Hirdetés
Hirdetés

Jóval több a bérlet, mint a fizetős parkolóhely

Csíkszeredában több év szünet után lett ismét fizetős parkolás •  Fotó: Borbély Fanni

Csíkszeredában több év szünet után lett ismét fizetős parkolás

Fotó: Borbély Fanni

Jóval kevesebb a fizetős parkolóhelyek száma Csíkszeredában, mint amennyi parkolási bérletet értékesített eddig a rendszert üzemeltető önkormányzati cég. Most már a parkolójegyek jelentik a bevételek legfőbb forrását, ezek között azonban már visszaszorulni látszik az üzletekben megvásárolható, úgynevezett kaparós parkolójegyek aránya. Több mint fél évvel a rendszer újbóli bevezetése után kértünk adatokat az üzemeltetőtől.

Kovács Attila

2024. július 03., 21:042024. július 03., 21:04

2024. július 04., 13:142024. július 04., 13:14

2023 decemberétől kezdett működni hosszú szünet után a fizetős parkolási rendszer Csíkszeredában, elsősorban azzal a céllal, hogy tehermentesítse a városközponti övezet legzsúfoltabb parkolóit. Noha ez sikerült, a fizetős övezetekből kiszorult gépjárművek egy része a továbbra is ingyenesen használható lakótelepi parkolókat terhelte még jobban,

jelentős bosszúságot, nehézséget okozva az ottlakóknak.

A kellemetlenségeken túl most a számokra voltunk kíváncsiak, a rendszert üzemeltető, önkormányzati tulajdonú Csíki Trans Kft.-től pedig több adatot is kaptunk.

Hirdetés

Már a kezdetekkor látszott, hogy sok csíkszeredai a drágának tartott bérlet ellenére is fontosnak tartja, hogy autója lakása közelében, elérhető helyen legyen, és gyakorlatilag korlátlanul használhassa a fizetőssé vált parkolókat is. Ezért ők időben léptek, ennek megfelelően

az első két hónapban egy bérletvásárlási hullám kezdődött.

A Csíki Trans statisztikái alapján ezalatt 91 százalékban bérleteket, míg 9 százalékban jegyeket értékesítettek. A helyzet február után fordult meg teljesen, azóta 85-15 százalékra módosult a jegyek és bérletek eladásának aránya.

Mint Demény Attilától, a cég igazgatójától megtudtuk, eddig 2836 teljes árú bérletet adtak el, ugyanakkor az ingyenes parkolásra különböző törvények alapján jogosult személyek – volt politikai foglyok, hadifoglyok, üldözöttek, illetve ezek gyermekei, valamint más okból mentességet élvezők – 539 ingyenes bérletet váltottak ki.

Elfogadottá vált a félárú, évi 250 lejbe kerülő lakóövezeti bérlet is, amely a lakók számára biztosít parkolási lehetőséget

a Kőrösi Csoma Sándor utcában, a Tulipán áruház felőli részen, az Octavian Goga sétányon, a Piac utcai tömbházak belső udvarán, a zöldségpiacon, a Szabadság tér Majláth Gusztáv Károly tér felőli részén, a tömbházak között, a Szent Ágoston téren és a járóbeteg-rendelőintézetnél.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Ebből a bérlettípusból 883-at vásároltak – derül ki az adatokból. Az elektromos autókra járó, illetve a nagycsaládos kártya biztosította 50 százalékos kedvezményt összesen 32 személy vette igénybe bérletvásárláskor. Ezen adatok alapján

a város összes fizetős parkolóhelyére (2874) összesen 4390 bérlet jut,

tehát az igények ilyen körülmények között is jóval meghaladják a helyek számát.

Átlagban havi 270 ezer lej bevétel

Miután az év első két hónapjában meglepetésre több mint 22 ezer, üzletekben megvásárolható kaparós parkolójegyet vásároltak és használtak fel az autósok, az eltelt hónapokban ez visszaszorulni látszik, azóta ugyanis 18 ezerre volt igény, így valamivel több, mint 40 ezret értékesítettek.

A parkolójegy-vásárlás esetében ennek megfelelően elfogadottabbá vált az okostelefonos alkalmazással, illetve sms-ben történő vásárlás, ezek a szolgáltató szerint ugyanolyan arányban fogynak.

A legtöbbet vásárolt jegytípus változatlanul a 0-s övezetben egy óráig érvényes, 5 lejbe kerülő jegy.

A parkolási díj kifizetését elmulasztók eddig 2898 esetben fizettek pótdíjat, ugyanakkor 605 esetben továbbítottak a helyi rendőrség felé a pótdíjfizetés elmaradása miatti felszólítást, amely pénzbírságot von maga után.

Demény Attila szerint a legzsúfoltabb parkolási övezet a zöldségpiac környéke, ahol tavasszal már újraaszfaltozás is volt, és az addig nem nagyon látható parkolóhelyeket újrafestették, kitáblázták. Ez a munkálat már a parkolási rendszer bevételeiből történt, egy hónapban egyébként a bevételük átlagosan 270 ezer lej – tudtuk meg az igazgatótól.

Ebből

  • parkolók aszfaltozására 347 ezer,

  • hómentesítésre 204 ezer,

  • takarításra 45 ezer,

  • míg a parkolók festésére 11 ezer lejt költöttek.

A közterület használatáért az önkormányzatnak fizetett illeték és az adók összege 554 ezer lej volt, a fizetésekre és más kiadásokra 361 ezer lejt fordítottak.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 08., szombat

Uszályokat süllyesztenek a Dunába a csernavodai atomerőmű üzemben tartása érdekében – videóval

Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.

Uszályokat süllyesztenek a Dunába a csernavodai atomerőmű üzemben tartása érdekében – videóval
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

Nicușor Dan: prioritásként kell kezelni az euró bevezetését

A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.

Nicușor Dan: prioritásként kell kezelni az euró bevezetését
2026. augusztus 08., szombat

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön

Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön
Viharos nap elé nézünk Székelyföldön
2026. augusztus 08., szombat

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön

2026. augusztus 08., szombat

Már több mint száz településen kellett vízkorlátozást bevezetni országszerte

Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.

Már több mint száz településen kellett vízkorlátozást bevezetni országszerte
Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat

Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat
2026. augusztus 07., péntek

Emberi sorsokat, érzelmeket mutat be a Magyar Menyasszony kiállítás

Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.

Emberi sorsokat, érzelmeket mutat be a Magyar Menyasszony kiállítás
2026. augusztus 07., péntek

Románul is helyt kell állni a hétfőn kezdődő írásbeliken – így készülhetnek a pótérettségizők

Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.

Románul is helyt kell állni a hétfőn kezdődő írásbeliken – így készülhetnek a pótérettségizők
Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

Visszaküldte a parlamentnek Nicușor Dan a közel 900 medve kilövését lehetővé tevő törvényt

Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.

Visszaküldte a parlamentnek Nicușor Dan a közel 900 medve kilövését lehetővé tevő törvényt
2026. augusztus 07., péntek

Ha a helyzet indokolja, biztonsági intézkedéseket lehet elrendelni az országos villamosenergia-hálózatban

A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.

Ha a helyzet indokolja, biztonsági intézkedéseket lehet elrendelni az országos villamosenergia-hálózatban
2026. augusztus 07., péntek

Nem csak a medvék, a szemetelők ellen is védekezik Gyergyószentmiklós

Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.

Nem csak a medvék, a szemetelők ellen is védekezik Gyergyószentmiklós
Hirdetés