
A barátság jegyében Elek apó mesekútját avatták fel
Fotó: Barabás Ákos
Régi és új testvértelepüléseivel együtt ünnepelt a hét végén Kápolnásfalu a kilencedik alkalommal megtartott falunapokon. A szlovákiai Kékkő városával kötöttek most együttműködési szerződést, illetve a helyi kultúrotthon előtt felavatták Elek apó kútját.
2017. július 09., 13:192017. július 09., 13:19
Forgataggá vált a hét végén Kápolnásfalu: színpad került a központba, vásárosok sorakoztak fel portékájukkal, megannyi inni- és ennivaló került a műsorokra készülő helyiek és vendégeik asztalára. Az ünnepségen ezúttal is jelen voltak a testvértelepülések képviselői, többek között a legrégebbiek, mint Gyöngyössolymos és Kápolna, de egy új egyezség is született a felvidéki Kékkő városa és Kápolnásfalu között.
Bednár Mária, Kékkő alpolgármestere elmondta, immár négy éve látogatja az udvarhelyszéki falut, és látta, hogy azóta folyamatosan fejlődik, de
A két település megállapodásában eldöntötte, hogy az oktatás, turizmus, kultúra, sport és hagyományőrzés területén segítik egymás fejlődését, de különböző projektek levezetésében is együtt fognak dolgozni. A szerződés aláírását követően egy székely kaput és egy székely párt ábrázoló domborművet ajándékozott a felvidéki településnek Benedek László, Kápolnás községvezetője.
Fotó: Barabás Ákos
Mesekutat avattak
A helyi Sütő András Kultúrotthon előtt Benedek Elek-mesekutat avattak, amelyet Bercel testvértelepülés ajándékozott az udvarhelyszéki falunak. Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere elmondta, hogy 2015-ben székely kaput kaptak ajándékba, ennek viszonzásaként javasolták a Kányádi Sándor által megálmodott és szorgalmazott mesekutat.
Lukács László, Gyöngyössolymos képviselője elmondta, immár huszonöt éve kötötte meg együttműködési megállapodását a két település. A magyarországi Heves megyei település képviselő-testülete nemrégiben arról döntött, hogy Gyöngyössolymos érdemérmét adja meg Kápolnásfalunak, az udvarhelyszéki polgármestert pedig a település díszpolgárává avatták.
– mondta Lukács László.
Fotó: Barabás Ákos
Hasonlóan fejezte ki udvarhelyszéki testvértelepülése iránt ragaszkodását Kötegyán község polgármestere, Nemes János is. Kápolna, Kápolnásfalu második testvértelepülése is jelen volt a falunapon. Berecz Kálmán elmondta, hogy 1993-ban született meg a két település közötti megállapodás, így reménykedik, hogy a jövő évi huszonötödik évfordulót a Heves megyei településen fogják ünnepelni.
– mondta a polgármester.
A kölcsönös látogatások után, Kékkő és Kápolnásfalu testvértelepülési megállapodást írt alá
Fotó: Barabás Ákos
Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere felidézte a tíz évvel korábbi pillanatot, amikor Bercel és Kápolnásfalu aláírta a testvértelepülési megállapodást. Szerinte az akkor megfogalmazott célokat sikerült fokozatosan teljesíteni, erősítve a két település kapcsolatát.
– idézte fel a polgármester. „Találkozásaink ma már olyanok, mintha hazajárnánk egymás falujába, és egyre több esemény köt össze bennünket” – folytatta, reménykedve, hogy tovább fog virágozni a két település barátsága.
Tisztelet a legidősebbeknek
Az ünnepségen oklevéllel tüntette ki Benedek László polgármester Lőrincz Gábort, aki a második világháború idején a Magyar Királyi Honvédség soraiban szolgált, és a helyi népdalcsoport legidősebb tagja. Ugyanakkor felesége, Lőrincz Erzsébet is kapott emléklapot, hiszen hatvanhat éves házasságukkal ők alkotják a falu legidősebb párját. Hasonlóan hosszú, majdnem hatvanöt éves házassági kapcsolatért kapott oklevelet a Benedek házaspár. A polgármester tisztelgett Both Ilona, a falu legidősebb asszonya előtt is.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!