
Jövő tavasszal kezdődik el a földgázhálózat kiépítése az öt felcsíki községben. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A tervezéssel kezdenek, tavasszal pedig a terepen is megkezdik az öt felcsíki községet érintő gázhálózat kiépítését, amelynek költségeire tavaly nyertek el pályázati támogatást. Jelentős munkálatról van szó, a költségek meghaladják a hatvanmillió lejt.
2022. november 05., 15:382022. november 05., 15:38
2022. november 08., 15:592022. november 08., 15:59
Nemrég hirdettek eredményt a Csíkdánfalván, Csíkmadarason, Csíkszenttamáson, Csíkkarcfalván és Csíkszentdomokoson készülő beruházás tervezésére és kivitelezésére februárban kiírt közbeszerzési eljárás végén, majd szerződést írtak alá egy több szakcégből álló konzorciummal – tudtuk meg Bőjte Csongor Ernő csíkdánfalvi polgármestertől.
ennek korszerűsítése az egyik feladat: 1154 szentdomokosi fogyasztónál, akárcsak az újonnan csatlakozóknál, intelligens, távolról leolvasható fogyasztásmérőket is felszerelnek.
– az aláírt szerződés négy hónapban határozza meg a tervezés, tizenhatban pedig a kivitelezés időszakát. Ez máris a finanszírozási szerződés által rögzített befejezési határidő – 2023. szeptember vége – meghosszabbítását vetíti előre, erről a továbbiakban kell egyeztetniük a községeknek.
Bőjte szerint nincs rá mód, hogy egy ilyen méretű munkálatot a korábbi határidőre befejezzenek,
Az elöljáró kérdésünkre azt mondta, jövő tavasszal minden községben elkezdődik a munka, a csővezetékek lefektetésével párhuzamosan a gázátadó-állomások is elkészülnek. A vezetékeket mindenütt a telekhatárokig készítik el, a fogyasztásmérők felszerelésével együtt,
Az öt község az európai beruházások és projektek minisztériuma által meghirdetett pályázati kiíráson tavaly a minél magasabb pontszám elérése, illetve a megfelelő számú fogyasztó biztosítása érdekében társult, és el is nyerték az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) által biztosított 47,3 millió lej értékű támogatást. A projekt összértéke viszont áfával együtt 62,7 millió lej, így
Az intelligens gázhálózat összesen 5036 fogyasztó számára biztosítja majd a szolgáltatás elérését, ebből 3837 új rácsatlakozás lesz. Mivel az új fogyasztók közül 45 épület közintézmény, ez 313 háztartásnak felel meg. 86 kilométernyi vezetéket kell építeni, és két gázátadó-állomást telepíteni – az egyik Dánfalva, a másik Madaras közelében lesz, Karcfalvát és Szenttamást a szentdomokosi átadó fogja kiszolgálni.
Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint júliusban 11 971 személynek folyósítottak különnyugdíjat, eggyel többnek, mint előző hónapban.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint a külföldi államadósság a GDP 30,8 százalékának megfelelő 599,946 milliárd lejre nőtt májusban az előző havi 592,836 milliárd lejről (a GDP 30,5 százaléka).
Isten jelenléte és a gyülekezet imái a legfontosabbak, hiszen így lesz élettel teli a felújított agyagfalvi református templom, ahol vasárnap tartottak ünnepi istentiszteletet. Közösségi összefogás eredménye volt a felújítás.
A Solidaritatea Sanitară szakszervezeti szövetség országos közvélemény-kutatást indított az egészségügyi dolgozók között arra nézve, hogy az új közalkalmazotti bértörvényt el kellene-e fogadni, avagy sem.
Tarlótűz pusztított vasárnap délután a Segesvárhoz tartozó Róra faluban, ebben pedig öt jármű is kiégett egy kertben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Egy Kolozs megyei turista lezuhant szombaton egy szikláról a Csalhó-hegységben; SMURD-mentőhelikopterrel szállították a marosvásárhelyi sürgősségi kórházba.
Több mint 120 programmal várta a közönséget csütörtöktől vasárnapig a 19. Székelyföldi Lovas Ünnep. Négy napig ismét a lovak, a lovas sportágak, hagyományőrzés és életmód volt fókuszban a a gyergyószentmiklósi Krigel lovaspályán.
Hétfőn az ország nyolc megyéjében és Bukarestben lesz még kánikula, a hegyvidéken és a deli régiókban viharok várhatók.
A Duna vízhozama az országba való belépési pontnál (a baziási szakaszon) a jövő hét vége felé 1550 m³/s-ra emelkedik, ám továbbra is jóval az augusztusi sokéves átlag – 3900 m³/s – alatt marad az INHGA előrejelzése szerint.
4 hozzászólás