
Nem lépte túl a szállópor koncentrációja a megengedett határértékeket
Fotó: Sándor Csilla
Csíkszereda levegőjében a szállópor koncentrációja a múlt heti ködös napok ellenére sem lépte túl a megengedett határértékeket. Míg tavaly már novemberben is volt olyan nap, amikor rossz volt a levegő minősége, az idei év végén tisztább a levegő a megyeszékhelyen.
2017. december 18., 10:472017. december 18., 10:47
A szélcsendes téli hónapokban, főleg a ködös napokon jelentősen romlik a máskor kiváló vagy jó minőségű levegő a Csíki-medencében. A levegő szennyezettségére vonatkozó adatokat a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség összesíti havonta, ehhez Csíkszereda két pontján mérik a levegő minőségét naponta. A Márton Áron utcai székhelyükön többek között gáz halmazállapotú szennyezők (nitrogén-dioxid és ammónia), a zsögödfürdői automata mérőállomásukon pedig a szennyező anyagok háttér-koncentrációját vizsgálják. A kedvező változás az, hogy
Múlt héten többször is sűrű köd telepedett Csíkszeredára, ennek következtében pedig a hét több napján is jelentős romlást mértek a levegő minőségét illetően: a Márton Áron utcai kijelzőn az 1-től 6-ig terjedő skálán a 4-es, azaz közepes minősítés volt látható. Az egyes kiváló minőséget, a hatos pedig nagyon rossz minőségű levegőt jelent (az 5-ös és 6-os minősítés számít túllépésnek).
Tavaly már november közepén is volt olyan nap, amikor 5-ös, azaz rossz volt a levegő minősége a megyeszékhelyen, aznap a lebegő részecskék koncentrációja (PM10) túllépte a megengedett 50 mikrogrammos napi határértéket köbméterenként (a jogszabályok szerint ez évente nem fordulhat elő 35 napnál többször).
– tudtuk meg Kardos Carmentől, a megyei környezetvédelmi ügynökség laboratóriumának vezetőjétől.
– mutatott rá a szakember.
Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.
A Bucsecs-hegység magashegyi túraútvonalai még zárva maradnak ebben az időszakban, figyelembe véve, hogy az Omu-csúcson a hóréteg vastagsága meghaladja a másfél métert, és a hétvégén ismét havazás várható.
Hantavírus-fertőzést igazoltak pénteken egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban, de állapota jó. A PCR-teszt pozitív lett, a vírus törzsét azonban egyelőre nem azonosították.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Kolozsváron tartott ülése után kijelentette, a szövetség elsődleges célja a korábbi kormánykoalíció újraalakítása, de nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy az RMDSZ ellenzékbe vonuljon.
Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.
Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.
szóljon hozzá!