
A kőművesképzés a leghosszabb a tanfolyamok közül, fél év alatt sajátíthatják el a szakma fortélyait a jelentkezők
Fotó: Borbély Fanni
Számos szakmában indít ingyenes képzéseket a munkanélküliek számára a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség. Olyan szakmákat választottak, amelyekben nagy kereslet van a képzett munkaerőre.
2025. január 23., 13:052025. január 23., 13:05
2025. január 23., 14:592025. január 23., 14:59
Már e hónapban, de februárban is több tanfolyamot indít a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség a munkanélküliek képzése, átképzése érdekében. Öt helyszínen, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Maroshévízen és Székelykeresztúron tartják meg a tanfolyamokat, de ezeken részt vehetnek azok az állástalanok is, akik más településeken élnek, és még az utazás sem kerül pénzbe számukra.
többségüket már januárban, kivéve a gyergyószentmiklósi segédszakács-képzést, amit február 3-án kezdenek el, valamint a székelykeresztúri tanfolyamot, ami lehet, hogy szintén átcsúszik februárra – tájékoztatott Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség osztályvezetője.
Fotó: Haáz Vince
Februárban, jórészt a hónap második felében további négy tanfolyamot indítanak az említett városokban: Csíkszeredában biztonsági őröket, Székelyudvarhelyen kereskedelmi eladókat képeznek, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen pedig digitális kompetenciák fejlesztését célzó tanfolyamot indítanak.
– fogalmazott Jánó Edit. Utóbbi képzés pénzügyi alapismereteket nyújt, választ ad többek között arra a kérdésre, hogy mivel jár az, ha valakinek vállalkozása van, hogy a résztvevők el tudják dönteni, hogy erre az útra szeretnének-e lépni – fűzte hozzá az ügynökség osztályvezetője.
„Januárban különböző szakmákban indítunk képzéseket. Ezek olyan szakmák – pincér, szakács, segédszakács, kőműves –, amelyekben sok munkahelyünk van, és amelyekről tudjuk, hogy a tanfolyamot elvégezve munkát találnak a munkanélküliek.”
Fotó: Haáz Vince
A februárban induló képzésekre már fogadják a jelentkezéseket, és székelykeresztúri képzést leszámítva – amelynek az indítása februárra csúszhat – a januári tanfolyamokra is lehet még jelentkezni, de fontos tudni, hogy az élelmiszeripari szakmákban induló képzések elkezdéséhez orvosi vizsgára van szükség – hangsúlyozta Jánó Edit.
A munkanélküliek számára ingyenesek a tanfolyamok. Némelyik ezek közül viszonylag drága képzés, a kőművestanfolyam részvételi díja például 2000 lej, ha a jelentkező nem állástalan, ezért is hasznos bejelentkeznie regisztrált munkanélkülinek azon érdeklődőknek, akiknek nincs munkája, de már nem nyilvántartott munkanélküliek.
– tudtuk meg Jánó Edittől, aki arra is kitért, hogy ez csak a tömegközlekedési eszközökkel történő utazásokra vonatkozik.
Fotó: Borbély Fanni
A tanfolyamok ideje különböző, 90-től 720 óráig terjed – a kőművesképzés például az utóbbi kategóriába tartozik –, és a részvételi kritériumok is különbözőek, némelyik képzés elkezdéséhez elegendő a 4 osztályos végzettség, másokhoz 8, vagy a tanulmányok befejezésének idejétől függően 8 vagy 10 osztályos végzettség szükséges. A részletekről az ügynökség kirendeltségeinél tájékozódhatnak az érdekeltek.
Az intézménynek Hargita megye öt városában van kirendeltsége: Csíkszeredában a Testvériség sugárút 2. szám alatt (telefonszám: 0735-539745), Székelyudvarhelyen a Tompa László utca 59B szám alatt (tel: 0735-539751), Gyergyószentmiklóson a Gábor Áron utca 1/A szám alatt (tel: 0735-534382), Maroshévízen a Nicolae Bălcescu utca 14. szám alatt (tel: 0735-534383) és Székelykeresztúron a Szabadság utca 16 szám alatt (tel: 0735-534381).
Forgalmi változás lesz a sepsiszentgyörgyi Patak utcában, a Cigaretta utca és a Kós Károly utca közötti szakaszon hétfő reggeltől.
Súlyos baleset történt vasárnap a Beszterce-Naszód megyei Mezőörményesen, ahol egy személy traktor alá szorult.
Alkoholfogyasztással összefüggő közúti balesetekhez riasztották a rendőröket az elmúlt napokban. Csíkszenttamáson egy jogosítvány nélküli, ittas sofőr frontálisan ütközött, Maroshévízen pedig egy autó hídfőnek csapódott, a balesetben egy utas megsérült.
Hétfőn ül össze a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos vezetősége, hogy döntsön a kormányból való esetleges kilépésről szóló belső konzultáció menetrendjéről.
Egy autóbalesethez és két tűzesethez riasztották szombatról vasárnapra virradó éjjel a Maros megyei tűzoltókat.
Száraz növényzet gyúlt ki a Hargita megyei Galócás községben, a tűz mintegy 20 hektáros területet érint.
A gyergyószentmiklósi Szent Miklós római katolikus templom tornyának felújítása miatt emelték le a keresztet és a toronygömböt, amiből érdekes, 1868-ban oda elhelyezett tárgyak kerültek elő. Ezek májusig a múzeumban tekinthetők meg.
Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.
A román haditengerészet szombaton is folytatja a Midia kikötő térségében elsüllyedt Astana vontatóhajó balesetének kutató-mentő műveleteit – közölte a védelmi minisztérium.
Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.
szóljon hozzá!