
A magasabban fekvő pályák nyitnak leghamarabb
Fotó: Pinti Attila
Korai lenne síbakancsot húzni, de azért érdemes figyelemmel kísérni az időjárás-előrejelzéseket: ha kitart a hideg, a székelyföldi sípályák némelyike egy-két héten belül megnyithat. Síközpontoknál érdeklődtünk a szezonról és újdonságokról.
2024. november 22., 10:182024. november 22., 10:18
Ha az üzemeltetőkön múlna, már csütörtökön elindult volna a síszezon, de a tegnap éjszaka lehullott hóréteg vastagsága és a hőmérséklet még messze nem elég a pályák elindításához. Leghamarabb a Madarasi-Hargitán kezdődhet el a téli idény, a sípályák többségét viszont csak ünnepek környékén tervezik megnyitni.
A webkamerákon már jól látszik, hogy a sípályákat hószőnyeg borítja: jó jel ez a télkezdésre, de nem elég az idénykezdéshez. A Madarasi-Hargitán mégis optimistán állnak hozzá az 1500-1700 méter magasságban levő sípályák megnyitásához.
– mondta el érdeklődésünkre a síközpont munkatársa. Az előző 6-7 évben sikerült tartaniuk magukat ehhez az időponthoz és minőségi pályákkal várni a vendégeket.
Ha kitart az idő, Hargitafürdőn legalább egy sípályát megnyitnak a következő hetekben
Fotó: Veres Nándor
Hargitafürdőn is szaporán készülődnek a szezonra, méghozzá újdonságokkal. Kósa Imre, a Csíkcsicsói Közbirtokosság elnöke és a pályák üzemeltetője szerint azon munkálkodnak, hogy legalább egy sípályát és a hópánkó-pályát (Snow Tubing) megnyithassák egy-két héten belül.
– ismertette az elnök. A híreket a közösségi oldalukon érdemes követni.
A gyimesfelsőloki sípályát az üzemeltető szerint műhó nélkül szinte lehetetlen elindítani, természetes hóból pedig legalább egy méter kellene hulljon, hogy megfeleljen a minőségi feltételeknek.
– magyarázta Tankó Imre.
Ezért a hóágyúkat már pozícióba helyezték, de addig nem indítják el, míg kellően hideg nem lesz. Abban reménykednek, hogy karácsony, szilveszter környékén nyithatnak. A gyimesiekhez hasonlóan Borszéken is az ünnepek alatti időszakra terveznek leghamarabb, a Reménység Síközponttól kapott információk szerint ebben a szezonban is a megszokott szolgáltatásokkal.
Rendezik az utat, könnyebben megközelíthető lesz a székelyvarsági pálya
Fotó: László Ildikó
Székelyvarságon a szerda éjjeli havazást követően csütörtökön elindították a hóágyúkat, idén először.
– mesélte érdeklődésünkre Magyari Attila, a Székelyvarság Négy Évszakos Sí- és Túraközpont Egyesületének elnöke. Hozzátette: náluk is lesz az idei szezonban újdonság, hiszen a helyi közbirtokosság rendezi az utat, a sípálya így sokkal könnyebben megközelíthetővé válik a vendégek előtt.
Tavaly egyáltalán nem nyitották meg a kovásznai, önkormányzati fenntartásban működő Lőrincz Zsigmond sípályát a hóhiány és hőmérséklet miatt. Gyerő József polgármester ennek kapcsán elmondta: mivel a pálya alacsony fekvésű, ráadásul a felvonó nyomvonala kívül esik a pályából, műhóval is körülményesebb beteríteni a terepet.
A műszaki feltételek tehát nem tették lehetővé az elindítást, ezenkívül a pálya üzemeltetéséből fakadó bevételek sem fedték a valós költségeket.
„Ez nekünk fontos, már csak az üdülők szempontjából is, mert igénylik ezt a kikapcsolódási lehetőséget” – fogalmazott Gyerő József. Hozzátette: ez az időjárástól függ, de a sípálya mellett levő korcsolyapályán már dolgoznak, és azt december végén be is üzemelik.
A szovátai sípályánál való érdeklődésünkkor Hărșan Vasile, a pálya adminisztrátora elmondta: ott nagyjából 10 centiméter vastagságú a hóréteg, ez önmagában sem elég, és mivel a következő hétre már melegebb időt jósolnak, nem terveznek nyitni az ünnepekig.
Marosvásárhelyhez a szovátai, a Bucsin-tetői, maroshévízi pályák esnek a közelebb
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében egyébként ez az egyetlen használható sípálya, a térséghez közeli pályák közül népszerű a Hargita megyében található Havas Bucsin, a maroshévízi, valamint a Bogdan sípálya. Cikkünk nem tartalmazza a székelyföldi sípályák mindegyikét.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az energiabiztonságról egyeztetett pénteken Nicușor Dan államelnök ukrán hivatali kollégájával. Erről Volodimir Zelenszkij számolt be péntek este a Facebook-oldalán.
A kabinet pénteken határozattal módosította a pirotechnikai termékek forgalomba hozatalának feltételeit, drasztikusan korlátozva a balesetveszélyes termékekhez való hozzáférést.
Az Európai Bizottság (EB) pénteken úgy döntött, hogy bepereli Romániát az Európai Unió Bíróságán, mert nem alkalmazta helyesen a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelvet és az azt módosító 2018/850 direktívát.
Kivonultak az elégedetlen adófizetők szombaton Csíkszereda főterére, hogy így jelezzék: tiltakoznak a magas adók ellen. Ez már a második megmozdulás a hargitai megyeszékhelyen a szerdai „flash-mob” után.
Kemény fagyra, ónos esőre és hófúvásra vonatkozó figyelmeztetést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Vasárnaptól Székelyföldön is rendkívül hideg időre van kilátás.
Életének 79. évében elhunyt Fenyő Miklós eMeRTon-díjas magyar előadóművész, dalszerző, szövegíró, rock and roll énekes, zenekarvezető, billentyűs.
71 éves korában elhunyt pénteken Catherine O’Hara a Reszkessetek betörők, Beetlejuice, Wyayy Earp, Schitt$ Creek és a The Last of Us színésznője. Halálának oka egyelőre még nem ismert.
A csenei gyerekgyilkosságban érintett 13 éves fiú szüleitől megvonták a szülői jogokat, és a kiskorút a Temes megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (DGASPC) képviselői elvitték a családjától.
Méltánytalan a valóban betegszabadságra szorulókkal szemben, hogy ennek első napját nem fizetik, de szükség van az intézkedésre, mert a hatóságok „elvesztették az ellenőrzést” a fiktív betegszabadságok felett – véli az egészségügyi miniszter.
szóljon hozzá!