
Kápolnásfalu madártávlatból
Fotó: Pinti Attila
Nagy feszültséget szült Kápolnásfaluban, hogy egy koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak a hatóságok, hiszen mindenki attól tart, hogy karanténba kell helyezni a községet. Utóbbi nem azt jelenti, hogy teljes kijárási tilalmat alkalmaznak, ilyen esetben a korlátozások specifikusak települések szerint. Mint megtudtuk, a Hargita megyei települések felében vannak aktív fertőzöttek.
2020. július 28., 08:582020. július 28., 08:58
Külföldről hazatérő személynél igazolták múlt héten a koronavírus-fertőzést az udvarhelyszéki Kápolnásfaluban, jelenleg pedig karanténban van az egész családja – tudtuk meg Benedek László polgármestertől, aki hozzátette az utóbbi napokban nem azonosítottak újabb betegeket.
Benedek László azt is elmondta lapunknak, hogy
Persze egyelőre messze állnak ettől a helyzettől. Éppen ezért azt tanácsolja a lakóknak, hogy a pánik helyett figyeljenek magukra és tartsák be az érvényben lévő óvintézkedéseket. Érdekességként megjegyezte, az utóbbi időszakban egyre kevesebben vették figyelembe a járványügyi helyzetre vonatkozó előírásokat, ám ez a betegség megjelenése után megváltozott. Utóbbit ő maga is ellenőrizte.
Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal sajtószóvivője megerősítette: akkor alkalmazható a településekre, esetleg körzetekre vonatkozó intézkedés, ha az utóbbi két hétben jelentősen megnőtt a megbetegedéses esetek száma, vagyis ezer lakóból legalább háromnál igazolták a fertőzést. Ezekbe nem számítanak bele a kórházban, szanatóriumban, esetleg öregotthonokban lévő személyek.
Az adott körzetre vagy településre alkalmazott karantén ugyanakkor hasonló a korábban életbe léptetett országoshoz, vagyis csak a munkáltatótól kapott igazolással mehetnek el munkahelyükre a lakók. Természetesen egészségügyi ellátás céljából, mezőgazdasági munkát végezni vagy éppen bevásárolni is el lehet menni otthonról a saját felelősségre kitöltött igazolással és a megfelelő óvintézkedések betartása mellett. Előfordulhat az is, hogy a hatóságok korlátozzák majd a településen áthaladó forgalmat. A munkálatok nem állnak le a karanténhelyzet miatt, továbbá a beszállítók is beléphetnek a településre, de a testhőmérsékletüket szigorúan ellenőrzik érkezéskor és távozáskor.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője azzal pontosította a leírtakat, hogy a lakosság fegyelmezetlensége, és az óvintézkedések be nem tartása miatt is el lehet rendelni a karantént. Hasonló a helyzet akkor is, ha a hatóságok nem tudják ellenőrizni a települést. Arra is kitért, hogy
Ez azt jelenti, hogy ezekhez igazodva történnek korlátozások. Nem mindegy ugyanis például, hogy egy zsáktelepülésről van-e szó, vagy egy olyanról, amelyen országút halad át.
Tar Gyöngyi kifejtette, nagyon gyorsan eldőlhet, hogy központi jóváhagyással karanténba helyeznek egy települést, ezt pedig előre azért nem közlik a sajtóval, hogy elkerüljék a fertőzés terjedését. Közölte,
Mivel ellenőrzés alatt tudták tartani a fertőzést, ezért is döntöttek végül úgy, hogy nincs szükség karanténra.
Adrian Pănescu arról is beszélt, hogy
„Az emberek fegyelmezetlensége miatt terjed a legkönnyebben a vírus, ezért az óvintézkedések betartására kell fektetni a hangsúlyt, ha azt szeretnénk, hogy javuljon a helyzet" – hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Éppen ezért arra kér mindenkit, hogy szólítsák meg társaikat is, ha ők nem viselkednek megfelelően, hiszen mindenkinek érdeke, hogy ne terjedjen el a kor. „Most össze kell fogni, közösségben kell gondolkodni. Nekünk sem jó, ha kényszerintézkedésekkel kell megszüntessük az egyes gócpontokat” – így az igazgatónő.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
1 hozzászólás