
Háromszéken összesen 1935 diák ad számot tudásáról. Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
Kedden kezdődött és csütörtökig tart a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő próbavizsgája. Háromszéken összesen 1935 diák ad számot tudásából.
2025. január 21., 12:332025. január 21., 12:33
A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség tájékoztatása szerint a megyei szintű próbavizsgán 75 oktatási egység 1935 nyolcadikosa vesz részt a megyében: 1309-en a magyar, 626-an pedig a román tagozatról.
A sorozat kedden 9 órakor a román nyelv és irodalom írásbelijével kezdődött, szerdán az anyanyelvi vizsgával folytatódik, csütörtökön pedig a matematikatudásukat tesztelik a tanulók.
A tavaly óta bevezetett csalásgátló rendszer keretében 137 olyan szkennert helyeztek üzembe, amelyek helyben beolvassák a diákok dolgozatait. Ezeket a felügyelő tanárok egy biztonságos digitális platformra töltik fel, ahonnan a rendszer véletlenszerűen osztja ki azokat más megyék tanárainak javításra.
Tavaly a próba-képességvizsgán a 1666 háromszéki diák közül 925 kapott 5-öst vagy annál magasabb osztályzatot (55,52%), 741 viszont nem érte el az átmenő jegyet, és összességében rosszabbul szerepeltek 2023-hoz képest. Román nyelv és irodalomból akkor a Kovászna megyeiek 46,05 százaléka „ment át” (2023-ban 50,55%), miközben az országos átmenési átlag közel 74 százalékos volt; matematikából 35,18 százaléka (51,07%), magyar nyelv és irodalom tantárgyból pedig 84,62 százaléka (79,41%) ért el átmenőt.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei csütörtökön elrendelték a nyomozás kiterjesztését gyűlöletkeltés vagy diszkrimináció bűncselekménye miatt Andrew Tate esetében.
Újraindul a röntgen-, a mammográfiás vizsgálat és a csontsűrűségmérés a csíkszeredai járóbetegrendelőben, miután a megyei kórház beszerezte a szükséges sugárvédelmi engedélyeket.
Szeretettel várunk mindenkit 2026. június 1-jén, hétfőn 9:00 és 12:00 óra között az Utazás a gyermekkor világában eseményre.
Az Európai Unióban a 15 és 29 év közötti nem dolgozó és oktatási vagy képzési programban sem részt vevő fiatalok aránya a 2015-ös 15,2 százalékról 2025-re 11 százalékra csökkent, de Romániában továbbra is a legmagasabb ez az arány.
Szemeteskukában hozták a marosvásárhelyi városházára az ajánlatukat a Sylevy cég képviselői, mert szeretnék tovább is biztosítani az utcai takarítást. Soós Zoltán polgármester szerint olyan cégeket hívtak meg, akikkel nem volt jogi vitájuk.
Gyalogátjárón ütöttek el egy 13 éves gyermeket szerda délután Szentkatolnán. A rendőrség vizsgálatai szerint a kislány rollerrel kelt át a zebrán, amikor a baleset bekövetkezett.
A Sanitas szakszervezeti tagjai csütörtökön sztrájkőrséget tartanak a munkaügyi minisztérium székhelye előtt.
Lángra kapott egy melléképület csütörtökön Csíksomlyón a Somlyó 33-ként ismert romatelepen. A tűzeset során egy ember a karján égési sérüléseket szenvedett. A hivatásos tűzoltók megfékezték a lángokat.
Ciprian Ciucu főpolgármester csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta Bukarest pályázati dossziéját a 2028-as UEFA Európa-liga-döntő megrendezésére.
Megdőlt a fővárosi melegrekord szerdán – közölte a HungaroMet Zrt. csütörtökön a Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!