
A csíkszeredai Petőfi utca. A sétálóutcában egy adott pontján tegnap nyolc autót számoltunk (Vass Attila)
Fotó: Vas Attila
Megnövekedett a közúti kihágások, főleg a szabálytalan parkolások száma Csíkszeredában a fizetéses parkolási rendszer szabályzójának felfüggesztését követően. Többen buszmegállókban, illetve szabályosan parkoló járművek mellett állítják le autóikat, fennakadást okozva ezzel többek között az amúgy is zsúfolt központi zónában. A közlekedési rendőrség fokozott ellenőrzésekre készül.
2017. május 25., 09:162017. május 25., 09:16
Akárcsak a parkolási rendszer bevezetése előtt, most is egyre többen ott parkolnak, ahol érik: szűk járdákon, utcasarkokon, gyalogátjárókon, buszmegállókban stb. állomásozó járművek zavarják az egyébként sem túl lendületes csíkszeredai közlekedést.
A buszmegállókban parkoló járművek esetében a problémát az is súlyosbítja, hogy a forgalmasabb útszakaszokon – mint például a Kossuth Lajos utcában – torlódás alakul ki, amikor egy-egy városi busz megáll felvenni az utasokat.
Veres János, a helyi tömegközlekedést üzemeltető Csíki Trans Kft. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, amíg működött a parkolási rendszer, nem voltak hasonló problémák, a szabályzó felfüggesztése óta azonban az autóbuszvezetők gyakran nem tudnak beállni a számukra fenntartott, közlekedési táblával és útfestéssel is jelzett buszmegállókba.
Csúcsidőben a forgalmasabb helyeken, gyakorlatilag a Kossuth utca teljes hosszában nem tud beállni vagy félreállni a busz, emiatt felgyűlnek mögötte az autók. Ha sok az utas, akár öt perc is eltelik, amíg felszállnak. A megállóknál ráadásul ott vannak az elektromos kijelzők is, úgyhogy csak az nem látja, hogy ott buszmegálló van, aki nem akarja” – nehezményezte Veres, aki kizárólag bírságok kiszabásában látja a megoldást.
A zűrzavar azonban nem csak a központi övezetben okoz fejtörést az autóvezetőknek, hiszen sokan lassan nem is találnak parkolóhelyet lakhelyük közelében. Egy csíkszeredai férfi érdeklődésünkre elmondta, kezdetben – mint sokan a városban – örült a szabályzó felfüggesztésének, mivel ez egyfajta könnyebbséget jelentett az idelátogatók számára is. „Csíkszeredaiként azt tapasztaltam, hogy inkább csak az idegen autókat bilincselték meg, vezetőik ugyanis nem ismerték a szabályokat.
– adott hangot véleményének a férfi.
„Évek óta van parkolási bérletem, és ez nyugalmat, illetve lehetőséget biztosított számomra, hogy parkolóhelyet találjak a városban.
Az is zavaró, hogy sokan útkereszteződésekben parkolnak, emiatt pedig nem lehet rendesen ki- vagy bekanyarodni, és veszélyeztetik a közlekedés biztonságát” – mondta egy másik csíkszeredai autóvezető.
A csíkszeredai Kossuth Lajos utcában a kijelölt megállót szabálytalanul leállított autók foglalják el. Olvasónk felvétele
A gyalogosokat kevésbé akadályozza a kialakult helyzet, de ez nem az autóvezetők jóindulatának köszönhető – vélekedett egy csíkszeredai férfi. „Véleményem szerint ez inkább azért van, mert a gyalogátjárók és az útkereszteződések helyenként úgy vannak kialakítva, hogy megakadályozzák a szabálytalan parkolást. Számos átjárónál például keskenyebb az úttest, ezért ott nem is tudnak megállni, hiszen akkor teljesen lezárnák a forgalmat.
– hangsúlyozta a férfi.
Várhatók voltak a szabálysértések a szabályzó felfüggesztését követően Szőke Domokos csíkszeredai alpolgármester szerint. „Tény, hogy általában nem attól van rend, mert azt úgy kell csinálni, hanem attól, ha van számonkérés.
Mi már az elején jeleztük feléjük, hogy ebből gond lesz, de ők voltak azok, akik úgy érezték, hogy a szabályzót nem kötelesek jóváhagyni, és ebből adódóan most előkerültek a bajok. Amíg nem rendeződik a szabályzó helyzete, nem látom, hogy ez a probléma megoldódna. Hosszú távon mindenképp a helyi rendőrség tudna ezen segíteni.
– sorolta az alpolgármester.
– tudtuk meg a Gheorghe Filiptől, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől. Megtudtuk azt is, hogy a rendőrség egy speciális akcióra készül, hogy megelőzzék és hangsúlyosabban ellenőrizzék a szabálytalan megállást, várakozást és parkolást a városban. A szóvivő szerint a csíkszeredaiak túlnyomó része civilizált, fegyelmezett és lelkiismeretes, de mindig vannak olyanok, akik átlépik az erkölcsi, illetve törvényes határokat. Utóbbiakat eddig is és a jövőben is felelősségre vonják, és remélik, hogy a napokban tervezett akció miatt helyreáll a rend a megyeközpontban. Az ilyen tevékenységek alkalmával
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság weboldalán szerdán meg is jelent egy közlemény, amelyben felhívják az autóvezetők figyelmét az akcióra. Mint írják,
A dokumentumban arra kérik az autóvezetőket, tartsák tiszteletben a szabályszerű parkolásra vonatkozó előírásokat.
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.
Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.
Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.
szóljon hozzá!