
Készül a jég Gyergyószentmiklóson. A csíki jégkorongozók Karcfalvára járnak jeges edzésre, mivel Csíkszeredában csak egy hónap múlva lehet jég
Fotó: Gergely Imre
Ha lesz villanyáram, a jég is megmarad, ha azonban újra leáll a szolgáltatás, akkor többhetes munka, energia, költség megy veszendőbe – így indul a gyergyószentmiklósi műjégpálya 2024–2025-ös szezonja.
2024. július 29., 17:432024. július 29., 17:43
Több napja dolgoznak a műjégpályán, működik a hűtésrendszer, már 2,5 centiméterre vastagodott a jégfelület. Augusztus 5-én már elkezdheti az edzéseket a Gyergyói Hoki Klub két felnőtt csapata és az utánpótlásukhoz tartozó több száz gyerek és fiatal.
A város sportlétesítményeit működtető Gyergyószentmiklósi VSK ugyanis több mint 400 ezer lejjel tartozik az áramszolgáltatónak, és könnyen megtörténhet, hogy ismét megszűnik a csarnok energiaellátása – ahogy pár hete is megtörtént. Ebben az esetben nemcsak a világítás hiánya miatt nem lehet majd jégkorongozni, illetve korcsolyázni itt, hanem az elkészülő jégfelület is tönkremegy, leolvad.
Amint Kercsó Zoltán, a Gyergyószentmiklósi VSK vezetője nemrégiben tanácsülésen is elmondta az önkormányzati vezetőknek, a város támogatása nélkül egyszerűen nincs lehetőség arra, hogy a felgyűlt tartozást törlesszék. Reméli, hogy van akarat az önkormányzatnál a probléma megoldására, és meg is találják azokat a forrásokat, amiből az adósságot ki tudják fizetni.
– fogalmaz Kercsó, aki szerint ha leáll az áramellátás, akkor nemcsak a jég megy tönkre, de azt sem lehet tudni, hogy miből lehetne újra indulni.
A mostani probléma megoldásának keresése mellett hosszabb távon is igyekeznek költséghatékonyabbá tenni a jégpálya fenntartását. Kercsó Zoltán elmondta,
Mivel ezek együttesen már nagyon komoly tételt jelentenének (csak a gyergyószentmiklósi pálya évi 1 millió kilowatt áramot fogyaszt), Kercsó arra számít, hogy sikerülhet akár 50-60 banis áron áramot vásárolni, ami már óriási segítséget jelentene a csarnok működtetésére. Amint kifejtette, 1 bani árcsökkenés számukra 10 ezer, 10 bani pedig 100 ezer lejes költségspórlást jelentene egy szezonban. Így több mint 500 ezer lejjel csökkenne az energiaköltség, és ezt az összeget például a harmadik ligába feljutott focicsapat támogatására lehetne fordítani, vagy juthatna belőle a kosárlabdacsapat fenntartására is.
A csarnok jegére egyébként nagy igény van augusztusban is. A gyergyói felnőtt és utánpótlás jégkorongcsapatok mellett miskolci és bukaresti hoki- és korcsolyaegyesületek is itt készülnek edzőtáborozni, minden nap reggel 6.30-tól este 10-ig tele van a létesítmény előjegyzési naptára.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
szóljon hozzá!