
Ezúttal beltérben tartják az erdélyi Hagyományok Háza novemberi fogalkozásait. Archív
Fotó: Forrás: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Marosvásárhelyre érkezik november elején Sándor Ildikó néprajzkutató, a budapesti Hagyományok Háza közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője, akivel a hét folyamán négy programon is találkozhatnak az érdeklődők.
2023. október 30., 10:192023. október 30., 10:19
2023. október 30., 10:272023. október 30., 10:27
Az Erdélyi Hagyományok Háza marosvásárhelyi székházában a héten szerteágazó tevékenységek lesznek a néprajzi előadástól kezdve, képzésen át, az ölbeli játékokig, amellyel főleg édesanyáknak és csemetéiknek kedveskednek.
November 1-jén, szerdán 11 órától Hagyományőrzés vagy kulturális génbank? A néphagyományok mai kultúrába való illesztése címmel tart néprajzi előadást Sándor Ildikó elsősorban népi kultúrával foglalkozó szervezetek, intézmények munkatársainak, de az esemény nyitott a széles közönségnek is. Mikor kezdődött el a hagyományőrzés? Miért jó, miért van szükségünk rá napjainkban? Hasznos-e egyáltalán? Miért van szükségünk táncházakra, közös éneklésre, kézművességre, gyermekjátékokra? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ az előadás során.
November 2-án és 3-án, csütörtökön és pénteken, Kerekecske kutacska ölbeli foglalkozás képzésen vehetnek részt az érdeklődők, ahol megismerkedhetnek a műfaj alapvető típusaival, ezek helyével és szerepével a hagyományos népi kultúrában, és nem utolsó sorban alkalmazási lehetőségeivel napjainkban. A képzésre gyakorló és tanuló óvodapedagógusok, gyermekfoglalkozás-vezetők és olyan személyek jelentkezését várják, akik a közeljövőben ezzel szeretnének foglalkozni. Az esemény díjköteles (diákoknak kedvezményes), a helyek száma korlátozott, összesen 35 személyt tudunk fogadni. Jelentkezni lehet a 0771-784 223 telefonszámon.
Mindkét esetben a helyszín: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, Sáros utca 1. szám, Marosvásárhely.
November 3-án, pénteken 20 órától Mesekocsmába hívják a felnőtteket, ahol Sándor Ildikó és marosvásárhelyi mesemondók mesélnek. Helyszín: a Döme’s Music Pub.
November 4-én, szombaton 11 órától, Kerekecske Kutacska – ölbeli játékokra várják a 0-6 év közötti gyerekeket és szüleiket, ahol majd egy órában mondókáznak, énekelnek, mókáznak. Helyszín: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány.
Az események az EHHA és a Világló Egyesület szervezésében valósulnak meg a Hagyományok Háza és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával.
III. Károly brit király szerdán Londonban, a Buckhingham-palotában fogadta az Egyesült Királyságbeli látogatásra érkező Nicușor Dan román államfőt.
Karácsonyi műsorral egybekötött adománygyűjtést szerveznek december 20-án a nagytusnádi kultúrotthonban. A beérkező támogatásokkal két tusnádi férfi gyógyulását segítenék: Kató Lajosét és Szabó Sándorét.
A kormány szerdai ülésén úgy döntött, hogy a személyi jövedelemadó két százalékából begyűlt összegeket a helyi önkormányzatok alárendeltségében működő előadóművészeti intézmények támogatására fordítja.
A Bolojan-kabinet szerdán elfogadott sürgősségi rendelete szerint a helyi önkormányzatoknak december 31-ig jóvá kell hagyniuk a 2026-ra megállapított adók és illetékek szintjét.
Szerda délutáni tanácskozásukon a koalíció vezetői megállapodtak abban, hogy 2026. július 1-jétől 4325 lejre nő a minimálbér.
Rövidzárlat miatt gyúlt ki a Nyujtódon áthaladó nyergesvontató, amely karton-kötegeket szállított. A tűzoltók eloltották a lángokat, jelenleg az úttest takarításán dolgoznak. Az autók jelenleg egy forgalmi sávon haladhatnak.
A Versenytanács szerdán összesen 135,2 millió lej (mintegy 26,6 millió euró) bírságot szabott ki a romániai dohánypiacon működő három vállalatra versenykorlátozó megállapodások miatt.
Adományozó látogatásra érkezett Székelyföldre az FK Csíkszereda testvérklubja, a budapesti Kispest Honvéd küldöttsége. A program szakmai egyeztetéssel indult, majd a csíkszentmártoni plébánián átadták az anyaországból hozott adományokat.
Közúti balesethez riasztották a sepsiszentgyörgyi rendőröket szerda délután. A rendőrség tájékoztatása szerint két személyautó ütközött össze a sepsiszentgyörgyi Oltmező és Csíki utcák találkozásánál.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint az októberi 2,5 százalékról novemberben 2,4 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.
szóljon hozzá!