
Fotó: Barabás Orsolya
Gyergyószentmiklóson és Gyergyóditróban is megtartották a hagyományos farsangtemetést vasárnap. Idén szép számban csatlakoztak be a városlakok az ünnepi felvonulásba Gyergyószentmiklóson, Ditróban pedig fotókiállítás, jelmezbemutató és hagyományos termékvásár színesítette a télbúcsúzató ünnepséget.
2022. február 27., 16:522022. február 27., 16:52
2022. február 27., 16:592022. február 27., 16:59
Vasárnap délben indult a Szent Miklós Plébániától a Gábor Áron utcai Népművészeti Alkotóházig a télűző farsangoló menet, élükön az ostort csattogtató Barantásokkal, majd a bábut kísérő diákok és a zenészek nyomában a lakossággal.
A farsangtemetés a már jól ismert forgatókönyv szerint zajlott, hiszen a tájház udvarán ismét összecsapott Cibere vajda és Konc király.
Fotó: Barabás Orsolya
A néphit szerint Cibere vajda és Konc király vízkeresztkor és húshagyó kedden párviadalt vív egymással.
Fotó: Barabás Orsolya
Vízkeresztkor Konc király kerül ki győztesen, ekkor pedig megkezdődik a farsang, húshagyókedden pedig Cibere vajda győz és a böjt veszi át a hatalmat.
Fotó: Barabás Orsolya
Birokra kelt idén is Cibere vajda és Konc király, majd a vajda győzelmét követően a telet ezúttal is bábuégetéssel búcsúztatták a jelenlévők, zeneszó, tánc, kalács és tea kíséretében.
Fotó: Barabás Orsolya
Vasárnap Gyergyóditróban is megtartották a hagyományos farsangtemetést, nem maradt el az ökrös-szekeres felvonulás, a maskarások és a bábuégetés sem. Mindezt fotókiállítás, jelmezbemutató és hagyományos termékvásár színesítette.
Fotó: Suciu Cristian
„Gyergyóditróban évtizedekre visszamenően nagy hagyománya van a farsangtemetésnek, létezik egy kimondottan helyi jelmez is, a törökjelmez, ami nagyon régi időkben gyökerezik. A legenda szerint Puskás Kláráig vezethető vissza, amikor a betörő ellenséget úgy sikerült a helyi székely asszonyoknak visszaverni, hogy beöltöztek ebbe a jelmezbe és elijesztették őket” – tudtuk meg a település polgármesterétől, Puskás Elemértől.
Fotó: Suciu Cristian
A vasárnapi farsangtemetésről nem is maradtak el tehát a törökök, akik a Csiky Andor Általános Iskolától vezették a farsangtemető felvonulást egészen a település központjába.
A kormány csütörtökön 20,028 millió lejt utalt ki a költségvetési tartalékalapból fogyatékossággal élő felnőttek bentlakásos központjainak és idősotthonoknak a finanszírozására.
Csak minden negyedik romániai tölti az idei nyári szabadságát külföldön, közülük 65 százalék Görögországot, Bulgáriát, Olaszországot vagy Törökországot jelölte meg úti célként – derül ki egy felméréséből.
Újabb nemzetközi járatot indít a Wizz Air a brassói nemzetközi repülőtérről: november 3-tól közvetlen összeköttetés lesz a spanyolországi Valencia és Brassó között.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a korábbi kormánykoalíció pártjainak engedniük kell az önérzetükből, amikor a politikai válság megoldásáról tárgyalnak.
A Csíkszereda utcáin megjelent lovak helyzete megoldódott: hazaterelték az állatokat, a tulajdonosukat pedig megbírságolták – közölték csütörtök délben a hatóságok.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt csütörtökre virradóan, 1 óra 30 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Elszabadult lovakat fotóztak csütörtök reggel Csíkszeredában. A haszonállatok több helyszínen is végigvágtáztak, többek között a Dedeman barkácsáruházzal szembeni zöldövezeten, valamint a Szent Kereszt Plébániatemplom környékén.
Néhány gyakorlati tanácsot tett közzé a kisgyermekes családok számára a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szerdán, amelyeket a nyári időszakban ajánlott betartani.
Egy bank helyiségében gyulladhatott ki egy bankautomata Marosvásárhelyen szerda késő este. A helyszínre a helyi tűzoltóság hatolt be, kiszellőztették a füsttel telítődött teret, a tűzet eloltották.
szóljon hozzá!