
Az első megmérettetésen már túl vannak a nyolcadikosok
Fotó: Rab Zoltán
A román nyelv és irodalom vizsgával elkezdődött kedden a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája. Országszerte több mint 155 ezren vizsgáztak, Hargita megyében 2773, Maros megyében pedig 3952 nyolcadikos diák vett részt a kisérettéginek is nevezett tudásszintfelmérőn.
2022. június 14., 19:442022. június 14., 19:44
2022. június 14., 20:102022. június 14., 20:10
A diákok reggel nyolc és fél kilenc között érkeztek meg a tantermekbe, ahová telefont, szótárt, jegyzetet, illetve semmilyen más segédanyagot sem vihettek be.
Maros megyében semmiféle rendbontás nem történt, nem kellett senkit kizárjanak a vizsgáról puskázás miatt – tudtuk meg Illés Ildikótól, a Maros Megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelő-helyettesétől, aki azt is elmondta, hogy
Idén 4800 nyolcadikos diák szerepel a tanfelügyelőség adatbázisában, de közülük több mint nyolcszázan fel sem iratkoztak a képességvizsgára, vagy azért, mert megbuktak, vagy azért, mert nem akarnak továbbtanulni.
„A tanulók nagy része a saját iskolájában vizsgázott, csak azokból az iskolákból küldtük más vizsgaközpontba a gyermekeket, ahol tíz fő alatt volt a diáklétszám.
– magyarázta a keddi vizsga után Illés Ildikó. Hozzátette, a vizsgakörülmények a megszokottak voltak, a diákok kamerák előtt adtak számot tudásukról.
Hargita megyében sem kellett senkit kizárni a vizsgáról – tudtuk meg Luka Lászlótól, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség munkatársától.
Összesen 3127 nyolcadikos tanuló van a megyében, de közülük 313-an nem iratkoztak a be kisérettségire.
A diákok szerdán matematikából vizsgáznak, ezt követi pénteken az anyanyelv és irodalom vizsga. Hargita megyében 2437-en iratkoztak be a magyar nyelv és irodalom vizsgára, Maros megyében pedig 1247 magyar ajkú tanuló és 78 német vizsgázik pénteken. A héten zajló vizsgák eredményeit június 23-án, csütörtökön, 14 óráig kell kifüggeszteni, fellebbezni is aznap lehet majd, 16 és 19 óra között.
Nem kell vizsgázniuk azoknak, akik kiemelkedően teljesítettek valamely tantárversenyen
A nyolcadikosok országos képességfelmérőjének első vizsgáján 148 891 tanuló jelent meg; a hiányzók száma 6668 – közölte Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter keddi sajtótájékoztatóján. A miniszter emlékeztetett, hogy – idén első alkalommal – nem kell vizsgázniuk azoknak, akik első, második vagy harmadik helyezést értek el valamely nemzetközi tantárgyversenyen – ismerteti az Agerpres. Mint Cîmpeanu részletezte, ezek a diákok vizsga nélkül elfoglalhatják helyüket egy olyan profilú gimnáziumban, amely megfelel a tantárgyverseny profiljának, ahol díjat szereztek. Az említett diákok nem szorítanak ki más tanulót a kívánt osztályból, mert a keretlétszámon felül biztosítanak helyet számukra. Ugyanilyen jogokkal rendelkeznek a hazai országos tantárgyversenyek első helyezettjei is. Idén több mint 100 tanuló szerezte meg magának ezt a jogot azáltal, hogy nemzetközi tantárgyversenyen szerzett első, második vagy harmadik díjat, vagy országos tantárgyversenyen első díjat – tájékoztatott a miniszter. A nyolcadikosok képességfelmérőjének első, román nyelv és irodalom vizsgájáról két tanulót zártak ki csalási kísérlet miatt.
Akkumulátoros energiatároló park épül Gyulakután az Electrica Bukarest 16,5 millió eurós beruházásában, amelyet az év végéig üzembe helyeznének. Emellett egy kisebb, önkormányzati akkumulátorpark is készül, amely középületek áramellátását szolgálja majd.
Egy oszlásnak indult holttestet találtak pénteken a Bucsecs-hegységben, ruházatából a tavaly novemberben eltűnt 18 éves brit turista iratai kerültek elő – közölte az Agerpres hírügynökség nyomán az MTI.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál pénteken és szombaton várhatóan másodpercenként 1400 köbméter körül stagnál, majd enyhén csökken, és augusztus 21-re másodpercenként 1300 köbméterre apad.
Életének 77. évében, augusztus 13-án, elhunyt Geréd Vilmos nyugalmazott kántor-karnagy, az erdélyi egyházzenei élet meghatározó személyisége – adta hírül a romkat.ro hírportál.
Pénteki ülésén a kormány memorandumot fogadott el 34 új bölcsőde működtetéséhez szükséges 768 állás meghirdetéséről.
A Marosvásárhelyi Állatkert oroszlánkifutója idén is otthont ad egy rendhagyó divatbemutatónak augusztus végén: Hajnal Zsuzsa, marosvásárhelyi divattervező itt mutatja be a fenntartható divat jegyében alkotott új ruhakollekcióját.
Románia pénteken benyújtja az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó ötödik kifizetési kérelmét – jelentette be Dragoș Pîslaru európai alapokért felelős miniszter a kormányülés utáni sajtótájékoztatón.
Nem érdemelte meg a kórházi ellátást, ezért nem volt hajlandó bent maradni törött bordákkal a két ember életét követelő brassói gázolás elkövetője, aki elmondása szerint elvesztette az eszméletét a balesetet megelőzően.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken több évre szóló politikai paktumot javasolt a pártoknak az energiaügyi intézkedések következetes végrehajtására.
Megnyugvással fogadják az orotvaiak, hogy jogerős ítélet született a 2025. februárjában történt emberölés ügyében. A helyiek körében az okozott szóbeszédeket, hogy több mint egy évig várni kellett konkrét fejleményekre.
szóljon hozzá!