája határvidékén pusztító villámárvizek következtében Nepálban. A katasztrófát a Kínát és Nepált összekötő folyó partjairól feltörő sár-, víz- és törmelékáradat okozta.
szóljon hozzá!