
Az országos trenddel ellentétben a három székelyföldi megye közül kettőben jobbak az óvás előtti eredmények a tavalyiaknál
Fotó: Gecse Noémi
Hargita, Kovászna, Maros – ez a székelyföldi megyék rangsora a nyolcadikos diákok által az országos képességfelmérő vizsgán elért eredményeket tekintve. A háromból két megyében tavalyhoz képest nőtt az ötöst vagy annál magasabb átlagot elérő diákok aránya.
2024. július 03., 18:202024. július 03., 18:20
Országszerte csökkent az ötöst vagy annál jobb átlagot elérő vizsgázók aránya az idei képességfelmérő vizsgán, e tekintetben az elmúlt öt év legalacsonyabb eredménye az idei – derül ki az oktatási tárca által szerdán közzétett adatokból.
Mivel azonban az első eredmény az utóbbi öt év hasonló eredményei közt a legalacsonyabb (2023 – 76,2%, 2022 – 82,3%, 2021 – 76,8%, 2020 – 76,2%), várhatóan a végleges eredmény sem fog változtatni ezen a rangsoron.
Az országos trenddel ellentétben a három székelyföldi megye közül kettőben jobbak az óvás előtti eredmények a tavalyiaknál, de még így sem éri el az országos átlagot egyik megye sem.
Itt 2588 nyolcadikos – a beiratkozottak 97,8 százaléka – vett részt a képességfelmérőn.
Noha a három megye közül Hargita megyéé a legjobb eredmény, az eredményekből az is kitűnik, hogy a román vizsga itt okozta a legnagyobb fejtörést a diákoknak.
Maros megyében a matematikavizsga okozta a legnagyobb nehézséget a nyolcadikosoknak – a román kevésbé, lévén, hogy a vizsgázók egy részének az az anyanyelve –, és az eredményekből az is kitűnik, hogy
A három megye közül Kovászna megye áll a második helyen az ötösnél nagyobb átlagot elért vizsgázók arányát tekintve, és ott is javítottak a nyolcadikosok a tavalyi átlagon. Idén a vizsgázók 71,5 százaléka érte el az ötös vagy annál nagyobb átlagot, tavaly 71,3 százalékos volt ez az arány az óvások előtt. Kovászna megyében idén 1542 diák – a beiratkozottak 93,4 százaléka – vett részt a képességfelmérő vizsgán, a hiányzók aránya itt volt a legmagasabb.
Maros megye az egyetlen a három megye közül, amely rontott a tavalyi eredményén.
A három megye közül Maros megyében volt a legnagyobb a vizsgázók száma: 4008 nyolcadikos vett részt a képességfelmérőn, ez a beiratkozottak 95,1 százaléka.
A székelyföldi megyékben – hasonlóképpen az ország legtöbb megyéjéhez – egy diák sem ért el 10-es átlagot a képességfelmérő vizsgán. Ez alól a két, leginkább kivételt jelentő megye Iași és Kolozs, ahol 7, illetve 6 nyolcadikos is a legnagyobb átlaggal fejezte be a vizsgát.
A rangsor végén Vaslui megye áll 59,8 százalékos eredménnyel, az utolsó előtti helyen pedig Călărași megye 60,5 százalékkal.
A képességfelmérőn országszerte 152 903 nyolcadikos tanuló vett részt, ez a beiratkozottak 95,3 százalékát teszi ki. A vizsgaeredményeket csütörtök délig lehet megóvni, a végleges eredményeket kedden, július 9-én teszik közzé.
A romániaiak több mint fele biztos abban, hogy a biztonságról vagy háborúról szóló hírekben meg tudja különböztetni a valós információkat a hamisaktól – derül ki az Informat.ro és az INSCOP Research csütörtökön ismertetett felméréséből.
Módosította a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara a vezető vállalkozások díjazási rendszerét, abból a meggondolásból, hogy egyes mutatók alapján sok cég eddig kizáródott a versenyből.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg csütörtökön Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának beiktatását – jelentette ki csütörtökön Ilie Bolojan.
Elfogtak a hatóságok egy nemzetközi körözés alatt álló ukrán állampolgárt a Calafat-Vidin híd díjfizető állomásának közelében, aki több mint 300 ezer eurót rejtett el egy kisbuszban.
Medve ólálkodott Marosszentgyörgyön, Hargita megyében pedig néhány órán belül több Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak.
Eugen Tomac csütörtökön kijelentette, hogy folytatni kell a Bolojan-kormány „jó kezdeményezéseit”, ugyanakkor sokkal világosabban kell kijelölni Románia közpolitikai prioritásait.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte, hogy csütörtök folyamán eljuttatja a pártokhoz a parlament elé terjesztendő kormányprogramot, és újabb konzultációt kezdeményez velük.
Őrizetbe vett két férfit a rendőrség, miután egy 68 éves férfi otthonából pénzt és telefont, az udvarról pedig egy személyautót tulajdonítottak el – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Házuk kertjében ment szembe egy medvével két kisgyerek szerdán délután Lövétén. Mivel veszélyessé vált a helyzet, ártalmatlanítani kellett a nagyvadat. A példány nagyjából kéthete folyamatosan bejárt a településre.
szóljon hozzá!