
Közúti ellenőrzés. Előfordul, hogy a közlekedésrendészek a kötelező gépjármű-biztosítási szelvényt is elkérik. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Néha maguk a közlekedésrendészek sem tudják pontosan, milyen iratokat kérhetnek el egy közúti ellenőrzés során. Emiatt előfordul, hogy nemcsak azokat kérik, amelyeket a törvény előír, hanem egyéb dokumentumokat is, és ha azok nincsenek a vezetőnél, bírságot szabnak ki.
2017. november 22., 09:382017. november 22., 09:38
A KRESZ nagyon tágan fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy melyek azok a dokumentumok, amelyeket a hatóságok ellenőrizhetnek. A vonatkozó törvény 35. cikkelyének második bekezdése sorolja fel a forgalmi ellenőrzés során megvizsgálható iratokat. Ennek értelmében a vezetőnek át kell nyújtania személyazonossági igazolványát vagy gépjárművezetői jogosítványát, az autó forgalmi engedélyét vagy annak törzskönyvét, a szállított áruk dokumentumait, valamint más, a törvény által előírt iratokat.
Eközben az említett cikkely utolsó rendelkezése szerint más dokumentumokat csak akkor kérhet a rendőr, ha azt egy norma előírja. Azokat a dokumentumokat, amelyeket nem nevez meg a rendelkezés, nem vagyunk kötelesek felmutatni, és nem is vagyunk büntethetők, amennyiben az nincs nálunk közúti ellenőrzéskor. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) szelvény nincs ezen iratok között. A biztosítást sem a KRESZ, sem a 2016/54-es sürgősségi kormányrendelet nem említi azon dokumentumok között, amelyeket a forgalmi rendőr ellenőrizhet. Ennek ellenére mégis
Hasonló ügyben indult már per is: a Szilágy megyei törvényszék egy ilyen ügyben tavaly megállapította a bírság törvénytelenségét.
Fontos tudni, hogy a gépjármű-felelősségbiztosítás megkötése kötelező, amennyiben közlekedünk az adott járművel, és az sem árthat, ha magunknál tartjuk, hiszen így egy balesetkor kéznél van. Egy másik eljárás, hogy a forgalmi rendőrök nemcsak a személyazonossági igazolványt vagy a vezetői engedélyt kérik el a sofőrtől, hanem mindkét dokumentumot. Erre vonatkozóan a törvény mellérendelést használ, tehát
Ilie Bolojan kormányfő kedden kijelentette, hogy a helyi közigazgatás hatékonyabbá tételére irányuló intézkedések hiányában csökkenteni kellene a községek számát.
Egy 45 éves férfi életét vesztette és ketten megsérültek kedden egy közúti balesetben a 24-es országúton, Iași megyében. Két autó ütközött össze frontálisan, az egyik sérültet, egy terhes nőt helikopterrel vittek kórházba.
A Solidaritatea Sanitară szövetség általános sztrájk kirobbantását tervezi az egészségügyben a kormány gazdasági és szociális politikája miatt.
Több mint 13 ezer lejre büntették meg azt a Vâlcea megyei férfit, aki arra kényszerítette a lovát, hogy nagyon nagy súlyokat húzzon. A rendőrök hivatalból jártak el, miután a férfi feltöltötte a videót a netre.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tart a községi és városi önkormányzati alkalmazottak érdekvédelmi tömörülése azokban a polgármesteri hivatalokban, ahol van képviselete a szakszervezetnek. A tiltakozás ideje alatt szünetel az ügyfélfogadás.
Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy ez év végétől a piaci érték alapján fogja kiszámolni az ingatlanadót. Mire számítsunk?
A tanárok heti 20 órás kötelező óraszáma európai viszonylatban a legalacsonyabbak között van – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök hétfő este a Digi24 televíziónak adott interjúban.
A decemberi, Madarasi Hargitán tartott jótékonysági Alprès Ski rendezvény után jövő szombaton, február 21-én a varsági sípályán tartanak hasonló bulit, amivel ismét jó ügyet támogat a szervező Charity Beats.
Fagyosan indult a kedd reggel az ország legnagyobb részében, különösen Moldvában és Székelyföldön. Csíkszerda ezúttal sem hazudtolta meg magát, a hargitai megyeszékhelyen mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet.
szóljon hozzá!