
Megújul az iskola fűtéshálózata, az új fűtőtestek már megérkeztek.
Fotó: Barabás Orsolya
Január végén írták alá a finanszírozási szerződést a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Szakközépiskola felújítására vonatkozóan, ekkor Soltész Miklós, a magyar miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár átadta Kerekes László segédpüspöknek az iskola épületének felújítását támogató okiratot. A munkálatokat május végén kezdték el, és a tervek szerint a tanintézmény külső felújítása őszre befejeződik. A következő években teljesen megújul majd az iskola.
2022. július 24., 13:002022. július 24., 13:00
A Fogarasy Mihály Szakközépiskolában egykor leánynevelő intézet működött, az épület 1938-ban nyerte el jelenlegi formáját, és azóta nagyobb felújítást nem végeztek rajta.
„Az iskola az egyház tulajdona, ők pályáztak a magyar kormánynál, így az intézmény a következő években teljes mértékben meg fog újulni.
– részletezte Siklódi Piroska, a tanintézmény igazgatója, hozzátéve hogy ezzel a beruházással párhuzamosan más munkálatok is lesznek, amikre szintén nagy szükség van.
A bentlakás és a sportpálya is megújul hamarosan egy európai uniós pályázatból
Fotó: Barabás Orsolya
„Az önkormányzat európai uniós pályázatának köszönhetően a bentlakás és a sportpálya is megújul több mint 6,6 millió euróból” – ismertette az intézményvezető, aki szerint
Korszerű bentlakássá alakítják át az épületet, amire szintén ráfér a felújítás, hiszen ez is évtizedek óta ugyanolyan állapotban fogadja a távolabbról érkező diákokat.
Fotó: Barabás Orsolya
Amíg a bentlakásnál is elkezdődhetnek a munkálatok, addig is igyekeznek kissé barátságosabb hangulatot varázsolni egy adománynak köszönhetően. „Sajnos a bentlakásban nagyon elavult minden, és mivel most már tudjuk, hogy nem csak fiúk fognak lakni a bentlakásban, hanem lányok is, igyekszünk, hogy a lehetőség szerint lakhatóvá és szebbé tegyük. Csata Levente vállalkozó segített nekünk ebben, és Tirolból hozott nekünk egy kamionnyi bútort.
– számolt be Siklódi Piroska.
Az igazgató ebben a tanévben tapasztalta meg, hogy mennyire szeretik a diákok a sportot, hogy igény van részükről a mozgásra. Az új sportpálya 20 x 40 méteres, műgyepes, éjjeli világítással ellátott lesz labdarúgókapukkal, de más sportokra is tudják majd használni.
Május végétől dolgoznak az épület homlokzatának felújításán
Fotó: Barabás Orsolya
Még lehet iratkozni a tanintézménybe
A megszokott osztályok mellett újak is lesznek a 2022-2023-as tanévben a gyergyószentmiklósi Fogarasy Szakközépiskolában, ennek is köszönhető, hogy az intézmény iránt ezúttal jóval nagyobb volt az érdeklődés a nyolcadikosok részéről. Korábban működött itt teológia osztály, a vallás turisztika szak azonban újdonság, ahol zarándoklat idegenvezetőket képeznek. Ilyen legközelebb Nagyváradon van, ennek is köszönhető, hogy a jelentkezők többsége távolabbról érkezik majd ide tanulni, eddig két gyergyószentmiklósi és egy gyergyószárhegyi jelentkező van, a többiek csíkszeredaiak, székelyudvarhelyiek, vagy éppen a Gyimesekből szeretnének erre a szakra járni. Az iratkozók között olyanok is vannak, akiknek az 5-8. osztályos általános médiája 9,30-9,50 között van. A vallás-turisztika szakra jelentkezők számára képességvizsga lesz július 27-én, azt követően dől el, hogy kik jutnak be ebbe az osztályba. Van még 10 hely a fodrász-manikűr szakiskolai osztályban, 9 hely a magyar, és ennél több a román nyelvű autószerelői osztályban. A duális szakoktatásban a víz-gáz szerelő osztály azonnal megtelt, az ács-asztalos-parkettázó osztályban van hely, ide is lehet még jelentkezni július 26-ig.
A Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb elemzése szerint a romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az Európai Unióban az elmúlt 15 évben.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn este televíziós szereplésre hivatkozva távozott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürójának üléséről.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.
Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.
Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
szóljon hozzá!