
Fotó: Veres Nándor
Felavatták Csíkszereda első ülő- és gyermekszobrát a József Attila Általános Iskolánál, amelynek névadója a tanintézmény előtti lépcsőn ülve várja majd a diákokat a rendhagyó tanévben. Az alkotással egy hármas évfordulónak kívántak emléket állítani.
2020. szeptember 14., 18:012020. szeptember 14., 18:01
A világjárvány miatt a hagyományostól eltérő módon indult a tanév hétfőn az oktatási intézményekben, de ettől eltekintve a csíkszeredai József Attila Általános Iskola emléket kívánt állítani az általuk ünnepelt hármas évfordulónak: a járványügyi előírások tiszteletben tartásával egy szoboravatással egybekötött tanévnyitót tartottak.
Névadójuk születésének 115., az iskola himnuszaként számon tartott Kertész leszek című vers megírásának 95., illetve a tanintézmény alapításának 30. évfordulója alkalmából egy fiatal József Attilát ábrázoló ülőszobrot helyeztek el az iskola előtti lépcsőn.
Az átadón Ferencz-Salamon Alpár iskolaigazgató és Borbáth Erzsébet alapító, korábbi igazgató beszéltek József Attila életútjáról, költészetéről és szellemi hagyatékáról, majd Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere szólt a jelenlévőkhöz. Mint mondta, március óta nehéz időket élünk, és szétesőben vannak a lényeges, családot, közösséget összetartó elemek. Szerinte veszélybe került az utolsó olyan rendszer, amely a hagyományos értékek mentén összetartja a közösséget, mégpedig az oktatási rendszer.
Fotó: Veres Nándor
„Ezért frappáns válasz az, amit a József Attila közössége ezzel a szoborral jelez: az oktatás elárvulófélben van. Ha nem vagyunk ott, ha nem vigyázunk rá, ha nem látjuk a lényegét, ha nem segítjük azt, ami számít, akkor ez is kiürül, mint megannyi más.
Ha a gyerekeink otthon ülnek, akkor ez nem több, mint egy nagy kongó, üres épület, amiből a legfontosabb hiányzik: a közösség maga” – mutatott rá Ráduly.
Fotó: Veres Nándor
A továbbiakban Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője arról beszélt, hogy a hétfői tanévnyitókat beárnyékolta a világ egészét megrázó járványhelyzet, és az abból fakadó bizonytalanság. „Ilyen körülmények között kivételes esemény, üdítő színfolt a mai szoboravató, ami örömre és bizakodásra ad okot.
Nem tudnánk azt például, hogy a távolságot, mint üveggolyót, megkaphatjuk, vagy azt, hogy a villamos álmában csönget egy picit. Neki köszönhetően tudjuk azt is, hogy a bársony nesz inog, vagy hogy a lágy melegben tapsikolnak a jázminok. Szinte lehetetlen is volna megannyi káprázatos képét, metaforáját felidézni. Ezek számtalanja emlékeztet minket arra, hogy a magyar anyanyelvűek világa most már mindig József Attilául is szól” – emelte ki a főkonzul.
Fotó: Veres Nándor
A köszöntőbeszédek után az iskola kórusának előadása közben a polgármester és a főkonzul leleplezték a szobrot, majd a történelmi egyházak képviselői megáldották azt.
A Csíkszereda első ülő- és gyermekszobrának számító alkotás létrejöttét a magyar kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a csíkszeredai önkormányzat támogatta. A szobor Berze Imre székelyudvarhelyi szobrászművész és Sánta Csaba szovátai öntőmester munkáját dicséri.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!