
Fotó: Haáz Vince
A gernyeszegi Teleki-kastélyban konferencia kezdődik Kastélyok és mágnások címmel pénteken. Az esemény célja teret biztosítani a nemességkutatással, nemesi építészettel foglalkozó szakembereknek kutatásaik bemutatására, másrészt a szervezők szeretnének találkozási lehetőséget teremteni a kastélyok fenntartásában, illetve műemlékvédelemben érdekelt személyeknek.
2017. szeptember 06., 14:102017. szeptember 06., 14:10
A program szerint délelőtt 10-kor gróf Teleki Kálmán köszönti a rendezvény résztvevőit, majd következnek az előadások. Fábián István történész, a Petru Maior Egyetem tanára A dr. gróf Teleki Domokos gyűjtemény római kori szobrai címmel értekezik, Oláh-Gál Róbert matematikatörténész, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának A Bolyaiak és Teleki Domokos. Járt-e Bolyai Farkas a gernyeszegi Teleki-kastélyban? címmel tart előadást.
Nemes Gyula történész Báró Bálintitt József (1851–1922) társadalmi és irodalmi tevékenységéről beszél, Fülöp Zsuzsánna BBTE Református Tanárképző Kar doktorandusza a Teleki családnak a gernyeszegi templom 20. század eleji megújulásában vállalt szerepét ismerteti, Orbán János művészettörténész, a Maros Megyei Múzeum munkatársa az építkező Telekiekről, örökségükről és annak jövőjéről tart előadást.
Kálmán Attila történész az Erdélyi arisztokratákról beszél a Budapest társasági életében az 1920-as évek első felében, Magyarósi Imola művészettörténész és Lakatos Csilla muzeológus a miklósvári Kálnoky-kastélyban végzett felújítást és a múzeum kialakítását ismerteti. Végül Tánczos Katalin építész a válaszúti Bánffy-kastély és kert helyreállításának tervéről tart előadást.
A rendezvényre a belépés ingyenes.
Négy ember megsérült az Olt völgyén, a 7-es országúton hétfőn délután, miután két személyautó összeütközött. Az egyik sérültet SMURD-helikopterrel szállították a craiovai kórházba.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden a magyarországi választások eredményével kapcsolatban kijelentette, hogy fontos a román és a magyar kormány közötti szoros együttműködés fenntartása.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
A romániaiak csaknem 40 százaléka szerint az ország politikai rendszere annyira hibás, hogy teljes egészében le kell cserélni – derül ki az ARP közvélemény-kutató április 1-10. között készített felméréséből.
A legtöbb romániai lakos erősen érzi az áremelkedések hatásait, és jobban fél az iráni háború árakra gyakorolt hatásától és az üzemanyagválságtól, mint a konfliktus kiterjedésétől – derül ki az ARP közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Az ortodox húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök hozzávetőlegesen 2400 járművezetőnek vonták be a jogosítványát – tájékoztatott kedden a belügyminisztérium.
Harminc alkalmazottat kellett volna elbocsátani Maros Megye Tanácsánál, de átcsoportosítással ezt kivédték. A döntést rendkívüli ülésen hozták meg, ahol útfelújításokról is szavaztak.
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével.
Közzétette a levélszavazatok pártonkénti megoszlását a Nemzeti Választási Iroda: a magyar országgyűlési választáson összesen 256 233 érvényes levélszavazatot adtak le.
szóljon hozzá!