
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az ország nyolcadikosai ismét iskolapadba ültek szerda reggel, hogy bebizonyítsák matematika ismereteiket a képességfelmérő vizsgán. Szaktanári véleményt kértünk Mátéfi István matektanártól a vizsgázók tételsoraival kapcsolatban. Újdonság, hogy a tesztek lejártával az eredményeket név nélkül, egyéni kódokkal közlik majd a nyolcadikosokkal.
2020. június 17., 14:432020. június 17., 14:43
Mátéfi István matematika szakos tanár, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója úgy ítéli meg, hogy hozzáférhetőek volt a számtanvizsga tételei, azaz nyolcvan százalékát viszonylag könnyen meg lehetett oldani.
„Szerkezetileg betartották az előírásokat, az első feladatsor könnyű volt, ott csak a végeredményt kellett leírnia a vizsgázónak. Tesztszerkesztés szempontjából kifogasolom, hogy a diagramban megjelent szöveg nincs lefordítva magyarra. A második tételsor az előírásoknak teljesen megfelelt, középszintű volt, nem tért el a gyakorlótesztektől, jól össze volt állítva. A harmadik, a síkmértan és térmértan része már próbára tette a diákokat, mert mélyebben kellett ismerni a tananyagot ahhoz, hogy ezt helyesen megoldják” – osztotta meg velünk szaktanári véleményét a nyolcadikosok matematika vizsgájával kapcsolatban Mátéfi István. A matematika tanár úgy gondolja, ha valaki elméleti középiskolában akar továbbtanulni, akkor annak ilyen típusú kérdésekre is tudnia kell a válasz, mint amilyen a legutolsó volt.
A személyes adatok feldolgozásának és áramlásának védelmére vonatkozó uniós törvénykezés következményeként idén először a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit anonim módon teszik közzé, azaz
– közölte az oktatási minisztérium sajtóosztálya. A vizsgabizottságok közlik a minisztériummal a jelölt származási iskoláját, a megyét, a jelölt nevét, személyi számát, illetve a jelölthöz tartozó egyedi kódot.
A szerdai matematika vizsgán az írásbeli teszt átadásakor minden jelentkező megkapta a saját egyedi kódját, és ez alapján találhatják meg a vizsgázók a saját eredményeiket, amelyeket június 22-én, hétfőn 14 óráig tesznek közzé a vizsgaközpontokban, illetve az evaluare.edu.ro weboldalon. A fellebbezések utáni eredményeket június 27-én hozzák nyilvánosságra. Addig még hátravan az anyanyelvi képességfelmérő vizsga, amelyen csütörtök délelőtt több mint tízezer diák bizonyít országszerte többek között magyar nyelvből és irodalomból.
Bóka Jánost választotta vezetőjének a Fidesz parlamenti frakciója keddi ülésén.
A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a Sanitas egészségügyi szakszervezeti szövetség kérelmének, és a vonatkozó per jogerős lezárásáig felfüggesztette a közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatos eljárást.
A Segesvári Középkori Fesztivál Románia legnagyobb ilyen rendezvénye. Idén július 24-26. közt várják a több mint 25 ezer látogatót az óváros falai közé, ahol először lép fel a Debreceni Történelmi Korok Hagyományőrző Egyesület is harci bemutatókkal.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismét figyelmeztetett, hogy továbbra is terjednek olyan SMS-ek, amelyekben csalók állítólagos bírságok vagy elmaradt befizetések rendezésére szólítják fel a címzetteket.
Megharapott egy veszélyesnek minősített kutya egy 26 éves férfit hétfőn Csíkszeredában, a Tudor Vladimirescu utcában. A sérültet kórházba szállították, az ügyben pedig büntetőeljárás indult.
Az oktatási minisztérium közvitára bocsátott kedden egy kormányhatározat-tervezetet, amely szerint pénzjutalomban részesítik a 2026. június-júliusi országos vizsgákon tízes átlagot elért diákokat.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy a fekete-tengeri gázkitermelés Romániát az Európai Unió legnagyobb földgáztermelőjévé teszi.
Hetvenkét órája dolgoznak a vízszolgáltató ügyeletesei Szászrégenben, ahol meghibásodott az a nagyméretű vízvezeték, ami az üzemből ellátja a várost. Az illetékesek szerint kedd estig megoldódhat a probléma.
Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) informatikai rendszereit megbénító kibertámadás a lakáspiac élénkülésének időszakában történt, hatásai pedig az egész gazdaságban érezhetők – vélik ingatlanpiaci tanácsadók.
Két, alkohol befolyása alatt vezető sofőrrel szemben intézkedtek vasárnap a Hargita megyei rendőrök. Egy székelyudvarhelyi férfi ellen büntetőeljárás indult, míg egy jogosítvány nélkül vezető csíkkozmási férfit 24 órára őrizetbe vettek.
szóljon hozzá!