
Fotó: Haáz Vince
Már szinte teljesen beleolvadtak a marosvásárhelyi utcaképbe azok a régi, omladozófélben lévő lakónegyedi kazánházak, amelyek valamikor a város távhőszolgálatát látták el. Csak akkor figyelünk fel rájuk, amikor esténként tizenévesek találkozóhelyévé válnak, akik zavarják a környék lakóit. Ilyen például a Tudor lakótelep Bánát utcai kazánháza is, amely ma inkább szeméttelepre hasonlít, mintsem az egykori távhőszolgáltató egyik munkapontjára.
2017. november 05., 13:162017. november 05., 13:16
Üvegtörmelékekkel, eldobott cigarettásdobozokkal, WC-papír foszlányokkal, építkezési hulladékkal van tele a Tudor lakónegyed Bánát utcai régi kazánháza, amelyen már jó ideje átfúj a szél. Azonkívül, hogy rontja a városképet és szemétteleppé degradálódott, a környék tizenéveseinek találkozóhelyévé vált.
A Facebook egyik népszerű marosvásárhelyi fórumán így fogalmazott az egyik tömbházlakó: „Szeretném a környékbeli szülőknek felhívni a figyelmét arra, hogy akár a saját gyerekeik is köztük lehetnek, figyeljenek arra, hogy milyen környezetben vannak, merre járnak, mert nincs rendben az, ami ott történik.
Egy helyi üzletember magántulajdonát képezi a lassan szemétteleppé degradálódott Bánát utcai kazánház
Fotó: Haáz Vince
Az egykori Energomur távhőszolgáltató eladósodása, majd megszüntetése számos marosvásárhelyit sodort nehéz anyagi helyzetbe, mivel kénytelenek voltak saját kazánt szereltetni otthonaikba.
Ezek bezárásával és áruba bocsátásával ugyan lehetőség nyílt a hatalmas és aránylag jó állapotban lévő ingatlanok más célú hasznosítására, azonban az évek múltával a legtöbb nem csak hogy rontja a városképet, de veszélyessé is vált. Ilyen a Bánát utcai kazánház is, amelynek oldalán plakát hívja fel a figyelmet, hogy tilos a bemenet a robbanás- és omlásveszélyes épületbe. Az új tulajdonos azonban nem gondoskodik még annak bekerítéséről sem.
Fotó: Haáz Vince
Csegzi Sándor, a polgármester tanácsadója lapunk megkeresésére elmondta, a Bánát utcai egykori kazánházat a végrehajtó eladta egy marosvásárhelyi üzletembernek, így már nincs az önkormányzat tulajdonában, és nem tudnak semmit annak ingatlannal kapcsolatos terveiről.
– fogalmazott Csegzi Sándor. Hozzátette, a többi kazánház per tárgyát képezi, azaz felszámolás alatt van. A polgármester tanácsadója azt javasolta, csendzavarás esetén a lakók hívják az 112-es telefonszámon a helyi rendőrséget. A városban nem ez az egyetlen máladozó, lassan szemétdombbá alakult kazánház, ilyen az Egyesülés negyedbeli is, amelyre szintén többen panaszkodnak.
Fotó: Haáz Vince
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
szóljon hozzá!