
Fotó: Haáz Vince
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét – írja az MTI.
2025. április 21., 13:312025. április 21., 13:31
2025. április 21., 14:362025. április 21., 14:36
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke közösségi oldalán felidézte, hogy Ferenc pápa volt az első katolikus egyházfő, aki 2019-es romániai látogatása alkalmával felkereste Csíksomlyót.
„Ma a világ elvesztett egy pásztort. Ferenc pápa volt az első, aki Csíksomlyón járt. Ma távozott – de amit hátrahagyott, az velünk marad. Egy ember, aki a hitet egyszerű szavakkal tette érthetővé, és az irgalmat tette a legnagyobb erénnyé.
– írta Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.
Ilie Bolojan, Románia ideiglenes elnöke az alázat és együttérzés, a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezte a hétfőn elhunyt Ferenc pápát.
Az államfő Facebook-bejegyzésben együttérzését fejezte ki részvétét Románia és a nagyvilág katolikus hívőinek és mindazoknak, akik számára Ferenc pápa „lelki világítótorony és reményforrás” volt. Bolojan úgy értékelte:
Marcel Ciolacu miniszterelnök Facebook-bejegyzésében azt írta: a kereszténység és az egész emberiség számára szomorú nap Ferenc pápa halálának napja, hiszen általa egy olyan vallási vezető távozott az élők sorából, aki mindig a béke oldalán állt, és szenvedők pártját fogta.
Ferenc pápa 2019-ben tett háromnapos apostoli látogatást Romániában, ahol Daniel román ortodox pátriárkával találkozott, imát mondott az épülő Nemzet Megváltása román ortodox katedrálisban, majd egyházmegyéjükben kereste fel a romániai katolikus közösségeket.
Ferenc pápa volt az első katolikus egyházvő, aki Erdélybe látogatott. A romániai katolikusok között többségben lévő magyar hívőket 2019. június 1-én a közösség legjelentősebb zarándokhelyén, a csíksomlyói hegynyeregben kereste fel, Balázsfalván pedig hét román vértanú görög katolikus püspököt avatott boldoggá.
A Határtalan történet című műalkotás új kövének avatásával, felolvasással, vetítéssel, kerekasztal-beszélgetéssel és a Korossy Kvartett előadásával ünnepelte Krasznahorkai László Nobel-díjas írót a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedden Budapesten.
Bírálta kedden az RMDSZ-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion, amiért a szövetség képviselői és szenátorai nem szavazták meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
180 000 lejre bírságolt meg a Hargita Megyei Környezetőrség több kő-, kavics- és homokbányát egy, a napokban véget ért ellenőrzés során. Volt köztük olyan is, amely már nem először kapott bírságot ugyanazon ok miatt.
Több medvét is lefotózott olvasónk miközben a Gyergyóalfalu és Zeteváralja közötti 138-as megyei úton, a Libánon utazott autójával.
A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a legfelsőbb bíróság keresetének, és arra kötelezte a kormányt és a pénzügyminisztériumot, hogy fizessék ki a bíráknak és ügyészeknek bírósági döntéssel megítélt bértartozásokat.
Első fokon megnyerte Nicușor Dan államfő az Állandó Választási Hatóság (AEP) elleni pert, amellyel az elnökválasztási kampányában elköltött mintegy 930 ezer lej visszatérítését akarta elérni.
„Nem bírtak ki legalább egy évet kormányválság nélkül a koalíciós partnereink, ismét megbukott egy kormány, újabb politikai krízis van Romániában, pedig nem ezt várták, az emberek” – jelentette ki kedd délután Tánczos Barna, miniszterelnök-helyettes.
Elkezdődött a Hargita megyei utakon a közúti rendőrség Truck&Bus elnevezésű akciója, amelynek során május 4. és 10. között fokozottan ellenőrzik a tömegközlekedési és az áruszállító járműveket.
Nicușor Dan államfő kedd este közölte, hogy informális kormányalakítási tárgyalásokat kezdeményez a pártokkal, és arról biztosított, hogy a konzultációk végén Nyugat-barát kormánya lesz az országnak.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bizalmatlansági indítvány, amelynek keddi parlamenti elfogadása a Bolojan-kormány bukásához vezetett.
szóljon hozzá!