
A bő terméshez áldás kell, de az sem árt, ha minél többen kalákáznak. Archív
Fotó: Balázs Katalin
Kalákát tartanak szombaton a gyergyószárhegyi káposztáskertben, ahol minden segítőkész személyre szükség lesz.
2017. június 07., 18:072017. június 07., 18:07
Danguly Ervin, Szárhegy község polgármestere kérdésünkre elmondta, idén a képviselő-testület MPP–EMNP-frakciója több kalákát is tervezett, melyek közül az első a parktakarítás volt, és most jött el az ideje annak, hogy a cárinai állapotokon is változtassanak. A káposztáskert megközelíthetősége érdekében az utak állapotán szeretnének elsősorban javítani, de fontos a sáncok, az öntözéshez szükséges víztárolók kialakítása, a vízhez való lejutás biztosítása lépcsőkkel.
A teendőket tovább részletezi a Káposztatermelők Egyesületének elnöke, Lukács Géza. „Útgyalulás, töltéshordás, lejárók készítése a patakhoz, a forgalmat zavaró füzek kivágása, parkolóhelyek kialakítása mind tervünkben van. Ehhez kérném minden lakos támogatását, hogy könnyebben, kevesebb gonddal tudják megtermeszteni a szárhegyiek a káposztájukat.”
A község polgármesterét meglepte kérdésünk: mekkora összeget különített el az önkormányzat erre a célra. Elmondta,
kaláka lesz szombaton, melyhez természetesen az önkormányzat biztosítja a tulajdonában lévő gépeket, eszközöket, a munkatársak is jelen lesznek, ugyanakkor traktorokkal és utánfutókkal várnak minél több segítőt a töltéshordáshoz. Kézi eszközöket is érdemes vinni, így láncfűrészt, ásót, kapát, a gazdasszonyok pedig, ha pánkóval, kaláccsal kínálják a munkásokat, az is nagy segítségnek számít. Lesz meleg étel is, Gáspár László rangidős önkormányzati képviselő vállalta fel a szakács szerepét, és mi egyebet főzhetne a káposztáskerti kalákára, ha nem káposztás ételt.
Kérik a szervezők, a szárhegyiek figyeljenek e napon autóik parkolására is, hogy a forgalmat ne akadályozzák, és vegyenek részt minél többen a kalákán, hogy Szent Antal hetére, amikor a hagyomány szerint a palántákat ki kell ültetni, járható úton jusson el mindenki a földjére.
Egyhangúlag fogadta hétfőn a kormánykoalíció az államigazgatást érintő reformcsomagot, valamint a tervezett gazdaságélénkítő intézkedéseket. Az ülésen több adókedvezményről is döntöttek – adta hírül a Nemzeti Liberális Párt sajtóosztálya.
A Szociáldemokrata Párt nem támogatja az idei költségvetést a szociáldemokraták által javasolt szolidaritási csomag nélkül – közölte hétfőn a Facebook-oldalán Mihai Fifor képviselő.
Továbbra is problémás a romániai átoltottsági arány – hívta fel a figyelmet hétfőn Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter, hangsúlyozva, hogy a különféle kezdeményezések, köztük a gyógyszertári oltás kísérleti programja sem hozott érdemi javulást.
Politikai felelősségre vonás, akár tisztségből való felmentés is várhat azokra a miniszterekre és államtitkárokra, akiknek mulasztása miatt Románia uniós helyreállítási forrásokat veszít – jelenetette ki Ilie Bolojan miniszterelnök.
Habár még vannak hátra munkálatok, beköltözhet új, háromszobás házába az a négygyermekes gyergyószentmiklósi család, amelynek otthona egyetlen év alatt épült fel civilek, vállalkozók, a sajtó és az egyház szoros együttműködésének köszönhetően.
A következő két hétben a hegyvidék kivételével az ország nagy részén többnyire fagypont fölötti nappali hőmérsékleti értékek várhatók, csapadékra február utolsó napjaiban és március elején van kilátás.
A 8,2 lejt is meghaladta a gázolaj literenkénti ára egyes töltőállomásoknál – például Csíkszeredában is –, és a következő időszakban akár 8,3–8,5 lejre is emelkedhet – mutat rá elemzésében az Intelligens Energia Egyesület.
Február 24-én, kedden, az ukrajnai háború kezdetének negyedik évfordulóján az ukrán zászló színeivel világítják meg a parlament épületét.
Mérsékelt mennyiségű csapadékra, hegyvidéken hóviharra, valamint a szél megerősödésére vonatkozó figyelmeztetést bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn délelőtt 10 órától szerda este 10 óráig.
Megszakította útját vasárnap este egy Bukarestből Hurghadába tartó HiSky-járat miután a fedélzeti rendszer nyomásérzékelő hibát jelzett a kabinban. A kapitány a biztonsági előírásoknak megfelelően a visszatérés mellett döntött Bukarestbe.
szóljon hozzá!