Fotó: Kristó Róbert
Nyolcadik alkalommal szervezték meg július 20–30. között Gyimesfelsőlokon, pusztinai magyar gyermekek számára a Merész moldvai magyar gyerekek elnevezésű tábort. Ennek célja a csángó fiatalok keresztény nevelése és magyar anyanyelvű oktatása.
2011. július 28., 16:462011. július 28., 16:46
2011. július 31., 14:232011. július 31., 14:23
Darvas Kozma József: a moldvai magyar gyermekek ismerjék meg múltjukat és tanulják meg őseik nyelvét
A tábor főszervezője, Darvas Kozma József, a csíkszeredai Szent Kereszt Katolikus Plébánia esperese érdeklődésünkre elmondta: a táborozó gyermekek Pusztináról jöttek, az ottani tanintézetben tanulnak. Többen közülük rendszeresen járnak a heti három magyar órára, viszont a tábor folyamán szeretnék elérni, hogy a többi gyerek is kedvet kapjon ősztől ehhez.
Az esperes elmesélte, ’94-ben szervezett először tábort a moldvai magyar gyerekeknek. Megjegyezte: kezdetben évente megtartották, más-más nevet adva a tábornak, volt esztendő, amikor a Kurtapantallós nevet viselte. Az első táborozók közül van, aki pap lett, és meghívta, hogy vegyen részt az első miséjén.
Az idei táborral kapcsolatban kifejtette: délelőtt magyar nyelvoktatás zajlik, többek között írni és olvasni tanítják az ifjú nemzedéket. A programban szerepel ének- és táncoktatás, valamint a liturgia magyar nyelvű elsajátítása. A gyermekeket az elvégzett feladatokért jutalmazzák, ha reggel megvetik szépen az ágyukat, azért is táborpontokat kapnak, de szentképeket is a miatyánk és az üdvözlégy szövegével, aminek megtanulása esetén ugyancsak jutalom jár. A gyermekek összegyűjtött pontjaikat időnként beválthatják édességekre, füzetekre, írószerekre és ruhákra. Délutánonként közös játékok és kirándulások zajlanak, vacsora után pedig a közös foglalkozások ideje következik. A táborban csíkszeredai pedagógusok segédkeznek, és egy kispap is, aki a liturgiát végzi.
Darvas Kozma József esperes szerint a moldvai magyarok nyelvváltozáson mennek át. Tíz éve még magyarul beszélgettek egymással, de mostanában egyre többször románul értekeznek. Ezért az esperes a jövőre nézve rendkívül fontos befektetésnek tartja, hogy a moldvai magyar gyermekek ismerjék meg múltjukat és tanulják meg őseik nyelvét. Az idei tábor megvalósításához résztámogatást kaptak a Segítség a Csángó Gyermekek Alapítványtól. Jövőre Zsögödben szeretnék megtartani a tábort, és kiterjeszteni más moldvai településekre is – tudtuk meg a főszervezőtől.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!