
Minden esetben legyen nálunk felelősségnyilatkozat, helyesen kitöltve
Fotó: Haáz Vince
A Stratégiai Kommunikációs Csoport a beérkező kérdésekre válaszolva több pontosítást tett közzé szerdán az eddig kiadott katonai rendeletekkel kapcsolatban – írja az Agerpres hírügynökség.
2020. április 02., 09:492020. április 02., 09:49
2020. április 02., 12:512020. április 02., 12:51
Ami a munkába járást illeti: a 3-as számú katonai rendelet kimondja, hogy el lehet menni a lakhelytől a munkahelyig, és ezt nem szűkíti egyetlen településre. Ennek feltétele, hogy az illető személy magánál hordja a munkahelyi igazolványát és a munkáltató által vagy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot.
Ha szakorvoshoz kell menni, szintén nincsenek távolsági korlátok, de azt ajánlják, hogy előzetesen tájékozódjanak arról, mikor rendel az orvos.
A vásárlással kapcsolatban az áll, „ajánlatos”, hogy az emberek a lakhelyükhöz legközelebb eső üzletben vásároljanak.
Ugyancsak távolsági megszorítások nélkül (akár más városba, településre is) közlekedhetnek azok, akik idős embereket gondoznak, élelmet vagy gyógyszert visznek nekik.
Ami a fizikai aktivitást illeti, a kommunikációs csoport ismét hangsúlyozza, hogy
nem pedig parkokban, játszótereken, sportpályákon. A rendelet külön megtiltja a csoportos fizikai tevékenységeket. A házi kedvencek napi sétáltatása szintén csak a lakóhely körül engedélyezett.
Ami a mezőgazdasági termelőket illeti, a korlátozások logikája az, hogy csökkentse az emberek közötti személyes kontaktust, ezért azt ajánlják, hogy – lehetőség szerint – minél kisebb távolságot tegyenek meg a termelők.
A kommunikációs csoport a kameramanok és fotósok példáját hozza fel, akiknek esetleg több nap alatt, több településre kell elmenniük, hogy munkájukat végezzék. Mindez megtehető szolgálati igazolvánnyal és a munkáltató által kiállított felelősségnyilatkozattal – magyarázzák.
A gépkocsik időszakos műszaki vizsgájának (ITP) és köztelező felelősségbiztosításának (RCA) érvényessége nem hosszabbodik meg a szükségállapot ideje alatt – hívja fel a figyelmet a Stratégiai Kommunikációs Csoport. Az ITP-állomások működnek, kitöltött felelősségvállalással a gépkocsi előállítható műszaki vizsgára.
A felelősségbiztosítás érvényességének határideje szintén nem hosszabbodik meg. RCA-t akár online is lehet kötni – emlékeztet a kommunikációs csoport –, ezért ez ügyben elmenni egy irodába nem számít halaszthatatlan sürgősségnek.
A 16 és 18 év közötti kiskorúak maguk tölthetik ki és írhatják alá felelősségnyilatkozatukat – közölte szerdán a Stratégiai Kommunikációs Csoport, azzal a feltétellel, hogy betartják az egyéni közlekedésre vonatkozó előírásokat, és ne vegyenek részt csoportos sporttevékenységeken.
A 16 évnél idősebb fiataloknak, ha kilépnek az utcára, maguknál kell hordaniuk személyi igazolványukat.
A 16 évnél fiatalabb gyerekek szülői vagy gyámfelügyelettel, vagy ezek belegyezésével közlekedhetnek, de azt ajánlják, hogy ezen kijárások számát minimalizálják.
A kommunikációs csoport közleménye szerint „indokolt esetben”, ha például nem működik a tömegközlekedés, esetleg több autóbuszt, metrót kell váltani, vagy bármi más okból a fertőződés esélye nagyobb, akkor – kitöltött felelősségnyilatkozattal – a férj/feleség elviheti gépkocsival munkába a feleségét/férjét.
A 65 éven felüliek számára azt ajánlják, kerüljék, hogy ezt a 11–13 órás perióduson kívül tegyék meg. Ugyancsak azt ajánlják, hogy ha gondozás vagy felügyelet céljából költöztetnek egyik helyről a másikra 65 évnél idősebb személyt, akkor ezt lehetőleg 11 és 13 óra között tegyék meg.
Felmerült az is, hogy szállítható-e egy járműben háromnál több személy. A kommunikációs csoport megjegyzi, hogy a három személynél nagyobb csoportokat a gyalogos közlekedésben tiltották meg, ez nem vonatkozik a közszállításra, de itt is fizikai távolságtartásra szólítják fel az utasokat.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
3 hozzászólás