
A Petőfi Sándor Általános Iskolánál lassan halad a munka
Fotó: Pinti Attila
Nem egyszerű felépíteni Csíkszeredában a Nagy István Művészeti Középiskola és a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermeit – és nem elsősorban a növekvő költségek miatt. Az építkezéseket különböző akadályok hátráltatják, amelyeket nem sikerül könnyedén venni.
2023. január 08., 18:012023. január 08., 18:01
A nagyobb késés a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermének építésénél van, ott legutóbb a decemberi lehűlés idején „sikerült” elérnie a kivitelezőnek, hogy földben levő, és a tanintézetet ellátó vízvezeték elfagyjon, a vízhiány miatt pedig fel kellett függeszteni az oktatást.

Elfagyott a vízvezeték a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolában, ezért kénytelenek voltak hazaküldeni a diákokat szerdán délelőtt.
De ez csak egy apró bosszúságnak nevezhető, ugyanis a 2020 őszén kiadott kezdési utasítást követő bonyodalmak ennél jóval komolyabb következményekkel, késlekedéssel jártak.
A nehezen megközelíthető munkaterületre először a Petőfi Sándor utcáról nem tudtak bejutni a cég munkagépei, mert túl szűk volt a bejárat, az egyik kőoszlopot és a kerítés egy részét le kellett bontani, ehhez viszont műemlékvédelmi engedélyre volt szükség. Következett 2021-ben a régészeti feltárás, ugyanakkor egy trafóházat is el kellett költöztetni, érdemi munkavégzés így csak tavaly nyáron kezdődhetett.
– tudtuk meg Sógor Enikő alpolgármestertől, aki szerint így is csak a munkálatok 20 százalékát végezték el.
A Nagy István Művészeti Középiskolánál kedvezőbb a helyzet, ott tavasszal lesz két éve, hogy nekiláttak a munkálatoknak, és legalább elkészült a teljes szerkezet. Ennél többre lett volna szükség tavaly, mert tavasszal és nyáron jól haladtak a munkálatok.
– magyarázta a csíkszeredai elöljáró, aki úgy látja, hogy a bukaresti fővállalkozó, amely a két tornaterem építésen kívül még számos tömbház-hőszigetelésre, illetve a buszpályaudvar felújítására is szerződött, nem mindig rendelkezik megfelelő kapacitással. Szerinte az, hogy a cég többnyire Hargita megyeieket foglalkoztat az építkezéseken, pozitívum Csíkszereda és környéke számára, viszont jelentős leterheltséget jelent a fővállalkozónak.
A Nagy István Művészeti Középiskola tornaterme őszre elkészülhet
Fotó: Pinti Attila
Sógor Enikő azt mondta, a művészeti iskola tornaterme 2023 őszére elkészülhet, ha rendelkezésre áll a szükséges anyag és munkaerő a kivitelező számára. A Petőfi iskolánál viszont még ezután következik a földszint fölötti födém elkészítése, amely beton- és fémgerendák rendszeréből áll, a teljes épület megfelelő víz- és hőszigetelése, belső munkálatok, épületgépészet és felszereltség, külső területrendezés – ott a befejezés későbbre várható.
Mindkét beruházás költségeit támogatta a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL), de ezt jelentősen ki kellett egészítenie a városnak. A Petőfi iskola esetében a kivitelezési szerződés értéke áfástól 11,6 millió lej, a 2022-ből származó 47-es kormányrendelet alapján kért értéknövelés pedig 2,6 millió lejre rúg. A művészeti iskola tornatermének építését 10,9 millió lejért vállalta a cég áfával együtt a szerződés alapján, ezt is ki kellett egészíteni.
Nicușor Dan szerint Románia három-négy éven belül teljesítheti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.
Lassult ugyan a növekedés, de még mindig magas a fertőző légúti megbetegedések száma Hargita megyében. A kisgyermekek körében sok az RSV-fertőzés, ami akár nagyon súlyos, intenzív terápiás ellátást igénylő megbetegedést is okozhat.
Nemzetpolitikáért felelős államtitkárként először látogatott Gyergyószentmiklósra Nacsa Lőrinc. Bejelentette, hogy a magyar kormány folytatja a Fogarasy Mihály Középiskola felújításának finanszírozását.
Technikai recesszióba került a romániai turizmus – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Szombaton rendezik meg Alsósófalván a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót, ahol maskarások, táncosok és zeneszó tölti meg a utcákat. A felvonuló csoportok útvonalai a rendezvényhez készült térképeken követhetők, bármelyikhez lehet csatlakozni.
A helyi adók emelése ellen tüntettek csütörtökön az ország több városában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai és szimpatizánsai.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) felszólította koalíciós partnereit, hogy hagyjanak fel a megszorító politikával, és az ország társadalmi és gazdasági realitásait figyelembe vevő strukturális reformok bevezetését támogassák.
Két, ötven év körüli férfit vettek őrizetbe Maros megyében, miután betörtek egy lakásba Sóváradon, ahonnan mintegy nyolcezer lej értékben loptak el tárgyakat.
Szakmai műhelyt szerveznek a neurodiverzitás jegyében Marosvásárhelyen péntek délután. A szervezők pedagógusokat, nevelőket, segítő szakembereket, edzőket, valamint minden érdeklődőt várnak, akit megszólít a téma.
A cél az, hogy közösen dolgozzanak a pályázati lehetőségek kiaknázásán, fejlesztési stratégiák kialakításán és a helyi közösségek támogatásán. Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy a Potsa József Közösségfejlesztési Egyesületet keretében társul.
szóljon hozzá!