
Kevés átjáró, nagy forgalom. Bonyolult átjutni a túloldalra a Hargita utcában
Fotó: Gecse Noémi
Nagyon kevés a gyalogátjáró a csíkszeredai Hargita utca egyik szakaszán, a nagy forgalom miatt pedig nemcsak szabálytalan, de életveszélyes is, ha valaki rövidíteni szeretne. A lakók évek óta kérik a változtatást. Az érintett szakasz a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság ügykezelésében van.
2017. december 27., 10:292017. december 27., 10:29
Mindössze két gyalogátjáró van a Hargita utcának a vasúti felüljáró híd és a város kijárata közötti szakaszán. Ezek egymástól jelentős távolságra, közel egy kilométerre találhatók. A két átkelő közötti szakaszon több mellékutca – így a Sas, Kút és Olt utcák – lakói jelentős kerülővel juthatnak csak el a túloldalra.
Hiába van például a déli oldalon fekvő levő Sas utca bejáratától légvonalban kevesebb mint 100 méterre a szemközti oldalon levő élelmiszerüzlet, ez nehezen elérhetővé válik, amennyiben a szabályos és biztonságos megoldást választják a lakók az oda történő eljutáshoz. Két lehetőségük van:
A Kút vagy Olt utcából például több mint 400 méterre van a vasúti felüljáró melletti átkelő, újabb 400 métert kell megtenni a túloldalon levő üzletig, visszafelé pedig ugyanennyit. Így több mint 1,5 kilométeres sétát jelent ez a kerülő. Ha másik irányba, a város kijárata felé indul valaki, oda-vissza még nagyobb távot kell gyalogolnia, mert az az átjáró még távolabb esik.
Az áldatlan állapotokról több éve panaszkodnak a mellékutcák lakói, akik
Fotó: Gecse Noémi
A Sas utcában lakó Simon György szerint mindenképp szükség volna a változtatásokra, mert a hosszú kerülő az egyetlen megoldás. A sűrű forgalom miatt nem sokan kockáztatják meg a szabálytalan átjutást, mert a négysávos úton történő áthaladáskor a távolinak tűnő autók is gyorsan közel kerülnek, és nagy a balesetek veszélye.
A Hargita utca ezen szakasza már több mint öt éve a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) ügykezelésében van, mint az E578-as út városon áthaladó része – ezt 2012-ben aszfaltozták újra. A felújítást megelőzően készített tanulmány szerint az adott szakaszon nem számottevő a gyalogos forgalom, ezért
Kérdésünkre Cătălin Romanescu, a CNAIR Hargita megyei kirendeltségének igazgatója azt mondta, várhatóan nemsokára a megyeszékhely ügykezelésébe kerül ez az útszakasz a Rét, Forrás utcákkal, illetve a Brassói úttal együtt, mivel az átadási dokumentáció aláírása következik. Ezért a város feladata lesz a helyzet rendezése.
Szőke Domokos alpolgármester úgy értékelte, az útszakasz átadása után forgalmi szakemberek bevonásával kell megvizsgálni az újabb gyalogos átkelőhely szükségességét, nem tekintve el attól sem, hogy ez a városrész nemcsak lakó- hanem ipari övezet is, valamint, hogy hány lakót érint a probléma.
Kedden kirobbant az elmúlt tíz év első általános, azaz munkabeszüntetéssel járó sztrájkja az egészségügyi rendszerben. A székelyföldi kórházakban arról érdeklődtünk, hogy milyen hatással van az egységek működésére és a betegellátásra a tiltakozás.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az oktatásban és egészségügyben dolgozók fizetésével kapcsolatos jelentős nézeteltérések miatt a következő két hétben nincs reális esély a közalkalmazotti bértörvény tervezetének elfogadására.
Ismét a tízlejes lélektani határ fölé ugrott a gázolaj literenkénti ára a Lukoil hálózatában, miután az orosz vállalat hétfőn jelentősen emelte az árait. A többi piaci szereplőnél egyelőre pár banival 10 lej alatt maradt az ár.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este kijelentette, hogy a Románia légterébe behatoló drónokat már az első ilyen incidensek alkalmával le kellett volna lőni.
Oroszország soha nem küldött és jelenleg sem küld harci drónokat romániai célpontok ellen, az ezzel kapcsolatos találgatások pedig teljesen alaptalanok – közölte hétfőn Oroszország bukaresti nagykövetsége.
A szenátus elfogadta a törvénytervezetet, amely válsághelyzetet hirdet a kőolaj és kőolajtermékek piacán, és ideiglenes intézkedéssel csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. A javaslatot 116 támogató szavazattal és nyolc tartózkodással fogadták el.
Szeptember 30-ig kedvezményes áfával vásárolhatnak lakást az előszerződéssel rendelkező személyek. Az erről szóló törvénytervezetet hétfőn fogadta el a szenátus költségvetési bizottsága.
Az egészségügyi minisztérium több mint 7800 betöltetlen álláshely felszabadítását javasolja az egészségügyi rendszerben, és véleményezésre bocsátja az erről szóló memorandumot – közölte hétfőn a Facebook-oldalán az intézmény.
Nemcsak szervezői lesznek, hanem mindhárom napon fel is lép a Bagossy Brothers Company a július 31. és augusztus 2. között Gyergyószentmiklóson megrendezendő Folk & Roll Víkenden. Különleges, csakis itt látható produkciókkal várják a közönséget.
szóljon hozzá!