
Fotó: Balázs Katalin
Gyergyószentmiklós legelső emeletes, kőből épített házát menti meg az enyészettől az a kétéves felújítási munkálat, amelyre tegnap írta alá a szerződést Nagy Zoltán polgármester és Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Régió igazgatója. A Tarisznyás Márton Múzeumban az elmúlt száz évben nem volt hasonló horderejű beruházás.
2017. július 13., 19:312017. július 13., 19:31
2017. július 13., 19:312017. július 13., 19:31
A múzeum népviseleteket bemutató termében kötötték meg ünnepélyesen a szerződést, ide érkezett Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Régió igazgatója. A helyszín jelzésértékű – hangzott el – hiszen a Tarisznyás Márton Múzeum Hargita megye északi részének egyetlen ilyen intézményeként a teljes régiót kiszolgálja, sok nemzet értékeinek ad helyet és tárja azokat a nagyközönség elé.
Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere úgy fogalmazott,
Régen várják, hogy végre meghívást kapjanak Gyulafehérvárra a szerződéskötésre, és erre az igazgató személyesen érkezett Szentmiklósra az aktákkal. Örvend ittlétének, hiszen a találkozás arra is alkalmas, hogy a többi projektről is szót váltsanak.
Fotó: Balázs Katalin
Simion Crețu értékelte a település és térség pályázási kedvét, örvendett, hogy egy ilyen célt szolgáló műemlékingatlan korszerűsítésében partner lehet a Központi Fejlesztési Régió, hiszen
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnökeként fejezte ki örömét, hogy a felújítási munkálatokhoz sikerült a pénzügyi alapot meglelni, a turizmus kapcsán elmondta,
Csergő Tibor múzeumigazgató elmondta, tíz esztendeje, hogy megszületett a múzeum felújításának projektje, ezt mindig aktualizálták a kiírások szerint, most viszont már nyertes pályázatról beszélhetnek.
A gyergyószentmiklósi önkormányzat munkatársa, Duka Emese koordinálásával állították össze a pályázatot, amelynek pozitív elbírálása révén vitelezhetik ki a hárommillió lejes beruházást.
Programokat módosítani, költözni kell a múzeumból. A hová és mikor a jövő titka
Fotó: Balázs Katalin
A tetőszerkezet teljes megújulása, a homlokzat felújítása mellett fontos az is, hogy megoldják az esővíz-elvezetést, az épület alapját mentesítik kívülről a felázástól, teljes épületgépészeti korszerűsítés lesz, melyben benne van a fűtés, a biztonság- és világítástechnika, egészen a mikroklíma biztosításáig.
– fogalmazott a múzeumigazgató.
A szerződéskötést követően megtörténik a kivitelező kiválasztása, csak ezután kezdődhetnek a munkálatok. Csergő Tibor elmondta: gyakorlatilag teljesen új köntösbe öltözik a múzeum, ami azt jelenti, hogy a kétéves kivitelezési időszakban valószínű, hogy ki kell költözni az épületből.
Ehhez kell igazítsuk a múzeum következő időszakának programjait is – fejtette ki.
Hétfőn kezdődik a pótérettségi a román nyelvi kompetenciák szóbeli felmérésével, amely kedden is folytatódik.
Nem zárta le az egészségügyi rendszerben kedden kirobbantott általános sztrájkot a Sanitas szakszervezet, csak felfüggesztette azt pénteken. Azért döntöttek az utóbbi mellett, mert a felfüggesztett tiltakozást szükség esetén bármikor újraindíthatják.
A következő időszakban nem várhatók jelentős fennakadások Románia üzemanyag-ellátásában – közölte pénteken a kormány, miután az energiaügyi minisztérium vezetői az olajipari és üzemanyag-forgalmazó vállalatok képviselőivel egyeztettek.
Egy ember meghalt, kilencen pedig orvosi ellátásra szorultak pénteken, miután egy személyszállító kisbusz kerítésnek csapódott Câmpulung városának egyik utcáján – közölte az Argeș megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Négy megyére narancssárga, 14 megyére sárga jelzésű hőségriasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Erdőtüzek oltására szakosodott negyvenfős kontingenst küldött csütörtökön Görögországba a román belügyminisztérium vészhelyzetekért felelős szakosztálya az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) szervezésében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség péntek reggel bejelentette az egészségügyi általános sztrájk felfüggesztését.
Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete egyik vizsgált forgatókönyv szerint sem kedvez az egészségügyi dolgozóknak – közölte a Sanitas Szakszervezeti Szövetség csütörtökön.
A Duna alacsony vízállása miatt a következő 24-72 órában elkerülhetetlenné válik a Paksi Atomerőmű teljes leállítása, ezzel a villamosenergia-termelés megszűnése - tette közzé honlapján az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. csütörtökön kora délután.
Minden előkészítő osztályos kisdiák felszerelt iskolatáskát kap szeptemberben, Marosvásárhelyen – erről döntöttek az önkormányzati képviselők csütörtökön, amikor rábólintottak a helyi köztisztasági vállalat létrehozására is.
szóljon hozzá!