
Romlik a járványhelyzet, ismét megtelt az intenzív terápiás Covid-részleg
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt napokban gyors növekedésnek indult a kórházi ellátásra szoruló koronavírusos betegek száma, de az igazolt fertőzések átlaga is a kétszeresére nőtt az utóbbi hetekben Hargita megyében. A járványhelyzet rosszabbodása miatt egyelőre mégsem kéri az intenzív terápiás részleg átszervezését a székelyudvarhelyi kórház, a kivárás mellett döntöttek.
2021. március 03., 11:342021. március 03., 11:34
2021. március 03., 13:112021. március 03., 13:11
A kórházi ellátásra, illetve intenzív terápiás kezelésre szoruló koronavírusos betegek számának a növekedése miatt a székelyudvarhelyi kórház vezetősége egyelőre mégsem kéri az intenzív terápiás részleg átszervezését, a kivárás mellett döntöttek kedden. Az átszervezési szándék az önkormányzati képviselőtestület csütörtöki ülésén is terítékre került, a javaslatot a képviselők is támogatták.
„Múlt héthez képest változott az epidemiológiai helyzet, jelentősen megugrottak az esetszámok. Jelenleg mind a tíz, Covid-betegek számára fenntartott intenzív terápiás ágy foglalt” – közölte Zörgő Noémi, a városháza szóvivője, kitérve arra is, hogy kedden a kórház főigazgatója egyeztetett a megyei egészségügyi igazgatóság vezetőjével és abban maradtak, hogy a kérés ügyében megvárják, miként alakul a következő időszakban a járványhelyzet. E tekintetben egyébként múlt hét óta nagy változás történt,
– tájékoztatott Zörgő Noémi.
Megkeresésünkre Szöllösi Attila, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója hétfőn elmondta, pénteken küldték el a kórház intenzív terápiás részlegének átszervezésére vonatkozó kérést a megyei egészségügyi igazgatóságnak, de
Az átszervezést a járványhelyzet romlása előtt azért látták szükségesnek, azért szerették volna, ha a tíz intenzív terápiás ágyból ötöt a nem koronavírusos betegek számára különíthettek volna el, hogy a kórház belgyógyászati, és sebészeti részlege is normálisabban tudjon működni.
– mondta a kórház orvosigazgatója. A tervet azonban a járvány alakulása keresztülhúzta, a növekvő esetszámok miatt a kórház vezetősége egyelőre a kivárást választotta.
A kórház vezetősége nem részletezte, pontosan miként szeretnék átszervezni az intenzív terápiás részleget, és a pontosításra végül nem is került sor, mert kedden szóban visszavonták a kérést. Ettől függetlenül
– közölte lapunkkal Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta, a megyében működő kórházak vezetőivel már tartottak videokonferenciát, rugalmasan kezelik a helyzetet, várják a visszajelzéseket is, és mivel nincsenek arra vonatkozó panaszok – a betegek részéről sem –, hogy az udvarhelyi páciensek nem férnek hozzá az ellátáshoz, úgy vélik, hogy megfelelően kezelik a helyzetet.
– részletezte a helyzetet.
A járvány megyei alakulásával kapcsolatban Tar Gyöngyi elmondta, a koronavírus jelenleg Székelyudvarhelyen és környékén mutat nagyobb aktivitást. A kórház intenzív terápiás részlege megtelt, a gyergyószentmiklósi kórházban viszont már nem lehet fenntartani az eddigi két intenzív terápiás Covid-ágyat, mert nincs elég szakorvos az állandó ügyelet biztosításra.
Megnőtt a megyében az igazolt koronavírusos esetek átlagszáma:
– mutatott rá a romló járványügyi adatokra Tar Gyöngyi. A kórházban kezelt koronavírusos betegek száma 81, miközben az iskolakezdés előtt olyan nap is volt, amikor csak 35-en voltak kórházban Covid-fertőzés miatt.
Az egészségügyi igazgatóság vezetője elmondta ugyanakkor azt is, hogy a lakhelyi elkülönítésben lévők számán is látszik, hogy terjed a fertőzés, hiszen ők most nagyjából 230-an vannak, miközben ez a szám nemrég még volt 130 is.
Most főként a gyerekek, fiatal felnőttek, a 30-40 éves korosztály köréből kerülnek ki a fertőzöttek, ezért arra számítanak, hogy a kórházi ellátásra szorulók száma nem fog nagyon megugrani, de ehhez szükség van arra is, hogy a lakhelyükön gyógyulók tartsák be a terjedést megelő intézkedéseket, azaz megfelelően különüljenek el a háztartásban élő többi családtagtól, hogy ne adják tovább a fertőzést az idősebbeknek – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!