
Fotó: Marosvásárhelyi polgármesteri hivatal facebook-oldala
Alexandru Todea görögkatolikus bíborost az elmúlt hétvégén másodszor is Marosvásárhely díszpolgárává avatták, immár post mortem. A marosvásárhelyi városháza szerint mulasztás történt és a felelőst meg fogják büntetni.
2024. július 03., 15:542024. július 03., 15:54
Marosvásárhelyen a díszpolgári címeket 1997 óta ítélik oda, olyan személyeknek, akik jelentősen hozzájárultak a város fejlődéséhez. Ahhoz, hogy valakit díszpolgárrá válhasson, három személy kell javaslatot tegyen rá, továbbá az érintett, vagy ha ő már nem él, a hozzátartozói el kell fogadják az elismerést. A végső döntést a város önkormányzati képviselő-testülete hozza meg úgy, hogy megszavazzák a díszpolgári címre javasolt személyek jegyzékét. Egyébként évente sokkal több javaslat érkezik, mint amennyit jóváhagynak és amennyi bekerül a jegyzékbe.
Idén későn, sürgősségi napirendipontként került a díszpolgári jegyzék a marosvásárhelyi tanácsosok elé. A városnapok részeként június 30-án, vasárnap avatták díszpolgárrá a javasolt személyeket, az erről szóló döntés pedig mindössze két nappal korábban, pénteken született meg. A tanácsülésen a díszpolgári jegyzéken eredetileg hét név szerepelt.
Kelemen Márton ülésvezető azt javasolta, hogy kerüljön fel a listára Bölöni László marosvásárhelyi labdarúgó, edző is. Ekkor szólalt fel Claudiu Maior tanácsos azt kérve, hogy ha Bölöni felkerül, akkor egészítsék ki a jegyzéket két görögkatolikus egyházi képviselővel is: Alexandru Todea bíborossal és Iosif Pop görögkatolikus pappal. A tanácsülésen
Végül a tanácsosok elfogadták a jegyszék kiegészítését, így tízre gyarapodott a díszpolgárok száma.
A díszpolgári kitüntetéseket vasárnap adták át egy ünnepély keretében, Alexandru Todeát az unokája képviselte, de jelen voltak a görögkatolikus egyház képviselői is. Todea a Maros megyei Gernyszeghez tartozó Telegden született.
Ioan Fărcaș görögkatolikus esperes
Fotó: Marosvásárhelyi polgármesteri hivatal facebook-oldala
A kommunizmusban, amikor a görögkatolikus egyházat betiltották, őt többször is börtönbe zárták hitéért, évekig rejtőzködött és titokban tartott miséket, majd 1989 után azért harcolt, hogy a görögkatolikusok kapják vissza elkobozott templomaikat és javaikat. Marosvásárhelyen hunyt el 2002-ben.
A marosvásárhelyi városháza kedden jelezte egy közleményben, hogy
A marosvásárhelyi városháza sajtóirodája közölte: „Mivel a határozat elkészítéséért, ellenőrzéséért és végrehajtásáért felelős osztály nem ellenőrizte elég alaposan az egyes jelöléseket, sajnos ez a súlyos hiba történt, amiért elnézést kérünk Marosvásárhely lakóitól az okozott kellemetlenségekért. Ugyanakkor az ügyet kivizsgáljuk, és a felelős személyt büntetésben részesítjük.”
Az eset kapcsán megkérdeztük, hogy ki terjesztette fel a díszpolgári címre Alexandru Todea görögkatolikus bíborost, és kiderült, hogy az egyháza három képviselője: Ioan Fărcaș görögkatolikus esperes, Lucian Muresan, a Fogaras-Gyulafehérvári görögkatolikus főegyházmegye nagyérseke, és Traian Sabau, a Görögkatolikus Egyesület alelnöke.
Todea unokája vette át a kitüntést
Fotó: Marosvásárhelyi polgármesteri hivatal facebook-oldala
A díszpolgárrá avatásba beleegyezett Todea családja is, a kitüntetést unokája vette át. Nem hivatalos források szerint
A marosvásárhelyi szabályzatban nincs arra vonatkozó kitétel, hogy hányszor lehet valakit díszpolgárrá avatni, kitüntetni azért, mert valamit tett a helyi közösségért, a városért.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.
Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.
szóljon hozzá!