
A barátság jegyében Elek apó mesekútját avatták fel
Fotó: Barabás Ákos
Régi és új testvértelepüléseivel együtt ünnepelt a hét végén Kápolnásfalu a kilencedik alkalommal megtartott falunapokon. A szlovákiai Kékkő városával kötöttek most együttműködési szerződést, illetve a helyi kultúrotthon előtt felavatták Elek apó kútját.
2017. július 09., 13:192017. július 09., 13:19
Forgataggá vált a hét végén Kápolnásfalu: színpad került a központba, vásárosok sorakoztak fel portékájukkal, megannyi inni- és ennivaló került a műsorokra készülő helyiek és vendégeik asztalára. Az ünnepségen ezúttal is jelen voltak a testvértelepülések képviselői, többek között a legrégebbiek, mint Gyöngyössolymos és Kápolna, de egy új egyezség is született a felvidéki Kékkő városa és Kápolnásfalu között.
Bednár Mária, Kékkő alpolgármestere elmondta, immár négy éve látogatja az udvarhelyszéki falut, és látta, hogy azóta folyamatosan fejlődik, de
A két település megállapodásában eldöntötte, hogy az oktatás, turizmus, kultúra, sport és hagyományőrzés területén segítik egymás fejlődését, de különböző projektek levezetésében is együtt fognak dolgozni. A szerződés aláírását követően egy székely kaput és egy székely párt ábrázoló domborművet ajándékozott a felvidéki településnek Benedek László, Kápolnás községvezetője.
Fotó: Barabás Ákos
Mesekutat avattak
A helyi Sütő András Kultúrotthon előtt Benedek Elek-mesekutat avattak, amelyet Bercel testvértelepülés ajándékozott az udvarhelyszéki falunak. Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere elmondta, hogy 2015-ben székely kaput kaptak ajándékba, ennek viszonzásaként javasolták a Kányádi Sándor által megálmodott és szorgalmazott mesekutat.
Lukács László, Gyöngyössolymos képviselője elmondta, immár huszonöt éve kötötte meg együttműködési megállapodását a két település. A magyarországi Heves megyei település képviselő-testülete nemrégiben arról döntött, hogy Gyöngyössolymos érdemérmét adja meg Kápolnásfalunak, az udvarhelyszéki polgármestert pedig a település díszpolgárává avatták.
– mondta Lukács László.
Fotó: Barabás Ákos
Hasonlóan fejezte ki udvarhelyszéki testvértelepülése iránt ragaszkodását Kötegyán község polgármestere, Nemes János is. Kápolna, Kápolnásfalu második testvértelepülése is jelen volt a falunapon. Berecz Kálmán elmondta, hogy 1993-ban született meg a két település közötti megállapodás, így reménykedik, hogy a jövő évi huszonötödik évfordulót a Heves megyei településen fogják ünnepelni.
– mondta a polgármester.
A kölcsönös látogatások után, Kékkő és Kápolnásfalu testvértelepülési megállapodást írt alá
Fotó: Barabás Ákos
Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere felidézte a tíz évvel korábbi pillanatot, amikor Bercel és Kápolnásfalu aláírta a testvértelepülési megállapodást. Szerinte az akkor megfogalmazott célokat sikerült fokozatosan teljesíteni, erősítve a két település kapcsolatát.
– idézte fel a polgármester. „Találkozásaink ma már olyanok, mintha hazajárnánk egymás falujába, és egyre több esemény köt össze bennünket” – folytatta, reménykedve, hogy tovább fog virágozni a két település barátsága.
Tisztelet a legidősebbeknek
Az ünnepségen oklevéllel tüntette ki Benedek László polgármester Lőrincz Gábort, aki a második világháború idején a Magyar Királyi Honvédség soraiban szolgált, és a helyi népdalcsoport legidősebb tagja. Ugyanakkor felesége, Lőrincz Erzsébet is kapott emléklapot, hiszen hatvanhat éves házasságukkal ők alkotják a falu legidősebb párját. Hasonlóan hosszú, majdnem hatvanöt éves házassági kapcsolatért kapott oklevelet a Benedek házaspár. A polgármester tisztelgett Both Ilona, a falu legidősebb asszonya előtt is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!