
Fotó: Veres Nándor
Felavatták Csíkszereda első ülő- és gyermekszobrát a József Attila Általános Iskolánál, amelynek névadója a tanintézmény előtti lépcsőn ülve várja majd a diákokat a rendhagyó tanévben. Az alkotással egy hármas évfordulónak kívántak emléket állítani.
2020. szeptember 14., 18:012020. szeptember 14., 18:01
A világjárvány miatt a hagyományostól eltérő módon indult a tanév hétfőn az oktatási intézményekben, de ettől eltekintve a csíkszeredai József Attila Általános Iskola emléket kívánt állítani az általuk ünnepelt hármas évfordulónak: a járványügyi előírások tiszteletben tartásával egy szoboravatással egybekötött tanévnyitót tartottak.
Névadójuk születésének 115., az iskola himnuszaként számon tartott Kertész leszek című vers megírásának 95., illetve a tanintézmény alapításának 30. évfordulója alkalmából egy fiatal József Attilát ábrázoló ülőszobrot helyeztek el az iskola előtti lépcsőn.
Az átadón Ferencz-Salamon Alpár iskolaigazgató és Borbáth Erzsébet alapító, korábbi igazgató beszéltek József Attila életútjáról, költészetéről és szellemi hagyatékáról, majd Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere szólt a jelenlévőkhöz. Mint mondta, március óta nehéz időket élünk, és szétesőben vannak a lényeges, családot, közösséget összetartó elemek. Szerinte veszélybe került az utolsó olyan rendszer, amely a hagyományos értékek mentén összetartja a közösséget, mégpedig az oktatási rendszer.
Fotó: Veres Nándor
„Ezért frappáns válasz az, amit a József Attila közössége ezzel a szoborral jelez: az oktatás elárvulófélben van. Ha nem vagyunk ott, ha nem vigyázunk rá, ha nem látjuk a lényegét, ha nem segítjük azt, ami számít, akkor ez is kiürül, mint megannyi más.
Ha a gyerekeink otthon ülnek, akkor ez nem több, mint egy nagy kongó, üres épület, amiből a legfontosabb hiányzik: a közösség maga” – mutatott rá Ráduly.
Fotó: Veres Nándor
A továbbiakban Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője arról beszélt, hogy a hétfői tanévnyitókat beárnyékolta a világ egészét megrázó járványhelyzet, és az abból fakadó bizonytalanság. „Ilyen körülmények között kivételes esemény, üdítő színfolt a mai szoboravató, ami örömre és bizakodásra ad okot.
Nem tudnánk azt például, hogy a távolságot, mint üveggolyót, megkaphatjuk, vagy azt, hogy a villamos álmában csönget egy picit. Neki köszönhetően tudjuk azt is, hogy a bársony nesz inog, vagy hogy a lágy melegben tapsikolnak a jázminok. Szinte lehetetlen is volna megannyi káprázatos képét, metaforáját felidézni. Ezek számtalanja emlékeztet minket arra, hogy a magyar anyanyelvűek világa most már mindig József Attilául is szól” – emelte ki a főkonzul.
Fotó: Veres Nándor
A köszöntőbeszédek után az iskola kórusának előadása közben a polgármester és a főkonzul leleplezték a szobrot, majd a történelmi egyházak képviselői megáldották azt.
A Csíkszereda első ülő- és gyermekszobrának számító alkotás létrejöttét a magyar kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a csíkszeredai önkormányzat támogatta. A szobor Berze Imre székelyudvarhelyi szobrászművész és Sánta Csaba szovátai öntőmester munkáját dicséri.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
szóljon hozzá!