
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
A székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők többsége egyetértett abban, hogy jogilag rendezni kell az Urbana Rt. helyzetét, ugyanakkor anyagi segítséget kell nyújtani a távhőszolgáltatónak. A vita inkább arról szólt a csütörtöki rendkívüli ülésen, hogy miként biztosíthatnának tőkét a csődközelben lévő vállalatnak.
2019. szeptember 19., 18:012019. szeptember 19., 18:01
2019. szeptember 19., 18:032019. szeptember 19., 18:03
Az Urbana Rt. jogi helyzetének rendezése céljából terjesztette elő az RMDSZ azt a határozattervezetet, amelyben kijelöltek egy öttagú bizottságot, amely a későbbiekben vizsgáztatni fogja a távhőszolgáltató vezetőtanácsi tisztségeire pályázókat – magyarázta Derzsi László frakcióvezető a csütörtöki ülésen.
Hangsúlyozta,
Mike Levente, a Magyar Polgári Párt (MPP) frakcióvezetője szerint a mostani határozattervezet csupán látszatmegoldás, szerinte elsősorban anyagi támogatás kellene. Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) egyetértett az aktuális előterjesztéssel, a többség végül megszavazta a napirendet.

Javaslatcsomagot dolgozott ki az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezete a csődközelbe került Urbana Rt. jogi problémáinak rendezésére. Ha a csütörtöki, soron kívüli önkormányzati ülésen a többi frakció is egyetért az elképzeléseikkel, már lehet tárgyalni arról, hogy adjanak átmeneti hitelt a vállalatnak.
Venczel Attila jegyző rámutatott,
„Sürgetők a határidők, hiszen az utolsó negyedévben már nem lehet módosítani a költségvetés beruházási jegyzékét, így nem lesz lehetőség az átcsoportosításokra” – emlékeztette a képviselőket.
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
Noha abban minden képviselő egyetértett, hogy emelni kell a távhő gigakalóriánkénti árát, az RMDSZ azzal a javaslattal állt elő, hogy ne 800 ezer lejes hitelt nyújtsanak a szolgáltatónak, hanem inkább a cég törzstőkéjét emeljék meg egymillió lejjel. A két összeg közötti különbözetet a szolgáltatás optimalizálására szánnák, a többi a vállalat által termelt veszteség kiegyenlítésére szolgál. Ezzel kapcsolatban határozattervezetet nyújtottak be. Derzsi szerint
Venczel Attila szerint a törzstőkeemelést a versenyhivatalnak is jóvá kell hagynia, ami nem valószínű, hogy a jövő csütörtöki önkormányzati ülésig – amikor a cég megsegítéséről kellene dönteni – megtörténik. A költségvetés ugyanakkor módosítható ezen javaslat mentén is. Az elképzelés nem nyerte el feltétel nélkül a többi frakció tetszését, így az RMDSZ előterjesztését még meg fogják vitatni a jövő heti soros testületi ülést megelőzően.
Németi Zoltán, az Urban Rt. pénzügyi igazgatója kifejtette, mielőtt megkezdenék az őszi távfűtés-szolgáltatást, a törvények szerint több feltételnek is meg kell feleljen a vállalat, ami egyebek mellett a kazánok és a mérőórák ellenőrzését és egyéb karbantartási munkálatokat jelent. Ezeket már részben el is kezdték, minden anyagi fedezet nélkül, a képviselők segítségében bízva.
„A legutóbb küldött pénzügyi jelentésből az látszik, hogy ha szeptember negyedik hetében nem fizetjük ki az áramszolgáltatónak egy régebbi adósságunkat, valamint a májusi és júniusi biomassza-vásárlással kapcsolatos tartozásunkat, akkor nagy a veszélye annak, hogy nem tudunk újabb fűtőanyagot vásárolni és nem tudjuk a fűtést beindítani” – magyarázta, hozzátéve, hogy a törvények szerint előállítási ár alatt nem indíthatják el a szolgáltatást. Németi szerint a távhőszolgáltatás gigakalóriánkénti árának csökkenése, továbbá a fűtés előállítási költségének és a minimálbérek növekedése, valamint a vállalat tevékenységi körének csorbítása vezetett a csődközeli helyzethez.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
2 hozzászólás