
Oltások és kezelések. A híresztelésekkel ellentétben előbbi nem zárja ki az utóbbi hatékonyságát
Fotó: Beliczay László
A korábban szárnyra kapott kitalációknál is megbotránkoztatóbb koronavírus-járvánnyal kapcsolatos rémhír kezdett el terjedni a közösségi médiában: e szerint ha egy beoltott személy megfertőződik, és súlyos tünetei lesznek, nem tudják megmenteni az életét, mivel a kezelések, gyógyszerek nem hatásosak esetükben. Az álhírnek semmilyen valóságalapja nincs, mi több, a nagyobb Hargita megyei kórházakban nem is találkoztak még olyan esettel, hogy valaki mindkét oltás megkapása után fertőződött volna meg.
2021. március 27., 17:522021. március 27., 17:52
Újabb koronavírus-járvánnyal kapcsolatos rémhír borzolja a kedélyeket a közösségi médiába, amely arra a feltételezésre épül, hogy nem hatnak a fertőzés legyőzéséhez használt gyógyszerek és kezelések azoknál, akik megkapták a védőoltást. Magyarán,
Fejér Szilárd kémikus-kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője a téma kapcsán úgy fogalmazott,
Erre mégis kísérletet téve hozzátette, az eddigi bizonyítékok arról árulkodnak, hogy az a néhány személy, aki a védőoltások után elkapja a fertőzést, a legtöbbször enyhe vagy legtöbb közepes erősségű tünetekkel átvészeli a betegséget, súlyos tünetekről viszont nincsenek információk. A két oltás között, amíg nincs meg a védettség, el lehet kapni a fertőzést, de a megfelelő immunválasz kialakulása után erre kevés az esély.
Az adatok is a kutató által elmondottakat támasztják alá: mint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Székelyudvarhelyi Városi Kórház illetékeseitől megtudtuk, egyik egészségügyi intézményben sem találkoztak még olyan pácienssel, aki a védőoltás mindkét dózisának megkapása és az immunitás kialakulása után fertőződött volna meg.
Szöllősi Attila, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója is emlékeztetett, hogy az a személy, aki megkapta az oltás mindkét dózisát, és a szervezete elkezdett ellenanyagokat termelni a vírus ellen, kevesebb eséllyel fertőződhet meg. Továbbá, egy esetleges fertőzés esetén enyhébb lefolyású betegségre számíthat, mivel
Ha viszont valamilyen oknál fogva egy beoltott személynél mégis súlyos tünetek alakulnának ki, a kezeléséhez használt gyógyszerek ugyanolyan mértékben lennének hatásosak, mint egy nem beoltott személy esetében.
„Annak, hogy a gyógyszerek kevésbé lennének hatásosak egy beoltott személynél, semmilyen tudományos alapja nincsen. Az oltóanyag nem befolyásolja a kezelés kimenetelét. A hasonló álhírek veszélyesek, mert visszafoghatják az oltási kedvet, pedig jelenleg a járványügyi intézkedések betartása mellett az oltás a legfontosabb a pandémia legyőzésében” – húzta alá az orvosigazgató.
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.
Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.
Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
4 hozzászólás