
Zöldhulladékból fognak nagy mennyiségű bioszenet gyártani
Fotó: Erdély Bálint Előd
Zöldhulladékból szeretne a jelenlegi kapacitásánál lényegesen nagyobb mennyiségű bioszenet gyártani egy fiatfalvi vállalat – a szükséges eszközök beszerzése és beüzemelése mintegy hárommillió euróba kerül. A környezetkímélő bioszén egyebek mellett a termőföldek feljavítására hasznosítható, az ehhez szükséges alapanyagot a gazdáktól vásárolnák fel.
2021. október 20., 15:472021. október 20., 15:47
2021. október 20., 19:582021. október 20., 19:58
Noha kisebb mennyiségben korábban is gyártott környezetbarát bioszenet a fiatfalvi vállalkozás, most kapacitásának növelésére készül, évenkénti több mint tízezer tonna zöldhulladékot hasznosítana újra – fejtette ki egy keddi sajtótájékoztatón Sebestyén Tihamér projektvezető. Mint mondta, az ehhez szükséges berendezések beszerzése legalább hárommillió euróba kerül, a cég ebből 1,8 millió eurós támogatásért pályázott sikeresen a Norvég Alapnál.
Noha eddig csak erdőgazdálkodásból és faiparból származó hulladékokat használt bioszén előállítására a cég, a beruházásuk után már
Ezeket a gazdáktól vásárolnák fel, így a hulladék jó részét nem a mezőn égetnék el.
– fogalmazott a projektvezető. Az újszerű terméknek számos pozitív hatása van: nemcsak feljavítja a talaj minőségét, nagyobb hozamot biztosítva a gazdáknak, de
Utóbbi környezetvédelmi szempontból lényeges. A nedvességet is visszatartja a bioszén, amely szárazság idején nagyon hasznos a növénykultúráknak. Ezenkívül egyebek mellett a szépségiparban, az egészségügyben is hasznosítható a termék.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vállalat igazgatója, Kovács Géza hangsúlyozta,
A cégvezető arra is kitért, hogy reményeik szerint jövő ősszel már üzembe helyezhetik a megvásárolt berendezéseket és elkezdődhet a termelés. Innovációjuk, vagyis a bioszén ipari szintű gyártása egyébként Románia és Kelet-Európa szinten is egyedinek mondható.
A vállalat kezdeményezését Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere is üdvözölte (Fiatalfalva Székelykeresztúrhoz tartozik), aki környezetvédelmi, ugyanakkor munkahelyteremtési szempontból is lényegesnek tartja ezt.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
Hosszú kihagyás után idén érkezik a biztonsági játéknak ígérkező Star Wars-film, de Steven Spielberg is visszatér egy idegeninváziós sci-fivel. De nem csak ezeket nézhetjük az előttünk álló hónapokban. Nyári moziajánló.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.
Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.
Az idei év első három hónapjában 669 közúti baleset történt, amelyek következtében 223 ember vesztette életét, 546-an pedig súlyos sérüléseket szenvedtek – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ október 9-18. között ötödik alkalommal szervezi meg a Kaptár dokumentumfilm-szemlét, amelybe 2020 után Romániában készült alkotásokkal nevezhetnek be a filmkészítők.
A romániaiak több mint fele (58 százalék) úgy véli, hogy Ilie Bolojan miniszterelnöknek le kellene mondania – derül ki a CURS egy friss felméréséből.
A közlekedési rendőrök péntek éjjel több mint 160 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le egy országos akció keretében, amelynek célja az alkohol vagy tiltott szerek hatása alatt történő vezetés visszaszorítása volt.
Két kigyulladt melegházhoz riasztották péntek éjjel a nyárádszeredai tűzoltókat, lángoló melléképülethez a dicsőszentmártoniakat.
szóljon hozzá!