
Fotó: Kovács Lehel István/Facebook
A honvédő harcok kezdetének 80-ik évfordulója alkalmából, a hazáért elesett katonák emlékére keresztet állítanak a csíkszéki Óriás-tetőn (Havas-tetőn). A közadakozás révén létrehozott emlékművet a határvadász emléktúrák nyitórendezvényeként állítják fel, vasárnap – olvasható Kovács Lehel István, az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) országos elnökének bejegyzésében.
2024. augusztus 08., 12:552024. augusztus 08., 12:55
1944 augusztus végén – szeptember elején a helyszínen harcok dúltak a székely határőrök és a betörő Vörös Hadsereg katonái között.
A kereszt nekik, valamint a háborúk valamennyi áldozatának állít emléket.
A rendezvény programja
Vasárnap reggel 9 órakor találkozó lesz a csíkbánkfalvi római katolikus templom előtt. Az Óriás-tetőre a Csíkszéki EKE gyalogtúrát szervez a piros pont jelzésen, aki pedig nem szeretne gyalogosan menni, annak 50 lej/fő áron turisták szállítására kialakított katonai teherautókkal biztosítják az utazást, ugyanakkor terepjárók is segítenek egyedi díjazásért.
A történelmi emlékező beszédet Illésfalvi Péter, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatótörténésze tartja. A szentmise celebránsa Berszán Lajos kanonok lesz.
A keresztszentelésen fellép Pregitzer Fruzsina, Jászai Mari díjas színművésznő, Magyarország érdemes művésze, Bata Hajnalka népdalénekes, Préda Barna néprajzkutató, André Csaba népzenész, néptáncos, valamint Péter Andor trombitaművész és Részeg István tárogatós.
A rendezvény alatt díszőrséget állnak a Soproni Honvéd Hagyományőrző Egyesület katonái, kiegészülve székelyföldi bajtársaikkal. A megemlékezés során a felállított kereszt tövében lehetőség lesz elhelyezni a kegyelet virágait is.
Az ünnepség után sültszalonnás közös hegyi ebéd lesz, melyhez a hozzávalót mindenki saját magának kell biztosítsa. Ezután a felutazás módja szerint térhet haza minden résztvevő.
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.
szóljon hozzá!