
Az Úzvölgyébe vezető úton idén jelentős munkálatokat végeztek
Fotó: Veres Nándor
Felfüggesztették a 123-as jelzésű, Csíkszentmártonból Úzvölgyébe vezető megyei út első szakaszának korszerűsítését, mert a Hargita megyei önkormányzat egyelőre nem tud többet költeni a munkálatokra. Az elkészült útszakasz állagának megóvása érdekében súlykorlátozást is bevezettek.
2022. október 04., 22:012022. október 04., 22:01
Ha nem lesz támogatás, leállhat az Úzvölgyébe vezető út korszerűsítése – figyelmeztetett még nyár elején Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke, jelezve egyúttal, hogy ez a beruházás jóval nagyobb léptékű, mint amit a megyei önkormányzat saját költségvetéséből finanszírozni tud. Ezért is írtak alá korábban 4 évre szóló kivitelezési szerződést az építővel.
Az anyagárak emelkedésével a költségek is jelentősen növekedtek, ezért igényelt a megyei önkormányzat az út első, 14,5 kilométeres szakasza korszerűsítésének befejezéséhez 38 millió lejt az infrastruktúra fejlesztését célzó Anghel Saligny kormányprogram keretéből. De mint később kiderült, a támogatás elmaradt, a megyében ugyanis csak a 137-es jelzésű, Székelyudvarhelyt Székelykeresztúrral összekötő megyei út felújítására biztosít pénzt a már említett program.
Fotó: Veres Nándor
A szükséghelyzetben történt júliusi költségvetés-kiigazítás átcsoportosításokkal igyekezett még pénzt juttatni a folyamatban levő útfelújítások költségeire, az elnök pedig arról próbálta meggyőzni a kivitelezőket, hogy lassítsanak a munka ütemén. A megyei tanács műszaki igazgatósága által július 20-án elkészített dokumentum szerint az úzvölgyi úton zajló munkálatok költségeire 7,5 millió lejt kellett volna kifizetni idén ahhoz, hogy a szerződésben vállalt kötelezettségét az önkormányzat teljesíteni tudja.
Fotó: Veres Nándor
Az úzvölgyi út első szakaszát korszerűsítő cég idén jelentősen előrehaladt a munkával, a korábbi években az útszerkezetbe beépített átereszek és a hidak elkészítése után az úttest szélesítése, tört kő rétegek elhelyezése, tömörítése is megtörtént – a Csíkszentmárton szélén korábban felhalmozott hatalmas mennyiségű kőnek már nyoma sincs. Júliusban a cég illetékese kérdésünkre egyértelművé tette, műszaki adottságok miatt ezen az úton nem tudnak lassítani a kivitelezés ütemén, különben az elvégzett munka tönkremegy. Így mostanra az alap aszfaltréteget is elterítették az útszakaszon, de mivel a megyei tanács már nem tud minden számlát kifizetni, a munkálatokat fel kellett függeszteni.
Fotó: Veres Nándor
A helyzetről és a pénzhiányról a megyei önkormányzat sajtóközleménye meglehetősen diplomatikusan fogalmaz, idézve az elnököt:
Szerettük volna megtudni a kivitelező álláspontját is az úzvölgyi úttal kapcsolatban, de ezúttal nem akartak nyilatkozni.
Borboly egyúttal nem zárta ki a munkálatok folytatását akár még idén is, ehhez viszont vagy újabb kormánytámogatás kell, vagy annak az 50 millió lejes hitelkeretnek az igénybevétele, amelyről a megyei tanács képviselő-testülete már korábban döntött.
Fotó: Veres Nándor
A mostani helyzetben viszont az útfelület károsodásának megelőzése miatt – amelyről a kopóréteg hiányzik – súlykorlátozást léptettek életbe az útszakaszon, azaz
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!