
Fűszernövények helyét alakítják
Fotó: Tamás Gyopár
Kalákáztak szombaton a gyergyócsomafalvi felső óvodában. A 35 gyermek tanodájának udvarán szülők, családok, óvónők dolgoztak. A tervek szerint nemcsak óvodások játszanak majd ott, hanem kisebbek is, ugyanis nemsokára bölcsődének alakítják ki az épület egyik szárnyát.
2017. május 06., 15:532017. május 06., 15:53
Nemcsak mesében él a csomafalvi híres kaláka, szombaton is szerveztek, és akikre számítottak, el is jöttek –
Több zsáknyi pillepalack felhasználásával alakították ki a virág formájú ágyást a szülők, melynek közepébe virágpalánták, szirmaiba pedig fűszernövények kerülnek. Homokkal töltötték meg a flakonokat, majd sorba rakták szirmokat képezve, kis kerítést alakítva ki. Amint Márton Magdolna óvónő elmondta, a gyermekekkel közösen ültetik be az ágyásokat mentával, citromfűvel, snidlinggel, bazsalikommal, tárkonnyal, sőt még epernek is fenntartanak egy részt. A kicsikkel fogják babusgatni, gyomlálni a kertecskét, a vakációban pedig a pedagógusok gondozzák a virágokat, haszonnövényeket, de a szülők is vállalták, hogy besegítenek. Nem egynaposra tervezték a kalákát, ugyanis a szülőkkel délutánonként még dolgozni fognak az udvaron.
Zöldséget ültetnek a traktorgumiba
Fotó: Tamás Gyopár
A pillepalackok mellett „továbbszolgálnak” kisebb-nagyobb gumiabroncsok is az óvoda udvarán. A szülők által odaszállított használt autógumikból libikókát, mászókát alakítanak ki, a nagy traktorgumikból pedig zöldségágyás lesz. Cukkini, tök, káposzta terem majd a kicsik kertjében. S ha már egybegyűlt az összetartó szülők nagy része, a három évvel ezelőtt, szintén kalákában készített fa játszóelemeket is tatarozták. Került alapanyag is, hiszen e közmunkát segítette a helyi közbirtokosság.
Bölcsőde és új óvoda is lesz
Bölcsődét alakítanak ki az óvoda épületének üres szárnyában, és nemsokára új óvoda is épül a faluban. „A bölcsőde létesítésére már korábban megfogalmazódott az igény. 1909-ben adták át a jelenlegi óvoda épületét, amikor Újfalutól különvált Csomafalva, és önálló község lett. Az épület egyik szárnya üres, itt szeretnénk a bölcsődét kialakítani” – tudatta Márton László Szilárd, Csomafalva polgármestere, aki szintén részt vett szülőként a kalákában. Az új óvoda építése kapcsán elmondta, hogy „a szászfalvi részen kötelező módon óvodát kell építenünk. Az iskolák felújításakor vállaltuk, hogy az előírásokat betartva az épületében nem fog működni óvoda. Jelenleg a Faiskolában van két óvodai csoport, viszont hosszú távon nem maradhatnak ott.” A Szilágyi-iskola mellett vásárolta meg az önkormányzat a telket, a kiviteli terven dolgoznak, és az elképzelés szerint kormányprogramból valósítják meg. A két csoportnak és egy díszteremnek helyet adó épületet a következő tanévre felépítenék.
Medve jelenlétére figyelmeztették a csíkszeredaiakat szombat este Ro-Alert üzenetben.
Robbanóanyagot tartalmazott a szombat reggel a Fekete-tengerben, a tuzlai partszakasz közelében talált drónmaradvány – közölte a védelmi minisztérium.
Az öt nagy országos szakszervezeti szövetség elutasítja az új közalkalmazotti bértörvénytervezet jelenlegi formáját, és felhívja a figyelmet, hogy a dokumentum valójában újabb méltánytalanságok és társadalmi feszültségek forrása.
Öten sérültek meg szombat délután egy személyautó és egy mentőautó ütközése következtében Brassóban.
Egy 62 éves férfi a Hunyad megyei Guraszáda községből pénteken háromkerekű kerékpárral közlekedett az A1-es autópályán, Marosillye település környékén, hol a belső, hol a külső sávon, a forgalommal szemben.
Idén júliusban 4 677 789 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1003-mal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2785 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Telefont tulajdonított el, illetve bántalmazta volt élettársát egy 34 éves férfi, akit pénteken vettek őrizetbe a hatóságok Sepsiszentgyörgyön – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Ittas sofőrt tartóztattak fel a hatóságok pénteken este Gyergyótölgyes községben – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Nagy mennyiségű cigarettát és alkoholt foglaltak le a rendőrök pénteken a Hargita megyében tartott házkutatások során, ugyanakkor két személy őrizetbe is vettek – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Légköri instabilitásra, a szél felerősödésére széllökésekre, valamint felhőszakadásokra kell számítani az ország több megyéjében, beleértve Hargita és Kovászna megyéket.
szóljon hozzá!