Hirdetés
Hirdetés

Kelemen Hunor: ha az EU nem áll készen a partnerségre az új Trump-kormánnyal, minden tagország veszíteni fog

•  Fotó: Kelemen Hunor/Facebook

Fotó: Kelemen Hunor/Facebook

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kedden úgy vélekedett, hogy Donald Trump amerikai elnök második hivatali ciklusa erősebb lesz, mint az első, és megkérdőjelezte, hogy az Európai Uniónak van-e kidolgozott terve az új amerikai kormányzattal való partnerségre – számol be róla az Agerpres hírügynökség.

Székelyhon

2025. január 21., 12:232025. január 21., 12:23

Az RMDSZ elnöke azzal érvelt, hogy ha az Európai Unió nem készül fel az Egyesült Államokkal és az új Donald Trump-kormányzattal való partnerségre, akkor minden tagország veszíteni fog. Sem Trump, sem az amerikai kormányzat nem fogja megvárni, amíg az EU készen áll – tette hozzá.

Az RMDSZ vezetője szerint Donald Trump amerikai elnöki beiktatása után megváltoznak a dolgok, és Amerika érdekei kerülnek előtérbe.

Idézet
„Donald Trump hivatalba lép, és ettől a naptól kezdve a dolgok meg fognak változni. A szimpátiák és a barátságok számítanak majd, de Amerika érdekei lesznek az elsők a Trump-kormányzat minden döntésében.

Ezt kell látnunk akkor is, amikor a kereskedelmi kapcsolatokról, amikor Európa és az Egyesült Államok atlanti kapcsolatáról és amikor az amerikai érdekekről beszélünk Ázsiában, a Csendes-óceánon, a Közel-Keleten, de az Oroszország és Ukrajna közötti háborúban is” – mondta Kelemen Hunor az Antena 3 CNN-nek.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Véleménye szerint az amerikai elnök „sokkal erősebb, mint az első ciklusában volt”.

Idézet
„Ez egy másik ciklus lesz, mint Trump első ciklusa, és az biztos, hogy az amerikai elnök sokkal erősebb, mint az első ciklusában volt.

Meggyőződésem, hogy Trump csapata fogja uralni az amerikai kormányzatot, ami legutóbb sem a külpolitikában, sem a kereskedelempolitikában nem történt meg. Az én kérdésem számunkra Romániában, az EU-ban az, hogy mindannyian készen állunk-e az Egyesült Államokkal való partnerségi kapcsolatra, hogy az EU vezetésében lévőknek van-e most egy méltó tervük, és hogy tudják-e, hogyan kell meggyőzni az amerikai kormányzatban lévőket arról, hogy az Egyesült Államok és az EU közötti kapcsolatnak rendkívül fontosnak kell lennie, mert együtt erősebbek leszünk.

Idézet
Természetesen itt a gazdaságról, a kereskedelemről, a biztonságról, mindenről beszélünk, ami a nemzetközi kapcsolatok újrarendeződését jelenti.

Ha az EU nem áll készen, akkor mindannyian veszíteni fogunk, mert sem Trump elnök, sem az amerikai kormányzat nem fogja megvárni, hogy felkészüljünk és elkészítsük a terveinket” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Szerinte „a kérdés az, hogy az európaiak felismerik-e, hogy Donald Trump az amerikai érdekeket fogja követni, amíg ő az Egyesült Államok elnöke, nem pedig az unióé”.

„Az amerikai érdekeket fogja előtérbe helyezni a belpolitikai kapcsolatok, a bevándorlás, a gazdaság, a vámok és a biztonsági kérdések tekintetében is.

Idézet
Ez kellene, hogy legyen az első számú gondunk – a versenyképesség, az energia, a kereskedelem, a vámok, valamint az atlanti kapcsolatok és Európa teljes biztonsága.

Amikor Trump a védelembe való beruházást követeli, kiszámítható dolgot mond, nem tegnap óta mondja ezt, hanem már az első ciklusában is ezt mondta. Ahhoz, hogy biztonsági garanciákat kapjunk az Egyesült Államoktól, pénzt kell beletenni, mert senki nem mondta, hogy a világ végéig az amerikai védelem ingyenes lesz” – mondta az RMDSZ elnöke.

Figyelmeztetett, hogy „a védelmi szolgáltatások minden államnak és az USA-nak is sokba kerülnek”, és a GDP 2,3-2,5 százalékára becsüli a védelmi kiadások arányát, ami nagy összeg minden uniós államnak, így Romániának is.

Hirdetés

„Tudnunk kell, hogy ezek a védelmi szolgáltatások mennyibe kerülnek az egyes államoknak és az USA-nak. Ha nem vagyunk képesek átlátni az összképet, akkor biztosan veszíteni fogunk” – mondta Kelemen Hunor.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország miniszterelnökének milyen szerepe lehet abban, hogy megtalálja azt az egyensúlyt, amelyben az EU-nak együtt kell működnie Donald Trumppal, az RMDSZ vezetője azt mondta, Orbán Viktornak „van egy elképzelése mindarról, amit az EU jövője jelent”.

„Amíg néhányan nem kritizálnak, addig tényleg jó, attól függ, ki kritizál. Orbán megpróbálta a kapcsolatokat a békés megoldás mielőbbi megtalálása irányába terelni, anélkül, hogy megmondta volna, hogy milyen legyen a béke, ezt nem lehet az ukránok nélkül megtenni.

Idézet
Magyarország, akárcsak Románia és a térség országai, gazdasági erő, politikai erő, demográfiai erő szempontjából túl kicsik. (...)

Ez a Trump és Orbán közötti kapcsolat nem fog megszűnni, megmarad, és bizonyos mértékig számít is, de senki ne várja el Orbántól, hogy egyedül megoldja az EU problémáit. Azoknak, akik az EU-t vezetik, tisztában kell lenniük azzal, hogy a Trump-kormányzattal és az USA-val való partnerség nélkül nem fognak kijutni ebből a versenyképességi válságból. Nem fogjuk tudni egyedül megoldani az ukrajnai problémákat és az orosz agresszióháborút. Az USA nélkül ezeket a dolgokat nem lehet megoldani, ezért az EU-nak, az EB elnökének és az EU vezetőinek tisztában kell lenniük azzal, hogy valami új jön, valami más jön” – magyarázta az RMDSZ elnöke.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 31., szerda

Közel 9 mázsa illegális pirotechnikai eszközt foglalt le a rendőrség Borszéken és Gyergyóhollón

Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.

Közel 9 mázsa illegális pirotechnikai eszközt foglalt le a rendőrség Borszéken és Gyergyóhollón
Hirdetés
2025. december 31., szerda

Nicușor Dan: 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia

Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.

Nicușor Dan: 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia
2025. december 31., szerda

Novemberben jelenik meg a Hogyan tudnék élni nélküled? folytatása

November 12-én érkezik a magyarországi mozikba a Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés romantikus vígjáték második része – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-vel.

Novemberben jelenik meg a Hogyan tudnék élni nélküled? folytatása
2025. december 31., szerda

Önkéntes polgárőrség indult Kászonjakabfalván a gyanús tűzesetek miatt

A jövőben hivatalos polgárőrséget hoz létre a kászonaltízi önkormányzat, ugyanis az elmúlt időszakban történt kászonjakabfalvi gyújtogatások után belátták: szükség van a járőrőrözésekre. Addig is önkéntes alapon már elkezdték a tevékenységet.

Önkéntes polgárőrség indult Kászonjakabfalván a gyanús tűzesetek miatt
Hirdetés
2025. december 31., szerda

150 tonna lefoglalt pirotechnikai eszköznél tartanak a hatóságok

Eddig csaknem 150 tonna pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok a Tűzijáték elnevezésű országos akció során.

150 tonna lefoglalt pirotechnikai eszköznél tartanak a hatóságok
2025. december 31., szerda

250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi 2026-ban a romániai útügy

A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) 2026-ban 250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi – közölte szerdán a Facebook-oldalán Cristian Pistol.

250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi 2026-ban a romániai útügy
2025. december 31., szerda

Szilveszteri kikapcsolódás Gyergyószéken: a hóhiány miatt kevesebb a vendég

Az igazi havazás még várat magára Gyergyó térségének nagy részén, emiatt a korábbi évekhez képest valamivel kevesebb vendég érkezik Gyergyószékre szilveszterezni. A sípályákon a hóágyúzás segítségével ezekben a napokban indul az élet.

Szilveszteri kikapcsolódás Gyergyószéken: a hóhiány miatt kevesebb a vendég
Hirdetés
2025. december 31., szerda

Téli útviszonyok Hargita megyében: havazás Székelyudvarhely és Székelykeresztúr térségében

Téli útviszonyok jellemzik Hargita megye egyes térségeit december 31-én. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén jelenleg havazik, míg a Csíki- és a Gyergyói-medencében egyelőre elmaradt a hóesés.

Téli útviszonyok Hargita megyében: havazás Székelyudvarhely és Székelykeresztúr térségében
2025. december 31., szerda

Fokozott rendőri jelenlét a szabadnapok idején Kovászna megyében is

Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.

Fokozott rendőri jelenlét a szabadnapok idején Kovászna megyében is
2025. december 31., szerda

Sokan elveszítik az adókedvezményeiket 2026-ban

Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.

Sokan elveszítik az adókedvezményeiket 2026-ban
Hirdetés