
Kápolnásfalu madártávlatból
Fotó: Pinti Attila
Nagy feszültséget szült Kápolnásfaluban, hogy egy koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak a hatóságok, hiszen mindenki attól tart, hogy karanténba kell helyezni a községet. Utóbbi nem azt jelenti, hogy teljes kijárási tilalmat alkalmaznak, ilyen esetben a korlátozások specifikusak települések szerint. Mint megtudtuk, a Hargita megyei települések felében vannak aktív fertőzöttek.
2020. július 28., 08:582020. július 28., 08:58
Külföldről hazatérő személynél igazolták múlt héten a koronavírus-fertőzést az udvarhelyszéki Kápolnásfaluban, jelenleg pedig karanténban van az egész családja – tudtuk meg Benedek László polgármestertől, aki hozzátette az utóbbi napokban nem azonosítottak újabb betegeket.
Benedek László azt is elmondta lapunknak, hogy
Persze egyelőre messze állnak ettől a helyzettől. Éppen ezért azt tanácsolja a lakóknak, hogy a pánik helyett figyeljenek magukra és tartsák be az érvényben lévő óvintézkedéseket. Érdekességként megjegyezte, az utóbbi időszakban egyre kevesebben vették figyelembe a járványügyi helyzetre vonatkozó előírásokat, ám ez a betegség megjelenése után megváltozott. Utóbbit ő maga is ellenőrizte.
Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal sajtószóvivője megerősítette: akkor alkalmazható a településekre, esetleg körzetekre vonatkozó intézkedés, ha az utóbbi két hétben jelentősen megnőtt a megbetegedéses esetek száma, vagyis ezer lakóból legalább háromnál igazolták a fertőzést. Ezekbe nem számítanak bele a kórházban, szanatóriumban, esetleg öregotthonokban lévő személyek.
Az adott körzetre vagy településre alkalmazott karantén ugyanakkor hasonló a korábban életbe léptetett országoshoz, vagyis csak a munkáltatótól kapott igazolással mehetnek el munkahelyükre a lakók. Természetesen egészségügyi ellátás céljából, mezőgazdasági munkát végezni vagy éppen bevásárolni is el lehet menni otthonról a saját felelősségre kitöltött igazolással és a megfelelő óvintézkedések betartása mellett. Előfordulhat az is, hogy a hatóságok korlátozzák majd a településen áthaladó forgalmat. A munkálatok nem állnak le a karanténhelyzet miatt, továbbá a beszállítók is beléphetnek a településre, de a testhőmérsékletüket szigorúan ellenőrzik érkezéskor és távozáskor.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője azzal pontosította a leírtakat, hogy a lakosság fegyelmezetlensége, és az óvintézkedések be nem tartása miatt is el lehet rendelni a karantént. Hasonló a helyzet akkor is, ha a hatóságok nem tudják ellenőrizni a települést. Arra is kitért, hogy
Ez azt jelenti, hogy ezekhez igazodva történnek korlátozások. Nem mindegy ugyanis például, hogy egy zsáktelepülésről van-e szó, vagy egy olyanról, amelyen országút halad át.
Tar Gyöngyi kifejtette, nagyon gyorsan eldőlhet, hogy központi jóváhagyással karanténba helyeznek egy települést, ezt pedig előre azért nem közlik a sajtóval, hogy elkerüljék a fertőzés terjedését. Közölte,
Mivel ellenőrzés alatt tudták tartani a fertőzést, ezért is döntöttek végül úgy, hogy nincs szükség karanténra.
Adrian Pănescu arról is beszélt, hogy
„Az emberek fegyelmezetlensége miatt terjed a legkönnyebben a vírus, ezért az óvintézkedések betartására kell fektetni a hangsúlyt, ha azt szeretnénk, hogy javuljon a helyzet" – hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Éppen ezért arra kér mindenkit, hogy szólítsák meg társaikat is, ha ők nem viselkednek megfelelően, hiszen mindenkinek érdeke, hogy ne terjedjen el a kor. „Most össze kell fogni, közösségben kell gondolkodni. Nekünk sem jó, ha kényszerintézkedésekkel kell megszüntessük az egyes gócpontokat” – így az igazgatónő.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
1 hozzászólás