
A sürgősségi kórház szomszédságában építik meg az új egészségügyi egységet
Fotó: Haáz Vince
Tavasszal kezdődhet meg az égéssebészeti kórház és az új operációs blokk megépítése Marosvásárhelyen. A Világbanktól kapott kölcsönből építendő új egészségügyi egység a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház szomszédságában lesz.
2020. november 09., 08:592020. november 09., 08:59
Az egészségügyi minisztérium a Világbanktól kapott kedvezményes kölcsönből, 31 millió euróért égési sérülteket kezelő központot, intenzív terápiás részleget és műtőket akar építtetni a jelenleg üresen álló, a nagykórház szomszédságában levő területre. A épület megépítésének tervéről már két éve beszélnek, jelenleg a megvalósíthatósági tanulmányhoz szükséges engedélyeket szerzik be.
Mint a sürgősségi kórház menedzsere, Claudiu Puiac a sajtónak elmondta, a Világbankkal kötött egyezség értelmében az egészségügyi minisztérium december 15-éig kell beszerezze a megvalósíthatósági tanulmányhoz, tervezéshez szükséges engedélyeket. Kifejtette, tudomása szerint az iratok beszerzése jól halad és mindent előkészítenek ahhoz, hogy majd kormányhatározattal fogadják el az épület gazdasági és műszaki mutatóit. Az új épületrészben a tervek szerint 15 ágyat biztosítanak majd az égési sérültek számára, az új operációs blokkban 15 műtő áll majd a szakemberek rendelkezésére, és az épületrészben helyet kap egy intenzív terápiás központ is, ahol 44 ágy lesz. De egy új helikopterleszállót is kialakítanak.
Az építőnek 36 hónap áll a rendelkezésére a terv kivitelezésére.
Jelenleg Marosvásárhelyen csak a kis égési sérüléseket látják el, miután minisztériumi rendelettel felszámolták a Maros Megyei Klinikai Kórház keretében működő égéssérülési központot. Azokat a betegeket, akiknek a testfelszínük 20 százalékát meghaladó égési sérülése van, Bukarestbe szállítják. A többieket a plasztikai sebészeten látják el, illetve a gyermekeket a gyermeksebészeten.
A 2014-es, a Colectiv klubban történt tragédia után az egészségügyi minisztérium öt nagy égéssebészeti központot akar építtetni, kettőt Bukarestben, egyet Marosvásárhelyen, Temesváron és Jászvásáron.
Négy személy lezuhant szombaton egy szakadékba a Bucsecs-hegységben, a mentésen dolgozó hegyimentők segítésére két helikoptert küldött a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Megható egyházi ünnepre gyűlt össze szombaton kora délután Csobotfalva: Csibi Levente első szentmiséjén közel nyolcvan pap vett részt, a hívek pedig együtt adtak hálát a közösség új papi hivatásáért.
Tavaly 5323 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, ami 11,4 százalékkal kevesebb az előző évhez képest.
Több légi célpontot észlelt a védelmi minisztérium radarrendszere a román légtér közelében, szombaton hajnalban.
Elsőfokú, sárga jelzésű viharriasztást adott ki vasárnapra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely részben Kovászna megyét is érinti.
Munkalátogatást tett pénteken az erdélyi autópálya Kolozs és Szilágy megyei építkezésein Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, aki a kivitelezés előrehaladását ellenőrizte, és egyeztetett a beruházásban részt vevő vállalatok képviselőivel
Ittas vezetés közben kaptak rajta két férfit a rendőrök pénteken, ugyanakkor egy jogosítvány nélkül vezető sofőrt is lefüleltek.
Az egyedül élő idősek mellett egyre több „jóakaró” jelenik meg, aki kihasználja, kifosztja őket – figyelmeztet Csata Éva, a HIFA Egyesület elnöke, aki nyílt levélben fordult a külföldön élőkhöz, kérve, figyeljenek jobban oda itthon lévő szeretteikre.
Fagypont alá esett a hőmérséklet péntekre virradóan az Omu-csúcson, ahol csütörtökön fehérbe is borult a táj. Pedig még napokkal ezelőtt az elviselhetetlen kánikulára panaszkodtunk...
Halálra gázolt a vonat pénteken a medgyesi állomáson egy 70 éves férfit.
szóljon hozzá!