
A temető helyett egy méltó helyszínen emlékeznének a székelyudvarhelyi szerzőre
Fotó: Barabás Ákos
Évek óta arra törekszik a Balázs Ferenc Vegyeskar, hogy szobrot állíthassanak Székelyudvarhelyen a helyi születésű Csanády Györgynek, a székely himnusz szerzőjének. Több sikertelen próbálkozás után most abban reménykednek, hogy a Haáz Rezső Múzeum udvarán megtehetik ezt. A szobor készítése már folyamatban van.
2021. október 16., 10:062021. október 16., 10:06
Közel három éve kezdeményezte a Balázs Ferenc Vegyeskar, hogy Csanády Györgyről elnevezett parkot alakítsanak ki a székelyudvarhelyi Zöld utcában, ahol a székely himnusz szerzőjének szobrát is elhelyezhetnék, méltó emléket állítva a település jeles szülöttjének. Próbálkozásuk rövid távon elbukott, hiszen a környékbeli lakók a személyazonossági igazolványaik cseréjétől, illetve a majdani zajongóktól tartva aláírásgyűjtéssel gátolták meg azt. Ekkor nem volt mit tenni, el kellett fogadni a helyiek akaratát – emlékezett vissza Bíró Edit kóruselnök, a Szabad Emberek Pártjának (POL) színeiben megválasztott önkormányzati képviselő.
A kezdeményezők, akiknek törekvéseihez a történelmi vitézi rend tagjai, a POL-os képviselők, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és több civil szervezet is csatlakozott, végül beleegyeztek, hogy akkor csak
Persze a szoborállításról sem mondtak le, így továbbra is folyamatosan egyeztettek erről a polgármesteri hivatal munkatársaival, illetve az önkormányzattal. Abban reménykedtek, hogy időközben új terek alakulnak ki, amelyek egyikén helyet kaphatna az emlékmű. Amikor ez elhúzódni látszott, javaslatot tettek:
Erről kell most döntenie az önkormányzat által idén megalapított bizottságnak, amely művészeti, térrendezési és városrendezési szempontból vizsgálja meg a kérdést – tudatta Bíró Edit. Időközben
Ennek finanszírozása érdekében vettek részt például a Fuss Neki! elnevezésű adománygyűjtő rendezvényen a kezdeményezők, akik más támogatóikra is számítanak. Az adománygyűjtés jelenleg is folyamatban van. Bíró Edit hangsúlyozta, remélik, hogy minél hamarabb kiállíthatják a szobrot, hiszen
Mindemellett arra is kitért, hogy Csanády leszármazottjait is értesítették terveikről, akik üdvözölték ezt.
Július 20-ától jelentkezhetnek a magánszemélyek a 2026-os roncsautóprogramra, amelynek keretében állami támogatással vásárolhatnak új gépkocsit. A program idei költségvetése 300 millió lej.
Két jogosítvány nélküli sofőrt is kiszűrtek a közúti forgalomból kedden a Hargita megyei rendőrök, egyikük ráadásul jelentős mennyiségű alkoholt is fogyasztott vezetés előtt.
Az elmúlt hat napban összesen 55 sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a Hargita megyei hivatásos tűzoltók. Tűzesetekhez, közlekedési balesetekhez és árvízi károk elhárításához is vonultak az egységek.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó törvények elfogadása létfontosságú Románia számára.
2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi minisztert ironizáló üzenetet tett közzé szerdán a Facebookon a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).
Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.
1957-ből származik a korábbi csíkszeredai melegrekord, ezt írta felül az elmúlt hónap harmincadik napja. Marosvásárhelyen pedig olyan meleg volt, mint az Osztrák–Magyar Monarchia idején.
Kánikulára vonatkozó figyelmeztetést, valamint viharriasztásokat is kiadott szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön légköri instabilitásra és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a következő napokban.
1 hozzászólás