
A barátság jegyében Elek apó mesekútját avatták fel
Fotó: Barabás Ákos
Régi és új testvértelepüléseivel együtt ünnepelt a hét végén Kápolnásfalu a kilencedik alkalommal megtartott falunapokon. A szlovákiai Kékkő városával kötöttek most együttműködési szerződést, illetve a helyi kultúrotthon előtt felavatták Elek apó kútját.
2017. július 09., 13:192017. július 09., 13:19
Forgataggá vált a hét végén Kápolnásfalu: színpad került a központba, vásárosok sorakoztak fel portékájukkal, megannyi inni- és ennivaló került a műsorokra készülő helyiek és vendégeik asztalára. Az ünnepségen ezúttal is jelen voltak a testvértelepülések képviselői, többek között a legrégebbiek, mint Gyöngyössolymos és Kápolna, de egy új egyezség is született a felvidéki Kékkő városa és Kápolnásfalu között.
Bednár Mária, Kékkő alpolgármestere elmondta, immár négy éve látogatja az udvarhelyszéki falut, és látta, hogy azóta folyamatosan fejlődik, de
A két település megállapodásában eldöntötte, hogy az oktatás, turizmus, kultúra, sport és hagyományőrzés területén segítik egymás fejlődését, de különböző projektek levezetésében is együtt fognak dolgozni. A szerződés aláírását követően egy székely kaput és egy székely párt ábrázoló domborművet ajándékozott a felvidéki településnek Benedek László, Kápolnás községvezetője.
Fotó: Barabás Ákos
Mesekutat avattak
A helyi Sütő András Kultúrotthon előtt Benedek Elek-mesekutat avattak, amelyet Bercel testvértelepülés ajándékozott az udvarhelyszéki falunak. Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere elmondta, hogy 2015-ben székely kaput kaptak ajándékba, ennek viszonzásaként javasolták a Kányádi Sándor által megálmodott és szorgalmazott mesekutat.
Lukács László, Gyöngyössolymos képviselője elmondta, immár huszonöt éve kötötte meg együttműködési megállapodását a két település. A magyarországi Heves megyei település képviselő-testülete nemrégiben arról döntött, hogy Gyöngyössolymos érdemérmét adja meg Kápolnásfalunak, az udvarhelyszéki polgármestert pedig a település díszpolgárává avatták.
– mondta Lukács László.
Fotó: Barabás Ákos
Hasonlóan fejezte ki udvarhelyszéki testvértelepülése iránt ragaszkodását Kötegyán község polgármestere, Nemes János is. Kápolna, Kápolnásfalu második testvértelepülése is jelen volt a falunapon. Berecz Kálmán elmondta, hogy 1993-ban született meg a két település közötti megállapodás, így reménykedik, hogy a jövő évi huszonötödik évfordulót a Heves megyei településen fogják ünnepelni.
– mondta a polgármester.
A kölcsönös látogatások után, Kékkő és Kápolnásfalu testvértelepülési megállapodást írt alá
Fotó: Barabás Ákos
Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere felidézte a tíz évvel korábbi pillanatot, amikor Bercel és Kápolnásfalu aláírta a testvértelepülési megállapodást. Szerinte az akkor megfogalmazott célokat sikerült fokozatosan teljesíteni, erősítve a két település kapcsolatát.
– idézte fel a polgármester. „Találkozásaink ma már olyanok, mintha hazajárnánk egymás falujába, és egyre több esemény köt össze bennünket” – folytatta, reménykedve, hogy tovább fog virágozni a két település barátsága.
Tisztelet a legidősebbeknek
Az ünnepségen oklevéllel tüntette ki Benedek László polgármester Lőrincz Gábort, aki a második világháború idején a Magyar Királyi Honvédség soraiban szolgált, és a helyi népdalcsoport legidősebb tagja. Ugyanakkor felesége, Lőrincz Erzsébet is kapott emléklapot, hiszen hatvanhat éves házasságukkal ők alkotják a falu legidősebb párját. Hasonlóan hosszú, majdnem hatvanöt éves házassági kapcsolatért kapott oklevelet a Benedek házaspár. A polgármester tisztelgett Both Ilona, a falu legidősebb asszonya előtt is.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!