
Fotó: Balázs Katalin
Gyergyószentmiklós legelső emeletes, kőből épített házát menti meg az enyészettől az a kétéves felújítási munkálat, amelyre tegnap írta alá a szerződést Nagy Zoltán polgármester és Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Régió igazgatója. A Tarisznyás Márton Múzeumban az elmúlt száz évben nem volt hasonló horderejű beruházás.
2017. július 13., 19:312017. július 13., 19:31
2017. július 13., 19:312017. július 13., 19:31
A múzeum népviseleteket bemutató termében kötötték meg ünnepélyesen a szerződést, ide érkezett Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Régió igazgatója. A helyszín jelzésértékű – hangzott el – hiszen a Tarisznyás Márton Múzeum Hargita megye északi részének egyetlen ilyen intézményeként a teljes régiót kiszolgálja, sok nemzet értékeinek ad helyet és tárja azokat a nagyközönség elé.
Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere úgy fogalmazott,
Régen várják, hogy végre meghívást kapjanak Gyulafehérvárra a szerződéskötésre, és erre az igazgató személyesen érkezett Szentmiklósra az aktákkal. Örvend ittlétének, hiszen a találkozás arra is alkalmas, hogy a többi projektről is szót váltsanak.
Fotó: Balázs Katalin
Simion Crețu értékelte a település és térség pályázási kedvét, örvendett, hogy egy ilyen célt szolgáló műemlékingatlan korszerűsítésében partner lehet a Központi Fejlesztési Régió, hiszen
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnökeként fejezte ki örömét, hogy a felújítási munkálatokhoz sikerült a pénzügyi alapot meglelni, a turizmus kapcsán elmondta,
Csergő Tibor múzeumigazgató elmondta, tíz esztendeje, hogy megszületett a múzeum felújításának projektje, ezt mindig aktualizálták a kiírások szerint, most viszont már nyertes pályázatról beszélhetnek.
A gyergyószentmiklósi önkormányzat munkatársa, Duka Emese koordinálásával állították össze a pályázatot, amelynek pozitív elbírálása révén vitelezhetik ki a hárommillió lejes beruházást.
Programokat módosítani, költözni kell a múzeumból. A hová és mikor a jövő titka
Fotó: Balázs Katalin
A tetőszerkezet teljes megújulása, a homlokzat felújítása mellett fontos az is, hogy megoldják az esővíz-elvezetést, az épület alapját mentesítik kívülről a felázástól, teljes épületgépészeti korszerűsítés lesz, melyben benne van a fűtés, a biztonság- és világítástechnika, egészen a mikroklíma biztosításáig.
– fogalmazott a múzeumigazgató.
A szerződéskötést követően megtörténik a kivitelező kiválasztása, csak ezután kezdődhetnek a munkálatok. Csergő Tibor elmondta: gyakorlatilag teljesen új köntösbe öltözik a múzeum, ami azt jelenti, hogy a kétéves kivitelezési időszakban valószínű, hogy ki kell költözni az épületből.
Ehhez kell igazítsuk a múzeum következő időszakának programjait is – fejtette ki.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!