
Fotó: Borbély Fanni
George Simion elsöprő vasárnapi győzelméről, további lehetőségeiről, illetve Nicușor Dan esetleges második fordulós esélyeiről kérdezték Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét hétfőn reggel a Kossuth Rádióban.
2025. május 05., 11:072025. május 05., 11:07
2025. május 05., 11:332025. május 05., 11:33
Miben látja George Simion győzelmének az okát? – kérdezte hétfőn reggel a Kossuth Rádió műsorvezetője Kelemen Hunort. Az RMDSZ elnöke válaszában kiemelte, a mostani „elsősorban
Kelemen Hunor szerint az emberek dühösek és frusztráltak a kormánykoalíciók, az előző kormányok teljesítménye és az elszabotált választás miatt, ugyanis a tavaly év végi elnökválasztást az alkotmánybíróság érvénytelenítette, és emiatt az emberek dühe csak nőtt. Ilyen körülmények között fordulhatott elő szerinte, hogy
és ehhez már nem kell sokat hozzátennie ahhoz, hogy két hét múlva a második fordulóban is megnyerje a választást.
„Nicușor Dan kerül a második fordulóba Simionnal, és neki kellene hoznia azt a plusz szavazatszámot, neki kellene mozgósítania az összes jelöltnek a szavazóit, akik nem jutottak a második fordulóba ahhoz, hogy legyőzhesse Simiont. Ez pedig
de az ország számára is óriási veszélyt jelent” – kongatta meg a vészharangot a Kossuth Rádióban Kelemen Hunor, aki szerint Simion az elnöki győzelemhez néhány hónap alatt hozzá tudná rendelni a kormányt is, „mert eddig így volt az elmúlt húsz esztendőben”.
„Nekünk az az érdekünk, hogy Simion ne nyerjen, a második fordulóban pedig racionálisan a józan észre hallgatva kell dönteni, nem szabad semmi más érvet figyelembe venni” – jelentette ki határozottan Kelemen Hunor, bizakodva abban, hogy a magyar közösség ezt megértette, hiszen „a székelyföldi megyékben, illetve a Partiumban, ott, ahol a magyar közösség nagyobb számban él, egyértelműen veszített Simion és nyert Crin Antonescu. Hogy nem tudott bekerülni a második fordulóba, nem a magyar közösségen múlott”.

George Simion és Nicușor Dan jutott be a romániai elnökválasztás második fordulójába a szavazatok hétfő reggel 7 órai, 99,99 százalékos feldolgozottsága szerint.
Arra a kérdésre, hogy mit jelentene Dan győzelme a magyar közösség számára, Kelemen először röviden leszögezte: „a mostani kontextusban, Simionhoz viszonyítva, megkönnyebbülést”. „De egyébként nem tudjuk még megmondani ezt. (...) Őt kevésbé ismerjük” – tette hozzá.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.
A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.
A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.
Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.
Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Fokozatosan növekszik a környezetvédelmi panaszok száma Hargita megyében, ami elsőre a lakosság környezettudatosságának erősödésére utal. A valóság azonban kissé árnyaltabb és lehangolóbb is: a háttérben sokszor szomszédok közti konfliktusok állnak.
Nem használhatóak hétfőn reggel Csíkszeredában a Temesvári sugárút egy részének parkolói szenzortelepítési munkálatok miatt – tájékoztat a parkolást felügyelő Csíki Trans. Kft.
Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.
8 hozzászólás