
A járványidőszakban sok helyen tudtak személyzetet alkalmazni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Országos szinten hiány van egészségügyi asszisztensekből, és ez részben Maros és Hargita megyét is érinti. Marosvásárhelyen a sürgősségi kórházban 126 egészségügyi asszisztens állást hirdettek meg, Hargita megyében főképp Gyergyószentmiklóson kell több alkalommal versenyvizsgát hirdetni, Csíkszeredában pedig a felsőfokú végzettséggel rendelkező asszisztenseket várják.
2022. május 22., 12:562022. május 22., 12:56
A napokban közzétett Frames-felmérés szerint Romániában 50 ezer egészségügyi asszisztensre lenne szükség. A szakemberek szerint még ennél is többre, ha bekövetkezne az, amit az érintettek és a szakszervezetek kérnek, hogy változtassanak a jelenlegi előírásokon.
De a szakemberek szerint nemcsak a kórházakban, hanem a vidéki háziorvosi rendelőkben is nagy szükség van egészségügyi asszisztensekre.
Maros megyében hozzávetőlegesen 10 000 egészségügyi asszisztens van, nagy részük a megyei és a sürgősségi kórház alkalmazottja. Marosvásárhelyen a megyei kórházban jelenleg az egészségügyi asszisztensi állások 90 százaléka be van töltve. Mint a megyei kórház igazgatója, Ovidiu Gîrbovan elmondta, elsősorban azért állnak ilyen jól, mert
A marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórházban a napokban szerveznek versenyvizsgát, összesen 250 állás van meghirdetve. Ebből 126 egészségügyi asszisztensi állást hirdettek meg, a legtöbbet, 32-őt az intenzív terápiás osztályra.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban az elmúlt időszakban két versenyvizsgát is szerveztek, hogy egészségügyi asszisztenseket alkalmazzanak. A hétfői vizsgán azok kellett bizonyítsák tudásukat, akiket a járványidőszakban alkalmaztak, a sürgősségi állapot idejére. Ők, mint a kórház igazgatója, Fülöp Enikő elmondta, nagyon sokat tanultak, készültek és mind a 29-en 8-ason felüli jegyet kaptak az írásbeli vizsgán. De korábban volt olyan vizsga, szintén egészségügyi asszisztenseknek, amelyre 12-en jelentkeztek, közülük hatnak sikerült az írásbeli vizsgája, majd csupán egynek a szóbelije. Fülöp Enikő úgy látja, hogy
„Az igazán ügyesek, akik tanultak és képezték magukat, külföldre mennek, így nehéz olyan egészségügyi asszisztenst találni, akire rá lehetne bízni a kórházban ápolt beteget. Hiszen ez egy felelősségteljes feladat, délután és éjszaka többnyire rájuk vannak bízva a betegek. Nálunk nagy szükség van képzett egészségügyi asszisztensekre” – magyarázta.
Jó helyzetben van a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, ahol, mint Zörgő Noémi, az intézmény sajtószóvivője elmondta, minden egészségügyi asszisztensi állás be van töltve. A járványidőszak alatt nagyon jól képzett szakemberekkel, asszisztensekkel bővül a kórház csapata, így jelenleg nincs szükségük szakemberre.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a járványidőszakban 80 egészségügyi asszisztenst alkalmaztak meghatározott időszakra, és most, amikor lehetővé vált, az igényeket figyelembe véve, vizsga után meghatározatlan időre felvették őket. Mint az egészségügyi intézmény vezetője, Konrád Judit elmondta,
Az igazgatónő szerint a járvány előtt is rendszeresen alkalmaztak asszisztenseket, mert folyamatosan nőtt a beteglétszám. Ezt annak tulajdonítja, hogy sok, fiatal és jó szakorvos szerződött a kórházhoz.
Elsősorban felsőfokú végzettséggel rendelkező asszisztenseket várunk tárt karokkal, hiszen például az intervenciós kardiológiai központban is nagy szükség lesz rájuk” – említette.
Újraválasztották George Simiont a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökévé a párt vasárnapi gyulafehérvári kongresszusán. Simion egyedüli jelöltként indult a párt elnöki pozíciójáért.
Idén január elejétől október végéig 46.917 vállalkozás szűnt meg Romániában, 32,4 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) által közzétett adatokból.
A belügyminisztérium azt ajánlja az állampolgároknak, hogy a december 1-jei hosszú hétvégén lehetőleg ne reptessék a drónjaikat, mert az engedély nélküli drónhasználat veszélyeztetheti az emberek biztonságát.
Akár 10 centiméteres hóréteg is lerakódhat a hegyekben vasárnap estére az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint.
Az adventi koszorú több egyszerű ünnepi dekorációnál: a várakozást és az elcsendesülést hirdeti. Csíkszentkirályon jártunk, ahol péntek este közösségi adventikoszorú-készítést szerveztek, szülők és gyerekek együtt alkottak.
A 3000 éves múlttal büszkélkedő város már akkor a szívem csücskébe került, amikor tavaly áprilisban, az albániai bortúráról való hazatértünkben oda is tettünk egy napos kitérőt. Bár valamelyest más arcát mutatta, Bari most sem okozott csalódást.
Advent első vasárnapján kis és nagy közösségekben, a városok és falvak közterein is meggyújtják a koszorú első gyertyáját, jelezve, hogy elkezdődött a karácsony fele vezető út.
Egy mezősályi halastóba esett, és az iszapba ragadt egy férfi szombaton este.
Leszakította a villanyvezetéket és egy autóra esett egy fa szombaton este Marosvásárhelyen.
Szombaton egy LPG-t (autógázat) szállító tartálykocsi borult árokba a 26-os országúton, Vaslui megyében.
szóljon hozzá!