
Kápolnásfalu madártávlatból
Fotó: Pinti Attila
Nagy feszültséget szült Kápolnásfaluban, hogy egy koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak a hatóságok, hiszen mindenki attól tart, hogy karanténba kell helyezni a községet. Utóbbi nem azt jelenti, hogy teljes kijárási tilalmat alkalmaznak, ilyen esetben a korlátozások specifikusak települések szerint. Mint megtudtuk, a Hargita megyei települések felében vannak aktív fertőzöttek.
2020. július 28., 08:582020. július 28., 08:58
Külföldről hazatérő személynél igazolták múlt héten a koronavírus-fertőzést az udvarhelyszéki Kápolnásfaluban, jelenleg pedig karanténban van az egész családja – tudtuk meg Benedek László polgármestertől, aki hozzátette az utóbbi napokban nem azonosítottak újabb betegeket.
Benedek László azt is elmondta lapunknak, hogy
Persze egyelőre messze állnak ettől a helyzettől. Éppen ezért azt tanácsolja a lakóknak, hogy a pánik helyett figyeljenek magukra és tartsák be az érvényben lévő óvintézkedéseket. Érdekességként megjegyezte, az utóbbi időszakban egyre kevesebben vették figyelembe a járványügyi helyzetre vonatkozó előírásokat, ám ez a betegség megjelenése után megváltozott. Utóbbit ő maga is ellenőrizte.
Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal sajtószóvivője megerősítette: akkor alkalmazható a településekre, esetleg körzetekre vonatkozó intézkedés, ha az utóbbi két hétben jelentősen megnőtt a megbetegedéses esetek száma, vagyis ezer lakóból legalább háromnál igazolták a fertőzést. Ezekbe nem számítanak bele a kórházban, szanatóriumban, esetleg öregotthonokban lévő személyek.
Az adott körzetre vagy településre alkalmazott karantén ugyanakkor hasonló a korábban életbe léptetett országoshoz, vagyis csak a munkáltatótól kapott igazolással mehetnek el munkahelyükre a lakók. Természetesen egészségügyi ellátás céljából, mezőgazdasági munkát végezni vagy éppen bevásárolni is el lehet menni otthonról a saját felelősségre kitöltött igazolással és a megfelelő óvintézkedések betartása mellett. Előfordulhat az is, hogy a hatóságok korlátozzák majd a településen áthaladó forgalmat. A munkálatok nem állnak le a karanténhelyzet miatt, továbbá a beszállítók is beléphetnek a településre, de a testhőmérsékletüket szigorúan ellenőrzik érkezéskor és távozáskor.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője azzal pontosította a leírtakat, hogy a lakosság fegyelmezetlensége, és az óvintézkedések be nem tartása miatt is el lehet rendelni a karantént. Hasonló a helyzet akkor is, ha a hatóságok nem tudják ellenőrizni a települést. Arra is kitért, hogy
Ez azt jelenti, hogy ezekhez igazodva történnek korlátozások. Nem mindegy ugyanis például, hogy egy zsáktelepülésről van-e szó, vagy egy olyanról, amelyen országút halad át.
Tar Gyöngyi kifejtette, nagyon gyorsan eldőlhet, hogy központi jóváhagyással karanténba helyeznek egy települést, ezt pedig előre azért nem közlik a sajtóval, hogy elkerüljék a fertőzés terjedését. Közölte,
Mivel ellenőrzés alatt tudták tartani a fertőzést, ezért is döntöttek végül úgy, hogy nincs szükség karanténra.
Adrian Pănescu arról is beszélt, hogy
„Az emberek fegyelmezetlensége miatt terjed a legkönnyebben a vírus, ezért az óvintézkedések betartására kell fektetni a hangsúlyt, ha azt szeretnénk, hogy javuljon a helyzet" – hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Éppen ezért arra kér mindenkit, hogy szólítsák meg társaikat is, ha ők nem viselkednek megfelelően, hiszen mindenkinek érdeke, hogy ne terjedjen el a kor. „Most össze kell fogni, közösségben kell gondolkodni. Nekünk sem jó, ha kényszerintézkedésekkel kell megszüntessük az egyes gócpontokat” – így az igazgatónő.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
1 hozzászólás