
Kápolnásfalu madártávlatból
Fotó: Pinti Attila
Nagy feszültséget szült Kápolnásfaluban, hogy egy koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak a hatóságok, hiszen mindenki attól tart, hogy karanténba kell helyezni a községet. Utóbbi nem azt jelenti, hogy teljes kijárási tilalmat alkalmaznak, ilyen esetben a korlátozások specifikusak települések szerint. Mint megtudtuk, a Hargita megyei települések felében vannak aktív fertőzöttek.
2020. július 28., 08:582020. július 28., 08:58
Külföldről hazatérő személynél igazolták múlt héten a koronavírus-fertőzést az udvarhelyszéki Kápolnásfaluban, jelenleg pedig karanténban van az egész családja – tudtuk meg Benedek László polgármestertől, aki hozzátette az utóbbi napokban nem azonosítottak újabb betegeket.
Benedek László azt is elmondta lapunknak, hogy
Persze egyelőre messze állnak ettől a helyzettől. Éppen ezért azt tanácsolja a lakóknak, hogy a pánik helyett figyeljenek magukra és tartsák be az érvényben lévő óvintézkedéseket. Érdekességként megjegyezte, az utóbbi időszakban egyre kevesebben vették figyelembe a járványügyi helyzetre vonatkozó előírásokat, ám ez a betegség megjelenése után megváltozott. Utóbbit ő maga is ellenőrizte.
Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal sajtószóvivője megerősítette: akkor alkalmazható a településekre, esetleg körzetekre vonatkozó intézkedés, ha az utóbbi két hétben jelentősen megnőtt a megbetegedéses esetek száma, vagyis ezer lakóból legalább háromnál igazolták a fertőzést. Ezekbe nem számítanak bele a kórházban, szanatóriumban, esetleg öregotthonokban lévő személyek.
Az adott körzetre vagy településre alkalmazott karantén ugyanakkor hasonló a korábban életbe léptetett országoshoz, vagyis csak a munkáltatótól kapott igazolással mehetnek el munkahelyükre a lakók. Természetesen egészségügyi ellátás céljából, mezőgazdasági munkát végezni vagy éppen bevásárolni is el lehet menni otthonról a saját felelősségre kitöltött igazolással és a megfelelő óvintézkedések betartása mellett. Előfordulhat az is, hogy a hatóságok korlátozzák majd a településen áthaladó forgalmat. A munkálatok nem állnak le a karanténhelyzet miatt, továbbá a beszállítók is beléphetnek a településre, de a testhőmérsékletüket szigorúan ellenőrzik érkezéskor és távozáskor.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője azzal pontosította a leírtakat, hogy a lakosság fegyelmezetlensége, és az óvintézkedések be nem tartása miatt is el lehet rendelni a karantént. Hasonló a helyzet akkor is, ha a hatóságok nem tudják ellenőrizni a települést. Arra is kitért, hogy
Ez azt jelenti, hogy ezekhez igazodva történnek korlátozások. Nem mindegy ugyanis például, hogy egy zsáktelepülésről van-e szó, vagy egy olyanról, amelyen országút halad át.
Tar Gyöngyi kifejtette, nagyon gyorsan eldőlhet, hogy központi jóváhagyással karanténba helyeznek egy települést, ezt pedig előre azért nem közlik a sajtóval, hogy elkerüljék a fertőzés terjedését. Közölte,
Mivel ellenőrzés alatt tudták tartani a fertőzést, ezért is döntöttek végül úgy, hogy nincs szükség karanténra.
Adrian Pănescu arról is beszélt, hogy
„Az emberek fegyelmezetlensége miatt terjed a legkönnyebben a vírus, ezért az óvintézkedések betartására kell fektetni a hangsúlyt, ha azt szeretnénk, hogy javuljon a helyzet" – hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Éppen ezért arra kér mindenkit, hogy szólítsák meg társaikat is, ha ők nem viselkednek megfelelően, hiszen mindenkinek érdeke, hogy ne terjedjen el a kor. „Most össze kell fogni, közösségben kell gondolkodni. Nekünk sem jó, ha kényszerintézkedésekkel kell megszüntessük az egyes gócpontokat” – így az igazgatónő.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás