
Fotó: Pinti Attila
Harmincadik tanévnyitóját ünnepelte a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) csíkszeredai központja. A jubileumi rendezvényt a Márton Áron Főgimnázium kápolnájában tartották péntek este a Csíkszéki Gazdanapok részeként. A felsőoktatási intézmény csíkszeredai központjában 77 hallgató kezdi meg a tanulmányait.
2022. szeptember 23., 21:382022. szeptember 23., 21:38
2022. szeptember 24., 13:092022. szeptember 24., 13:09
1990-ben indított magyar nyelvű agrártudományi felsőoktatást Csíkszeredában a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem jogelődje, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem, az azóta eltelt 30 év alatt számos diák szerzett hasznos tudást a szakmában. Idén, két év kihagyás után a koronavírus-járvány miatt, a harmincadik tanévnyitót ünnepelték a Márton Áron Főgimnázium kápolnájában péntek este.
– sorolta Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora.
Fotó: Pinti Attila
Ünnepi beszédében kitért arra is, hogy ma már egy teljesen új világ kihívásaira kell felkészülni, amelyhez kell az intellektuális erő. „Mert ezen múlik, például, hogy sikerül-e a megváltozott klímához alkalmazkodó technológiákat kidolgozni és a gyakorlatba bevezetni, vagy, hogy tudunk-e teljes élelmiszerpályákat felépíteni”– fogalmazott.
Fotó: Pinti Attila
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter beszédében szintén az elkövetkező időszak kihívásairól beszélt. Többek között a globalizáció jelentette kihívásokra kell választ találni, és azokra a problémákra is megoldást találni, hogy nagy termelőknek vagy kistermelőknek, nagy gazdaságoknak vagy kis családi gazdaságoknak van jobb jövőjük.
Fotó: Pinti Attila
Az ünnepségen Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, majd egy rövid zenés műsort követően ünnepélyes esküt tettek az elsőéves hallgatók.
Fotó: Pinti Attila
Idén Csíkszeredában 77, Székelyudvarhelyen 111, Beregszászon 65, Révkomáromban 94, valamint Zentán 133 hallgató, összesen 480 fő kezdi meg a tanévet az agrártudományi egyetemen.
Kisebb létszámmal kell megnövekedett feladatokat elvégezniük a polgármesteri hivataloknak és a megyei tanácsnak Hargita megyében június végétől. A prefektusi hivatal közölte az új álláskereteket, a végrehajtásról csütörtökön egyeztettek.
Közelíteni fog a hőmérséklet a naptári dátumra jellemző értékekhez, szemben azzal, amit március elejétől mostanáig tapasztaltunk.
A parlament költségvetési-pénzügyi bizottságai csütörtöki együttes ülésükön 38 támogató és 13 elutasító szavazattal elfogadták a 2026-os állami költségvetés tervezetét. A jogszabályavaslat a parlament plénuma elé kerül.
A kormány csütörtökön 620 millió lejes keretet hagyott jóvá a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adójának támogatására.
Több mint 131 000 diák iratkozott be a jövő héten kezdődő próbaérettségire, amelyet a végzős középiskolai osztályokkal rendelkező iskolák 95,16 százalékában szerveznek meg – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.
Mindhárom szakaszon elkezdődött a munka a Hargita Megye Tanácsa által megrendelt, nagyszabású udvarhelyszéki útfelújításon. Noha nem lesznek a legmélyrehatóbbak a műszaki megoldások, azért jól járható utakat ígérnek.
Csütörtök délután folytatódott az idei költségvetés tervezetének vitája a parlament költségvetési-pénzügyi bizottságaiban, miután a kormánykoalíció vezetői a reggeli egyeztetésen megoldást találtak a szociális csomag finanszírozására.
Akár 10 százalékkal is emelkedhet a hónap végéig a kenyér és a pékáru ára Romániában az üzemanyagok drágulása és az élelmiszeripart védő kormányzati intézkedések hiánya miatt – nyilatkozta csütörtökön a Rompan munkaadói szervezet elnöke.
Megkezdődött a csomagok postázása a levélszavazatra jogosult magyar állampolgárok számára. A szavazólapokat legkésőbb április 12-ig kell kitöltetni és leadni. Mutatjuk a leggyakoribb hibákat, és azt is, miként kerülhető el az érvénytelen szavazat.
Fontos üzenetre hívja fel a figyelmet Bölöni László: a levélszavazás során egy apró hiba is elegendő lehet ahhoz, hogy a voks érvénytelenné váljon.
1 hozzászólás