A reggel csakis kávéval indulhat – vélik a bögöziek, akik annyira szenvedélyesen szeretik a feketelevest, hogy még csúfnevük is ez lett. Nem szégyellik ezt, még a faluünnepet is a kávénak szentelték, így nevezték el Kávénapoknak a hét végén megtartott rendezvényt.
2017. szeptember 25., 12:392017. szeptember 25., 12:39
Fotó: Veres Réka
A reggel csakis kávéval indulhat – vélik a bögöziek, akik annyira szenvedélyesen szeretik a feketelevest, hogy még csúfnevük is ez lett. Nem szégyellik ezt, még a faluünnepet is a kávénak szentelték, így nevezték el Kávénapoknak a hét végén megtartott rendezvényt.
2017. szeptember 25., 12:392017. szeptember 25., 12:39
Fotó: Veres Réka
„Minden környékbeli településnek van egy csúfondáros neve, ami mégis az igazat takarja: az agyagfalviak a savanyúlevesesek, a betfalfiak a szitások, a bögöziek a kávésok. Két eredete lehet ennek:
– avatott be Tóásó László bögözi önkormányzati képviselő abba, hogy miért is nevezték el Kávénapoknak a pénteki és szombati rendezvényt. Szilágyi Ferenc alpolgármester elmondta, hogy az ünnepséggel a kávé világnapjára készültek, ezzel igyekeztek egy különlegesebb tematikát adni a falunapoknak.
Fotó: Veres Réka
Az üresen maradt csészéket szekerekről töltötték újra, a jelenetet pedig drónnal örökítették meg. Az alpolgármester úgy érzi, a rendezvénnyel sikerült összehozni a falubelieket, akik nemcsak kávézhattak, hanem falatozhattak is, hiszen főzőversenyt is rendeztek, amelyre tíz csapat jelentkezett.
Fotó: Veres Réka
A bögöziek kávé iránti szenvedélyét egy kávétörténeti kiállítással is bizonyították, melynek különlegessége az volt, hogy a régiségeket nem múzeumoktól kölcsönözték, hanem a helybéliektől. A kultúrotthonban elkülönített részlegen az asztalokra olyan régiségeket, manapság is használt tárgyakat gyűjtöttek össze, amelyeket generációkon keresztül a kávézáshoz használtak. Ezek között múlt századbeli pörkölők, kávéőrlők, főzők, csészék és kávéskészletek is voltak. A bögöziek szerint a zsidó családoknál szolgáló helybéliek hozták magukkal a szokásokat, eszközöket.
Fotó: Veres Réka
Egy különleges régi képet is adományozott valaki, amelyen sorkatonák között agyagfalvi dédnagyapja látható, amint társaival boroznak, kávéznak, cigarettáznak. Újabb keletű darabok is bekerültek a gyűjteménybe, például kotyogók, kávésdobozok, de volt olyan kínai kávéskészlet is, amelyet majdnem negyven éve kapott nászajándékba tulajdonosa.
Fotó: Veres Réka
Fotó: Veres Réka
Fotó: Veres Réka
Fotó: Veres Réka
Az elmúlt napokban az ország napi gázfogyasztása megközelítette az 58 millió köbmétert, ami hozzávetőlegesen 17 százalékkal több a tavalyi hasonló időszak átlagánál – közölték az Országos Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs hétfői ülése után.
Autóvezetői engedélye sem volt a fiatal ittas sofőrnek, aki vasárnap éjjel Kézdivásárhelyen megpróbált elmenekülni a hatóságok elől – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből. A férfi mostanra előzetes letartóztatásba került.
Belső vizsgálatot rendelt el hétfőn a konstancai megyei sürgősségi kórháznál az intézmény vezetősége, miután két gyermek is kómába került műtét után.
Embercsempészet és szexuális szolgáltatásokra való kényszerítés vádjával román bűnözői hálózat tagjait fogták el a román és a brit hatságok, az együttműködés négy ember előállításához, valamint számos luxusautó és ingatlan lefoglalásához vezetett.
A hét első napjaiban még kitart a fagy, szerdától azonban országszerte enyhülni fog az idő – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 12. és 25. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium.
Plagizálással gyanúsították meg Radu Marinescu igazságügyi minisztert, aki azonban azt mondta, kifogásolt doktori disszertációját a húsz évvel ezelőtti jogszabályoknak és tudományos-etikai előírásoknak megfelelően írta meg.
A tavalyi harmadik negyedévben 9420 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme; a kiadások átlagösszege 8079 lej volt, ami a jövedelem 85,8 százalékát jelentette – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Alig négy óra alatt 30 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a 15-ös országút mentén közúti ellenőrzést végző rendőrök, és négy jogosítványt is bevontak.
Keddre virradóan lehet a leghidegebb ebben a téli szakaszban – nyilatkozta a Digi24 hírtévének Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat igazgatója.
szóljon hozzá!