
Tamás Sándor, Vincze Loránt, Tánczos Barna és Serban Tudorică
Fotó: rmdsz.ro
Hosszas lobbizás után a napokban az Európai Parlament Petíciós Bizottságának nyolctagú küldöttsége tartózkodik Romániában, hogy a helyszínen tájékozódjon medvegondokról és az illegális fakivágásokról. Előbbi kérdésben Bukarestben tárgyaltak, majd kedden Sepsiszentgyörgyön és Sugásfürdőn hallgatták meg az érintetteket, utóbbi témát szerdán Szucsáván vizsgálják meg behatóbban. A székelyföldi tapasztalataikról és következtetéseikről kedd délután Vincze Loránt európai parlamenti képviselő, Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Șerban Tudorică, Brassó Megye Tanácsának alelnöke tartott sajtótájékoztatót.
2023. május 16., 21:182023. május 16., 21:18
2023. május 16., 21:232023. május 16., 21:23
Mint azt Tamás Sándor felvezetésképpen elmondta, 2019-ben a négy legnagyobb medveegyedszámmal rendelkező megye – Hargita, Kovászna, Maros és Brassó – tanácselnökei petíciót intéztek az Európai Parlamenthez, hogy az behatóbb vizsgálat után segítsen a román kormánynak felvállalni a medvék túlszaporodásából fakadó gondok megoldását, segítsenek megvédeni az emberéleteket és az emberek javait. „Ez nem történt meg addig, míg Tánczos Barna szakmai alapokon nem állt bele az ügybe” – részletezte az előzményeket a megyei tanács elnöke, egyértelmű célként fogalmazva meg, hogy vissza kell állítani a felborult egyensúlyt, és – a beavatkozási kvóta fenntartása mellett – be kell vezetni a megelőzési kvótát.
Kijelentette, a hátteret biztosító szakértői csapatra támaszkodva, tudományos alapokon összeállított intézkedéscsomagot léptet életbe: a cél visszatérni a 2016 előtti megelőzési kvótához, amely amúgy más országokban jelenleg is érvényben van. Mindezekről május végére várható a jelenleg közvitán levő miniszteri rendelet. Ezek után remélhető, hogy – ha nem is azonnal, de hosszú távon – visszaáll az egyensúly a medveállományt illetően.
Tamás Sándor a délelőtti találkozó során képes összefoglaló révén mutatta be az itteni vészhelyzetet, a vendéglőkbe, kávézókba, házakba betörő, utcán sétáló medvéket, megtámadott embereket.
Fotó: Mihály László
De nemcsak e bemutatóból, hanem
Vincze Loránt EP-képviselő elmondta, mandátuma kezdetén házi feladatul kapta kiharcolni a petíciós bizottság helyszíni látogatását, megszerezni Brüsszel támogatását a medvekérdés rendezéséhez. Évi négy ilyen terepszemle fér bele a bizottság programjába, tehát fontos gondok lehetnek azok, amelyek ezt kiérdemlik. Véleménye szerint a megszólalók – főleg a medve által megtámadott, sepsiszentgyörgyi Kátai Ferenc – meggyőzte a EP-képviselőket a medveveszély valós voltáról, arról, hogy emberéletek forognak kockán, ezek védelme pedig elsőrendű.
– jelentette ki.
A Brassó megyét képviselő Șerban Tudorică a maga során nagyra értékelte, hogy Tánczos miniszter „merte szarvánál fogni a bikát”, intézkedéseket hozni az emberélet védelmében. Közölte, Brassó megyében az elmúlt napokban két olyan helységben észleltek medvét, ahol a korábbi évtizedekben egyáltalán, a napokban pedig a prefektúra közelében láttak egy medvebocsot. Megjegyezte,
A teljes európaibarnamedve-állomány kétharmada él Romániában, a legfrissebb felmérések 7000 és 8000 közé teszik az egyedek számát, állandó növekedési tendenciával. Kétharmaduk a Kárpát-kanyar négy említett megyéjében található, de folyamatosan újabb és újabb élőhelyeket hódítanak meg – derült ki. Megkétszereződött azon megyék száma, ahol medvét észleltek.
– nyomatékosította Tamás Sándor.
A romániai megelőzési kvóta Tánczos tájékoztatása szerint 426 lesz, amely az állomány kb. 6 százalékát jelenti, és a gócpontokra koncentrál, miközben igyekszik kiküszöbölni a trófeavadászatot. Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, az EP-képviselők romániai látogatásáról jelentés készül, amely javaslatokat is fog tartalmazni a megoldást illetően, de ez több hónapba is beletelhet.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás