
Fotó: Gergely Imre
Százhuszonöt éves évfordulót ünnepel a gyergyószentmiklósi református gyülekezet: 1899-ben épült a gyergyószentmiklósi református templom. A gyülekezet különleges eseménysorral készül, amelyhez a más felekezetűek bekapcsolódását is várják.
2024. július 30., 18:332024. július 30., 18:33
2024. július 30., 21:132024. július 30., 21:13
1899-ben építették és abban az évben fel is szentelték Gyergyószentmiklóson a református templomot. A 125. évfordulót augusztus 25. és szeptember 1. között egyhetes eseménysorral ünneplik meg.
A nyitó ünnepi istentiszteleten Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki egyházkerületének püspöke hirdet igét, a záró ünnepi istentiszteleten pedig Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke prédikál majd. Amint Mátyás István gyergyószentmiklósi lelkész és Ősz Sándor, az egyházközség főgondnoka keddi sajtótájékoztatójukon ismertette, az ünnepségsorozat mottója az Ige ereje.
A hét minden napjának külön témája lesz, de mind az Ige fontossága köré csoportosul.
Az eseménysor részletes programja hamarosan elérhetővé válik a Gyergyószentmiklósi Református Egyházközség Facebook-oldalán és más felületeken.
Amint a sajtótájékoztatón elhangzott, nem csak a református felekezetűeket várják a programjaikra, sőt, hívják a más egyházak híveit is. Éppen ezért a nyitó istentisztelet augusztus 25-én délután 16 órától lesz azért, hogy aki részt szeretne ezen venni, annak ne kelljen választási helyzetbe kerülni, hogy ezen vegyen részt vagy saját felekezete vasárnapi szertartásán.
Fotó: Gergely Imre
Mátyás István elmondta, annak ellenére, hogy már 125 éve van temploma Gyergyóban a reformátusoknak,
Jó alkalom lehet az ünnepségsorozat arra is, hogy ezen változtasson, a különbségek helyett a közös pontokat találják meg. Az esemény megszervezéséhez önkénteseket várnak felekezeti hovatartozás nélkül. És aki az előkészítő munkában is részt venne, azt szerda esténként a gyülekezeti teremben kapcsolódhat be ebbe.
A Tarisznyás Márton Múzeumban egy kiállítással készülnek, amelynek mottója: Reformátusként Gyergyóban, reformátusként Gyergyóért. Itt olyan személyiségek életútját, tevékenységét ismerhetik meg a látogatók, akik az évtizedek alatt meghatározó szerepet töltöttek be a város közéletében. Van köztük iskolaigazgató, orvos, gyógyszerész, vagy éppen polgármester is.
– fogalmazott Ősz Sándor.
A főgondnok elmondta, hogy a város főterén álló, a 125 éve épült kis templom az első volt az akkori Csík vármegyében, és a közösség erejét, akaratát mutatja, azt, hogy itt épülhetett meg elsőként egy református templom a vármegye területén. Az építés legnagyobb részben közadakozásból valósult meg. Érdekesség, hogy korábban nem csak reformátusoké volt, hanem az unitárusok és evangélikusok templomaként is működött. Sőt, volt olyan főgondnoka is a református gyülekezetnek, aki evangélikus hitű volt.
A templomot az 1990-es években többszörösére bővítették, de a térről látható első része változatlanul megmaradt, Ma is úgy áll, mint 1899-ben.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!